Canada Slovakia IIHF 2024

Čakanie na semifinále sa ani po 12 rokoch nekončí.

Slovenskí reprezentanti prehrali štvrťfinálový zápas proti Kanade 3:6 a s majstrovstvami sveta IIHF sa lúčia. Do bojov o medaily nepostúpili od roku 2012, keď vybojovali striebro. O góly proti zámorskému súperovi sa v Prahe postarali Peter Cehlárik, Miloš Kelemen (Arizona Coyotes) a Marek Hrivík. Do semifinále v Ostrave postúpilo aj Švajčiarsko, ktoré zdolalo Nemecko 3:1.

V bránke sa predstavil Samuel Hlavaj (zmluva s Minnesota Wild), ktorý si poradil s 37 pokusmi súpera. Na druhej strane chytal Jordan Binnington (St. Louis Blues), ktorého tím kapitána Tomáša Tatara (Seattle Kraken) ohrozil 21 pukmi.

"Bohužiaľ sme neustrážili začiatok, dali nám nejaké góly a proti takému súperovi sa otáča ťažko," uznal po zápase Pavol Regenda (Anaheim Ducks). "Môžeme byť spokojní s tým, aký výkon sme potom podali. Kanada má najlepší tím na svete, dokázala zvládnuť kľúčové momenty. Za nás môžem povedať, že každý hráč do toho dal všetko, dali sme do toho srdce a nemusíme sa hanbiť."

Najproduktívnejším slovenským hráčom na šampionáte bol Libor Hudáček, ktorý v ôsmich zápasoch nazbieral päť gólov a päť asistencií. Jednu prihrávku si pripísal aj proti Kanade.

Nádej na vedenie tímu kanadského trénera Craiga Ramsayho v úvode vydržal len necelé tri minúty. Potom Jared McCann (Kraken) skóroval po prihrávke Connora Bedarda (Chicago Blackhawks). Už o 90 sekúnd neskôr Kanaďania zvýšili, keď Pierre-Luc Dubois (Los Angeles Kings) dorazil za Hlavaja strelu Bowena Byrama (Buffalo Sabres).

"Mali sme dobrý štart, potom sme sa od toho odrazili a priviedli sme zápas do víťazného konca," zhodnotil kanadský obranca Owen Power (Sabres). "Nebol to perfektný výkon, vždy je na čom pracovať a máme tam nejaké veci na zlepšenie. Ale sme v semifinále a teraz budeme mať čas sa na to poriadne pozrieť."

Ešte v prvej tretine Slovensko s výraznou pomocou Kanaďanov znížilo. Cehlárik sa po prihrávke Juraja Slafkovského (Montreal Canadiens) dostal medzi strelcov po tom, ako Brandon Hagel (Tampa Bay Lightning) posunul puk do vlastnej bránky.

"Vytvorili sme si dostatok šancí, aj keď oni mali viac striel (43 oproti 21). Vyložené šance proti takýmto tímom treba využiť," povedal Slafkovský, ktorý uzavrel majstrovstvá s bilanciou osem asistencií.

Aj v strednej časti sa ako prví presadil zámorský výber. Nicholas Paul po druhej Bedardovej asistencii v zápase strelil svoj prvý gól a nádej na vyrovnanie Slovenska sa opäť vzdialila.

V strednej časti si diváci v pražskej O2 arene užili 48 sekúnd trvajúcu sekvenciu, počas ktorej padli tri góly. V úvode strednej časti Slovensko prežilo dlhé oslabenie, ale tesne po jeho skončení zvýšil Dylan Guenther (Coyotes) a o 20 sekúnd neskôr ho nasledoval Brandon Tanev (Kraken).

Takmer beznádejný stav obratom zmiernil Kelemen, ktorý po prihrávke Regendu strelil svoj tretí gól na šampionáte.

V záverečných minútach dostali Slováci príležitosť v podobe presilovky o dvoch hráčov, ktorú po prihrávkach Hudáčka a Šimona Nemca (New Jersey Devils) využil Hrivík. Risk bez brankára Slovensku nevyšiel a skóre 50 sekúnd pred koncom zavŕšil Paul, ktorý si pripísal druhý gól v zápase.

Slovensko na turnaji v susednom Česku získalo v základnej skupine 12 bodov. Vybojovalo tri výhry (Kazachstan, Poľsko, Francúzsko), raz uspelo po predĺžení (USA), raz padlo po nájazdoch (Lotyšsko) a dvakrát v riadnom hracom čase (Nemecko a Švédsko).

Dostál vychytal Američanov a Česi sú v semifinále

Brankár Lukáš Dostál podporený bezchybne fungujúcou defenzívou dovolil Spojeným štátom ani jeden gól, takže česká reprezentácia zvládla štvrťfinálový súboj so Spojenými štátmi 1:0. Domáci tím tak bude hrať o medaily a v sobotnom semifinále narazí na Švédsko, ktoré zdolalo Fínov 2:1 po predĺžení. Premožiteľov Slovenska z Kanady čaká Švajčiarsko.

O českej výhre vo fantastickej atmosfére v Praje rozhodol jediný gól, ktorý dal Pavel Zacha (Boston Bruins). Dostál (Anaheim Ducks) chytil všetkých 36 amerických striel.

"Stál tam na hlave, neskutočný výkon. Sústredil sa chytal skvele," vystrúhal brankárovi poklonu David Pastrňák (Boston). "Som veľmi rád aj za Pavla Zachu, ktorý hrá prvé majstrovstvá sveta a dal dôležitý gól za národný tím. Mám obrovskú radosť, ale hlavne som rád, že sme to zvládli pre celý národ. Dokázali sme si predĺžiť víkend a budeme hrať o medaily."

Švédsko zdolalo Fínov po predĺžení

Napriek drvivej hernej aj streleckej prevahe Švédi uspeli v dueli so svojím najväčším rivalom až po predĺžení, v ktorého šiestej minúte vystrelil výhru 2:1 Joel Eriksson Ek (Minnesota). Obranca Rasmus Dahlin (Buffalo Sabres) si pripísal dva body za gól a prihrávku.

Švédsko prestrieľalo súpera 35-20, v prvých dvoch tretinách bol tento pomer ešte výraznejší. Góly však padali až v posledných piatich minútach tretieho dejstva. Filipovi Gustavssonovi (Minnesota) stačilo na výhru 19 zákrokov, jeho fínsky náprotivok Harri Säteri si ich pripísal 33.

V popoludňajšom ostravskom dueli si Švajčiari poradili s minuloročnými vicemajstrami sveta vďaka dvom gólom Christopha Bertschyho, obranca Jonas Siegenthaler (Devils) si pripísal dve asistencie. Nemci vyslali na súperovu bránku len 15 striel, Philipp Grubauer (Seattle) v ich bránkovisku naopak úspešne zakročil v 22 z 24 prípadov.