France SLovakia

Slovenskí hokejisti vybojovali na svetovom šampionáte v Dánsku druhú výhru v rade, keď porazili Francúzsko 3:1 a dostali sa na priebežnú postupovú priečku v skupine A. Pri všetkých góloch boli útočníci HK Poprad Dávid Bondra, Dávid Buc a Patrik Svitana, ktorí dokopy nazbierali šesť bodov.

Brankár Marek Čiliak, ktorý chytal po jednozápasovej pauze, čelil v zápase menšiemu počtu striel (pomer streleckých pokusov bol 28:14 v prospech Slovenska). "Pre brankára je to vždy ťažšie. Snažil som sa sústrediť. Takéto zápasy nemám rád, ale dnes to vyšlo a to ma teší," zdôraznil pre RTVS.
Slováci odštartovali duel lepšie, už v šiestej minúte Bondra vystrelil vedenie 1:0. Dvadsaťpäťročný útočník využil prihrávku Buca a potešil svojho otca Petra, ktorý sledoval jeho výkon z hľadiska. Priezvisko Bondra sa tak po 15 rokoch vrátilo do tabuľky strelcov na svetovom šampionáte.

V prvej časti Slovensko nevyužilo dokopy šesť minút presilovej hry. Po 2 minútach za príliš veľa hráčov na ľade boli Francúzi vylúčení za hru vysokou hokejkou proti Tomášovi Jurčovi, zvýšenie vedenia však nepriniesli ani ďalšie štyri minúty početnej výhody.
Prvá polovica druhého dejstva mala veľmi podobný priebeh, v 6. minúte sa presadil Buc. Asistenciu si rovnako ako pri úvodnom zásahu pripísal Svitana. V 14. minúte Čiliak jediný raz kapituloval, keď Francúzi využili vyhraté buly a Valentin Claireaux znížil na 1:2.
V poslednom dejstve Slováci odolali tlaku súpera a Ladislav Nagy síce jeden a pol minúty pred koncom po blafáku umiestnil puk do francúzskej siete, ale gól nakoniec pre ofsajd neplatil.
Tridsať sekúnd pred koncom bol síce vylúčený Tomáš Marcinko, ale branca Michal Čajkovský sa ešte 9 sekúnd pred koncom postaral o definitívnu poistku do prázdnej bránky. Prihral mu opäť Buc, ktorý bol v závere s trojbodovou bilanciou vyhlásený za najlepšieho Slováka na ľade.
"Viedli sme 2:0, ale gól, ktorý sme dostali, nás trošku pribrzdil. V tretej tretine sme sa zamerali viac na bránenie. Je to dôležité víťazstvo a vzpruha do ďalších zápasov," povedal Buc pre RTVS.
Útočník Ladislav Nagy pripustil, že Slováci si to zbytočne skomplikovali. "Mohli sem vyhrať vyšším výsledkom. Hlavne v prvej tretine sme mali veľa šancí. Musíme sa viac tlačiť do bránky. Hlavné sú však tri body, ktoré sa počítajú a ideme sa pripraviť na top favoritov," pripomenul Nagy budúcich súperov Slovenska, ktorými budú Švédsko a Rusko.
Reprezentácia zatiaľ v štyroch dueloch nazbierala 7 bodov, okrem Francúzska získala tri body aj po utorkovej výhre 4:2 nad Rakúskom a jeden zápis pridala po úvodnej prehre 2:3 po predĺžení s Českom.
Davidovia skolili Goliáša
Útočníci Boston Bruins David Krejčí a David Pastrňák boli hneď vo svojom prvom vystúpení na majstrovstvách sveta IIHF hlavnými hviezdami českého tímu. Ten prvý sa podieľal na všetkých strelených góloch, keď jeden dal a na ďalšie tri prihral. Druhý mal jednu asistenciu a strelil dva góly vrátane víťazného v predĺžení.
Obaja pritom z Bostonu, ktorý vypadol v 2. kole Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning, prileteli len vo štvrtok pred poludním. "Dve hodinky sme si pospali a keď sme sa zobudili, rozhodli sme sa, že do toho pôjdeme," uviedol Krejčí.
"Bol to fajn zápas," usmial sa Pastrňák.
Rusko, ktoré v prvých troch zápasoch na MS nestratilo ani bod a malo skóre 20:0, tak utrpelo prvú porážku, aj keď získalo aspoň bod. Česi majú na turnaji v Dánsku tretie dvojbodové víťazstvo a po štvrtkových dueloch sú piati, ale čakajú ich traja papierovo slabší súperi. Ďalší zápas hrajú hneď v piatok od 20:15 proti Bielorusku.