svk-dejected-vsSUI

Slovensko nezvládlo ani druhé vystúpenie na svetovom šampionáte v Dánsku a v zápase so Švajčiarskom utrpelo porážku 0:2. Helvéti tak zaznamenali historicky prvú výhru nad Slovákmi na majstrovstvách sveta. Výber trénera Craiga Ramsayho tak má po dvoch dueloch na konte jeden bod za sobotnú prehru s Českom 2:3 po predĺžení.

Podľa slovenského kapitána Andreja Sekeru zvíťazili Švajčiari zaslúžene. "Lepšie korčuľovali a hrali lepší hokej ako my. Keď nekorčuľujeme, ťažko sa hrá hokej. Musíme sa z tohto zápasu poučiť. Ak chceme pomýšľať na výhru, tak nemôžeme hrať tak, ako sme hrali dnes," zdôraznil obranca Edmontonu pre RTVS.
Útočník Tomáš Marcinko po zápase konštatoval, že Švajčiari boli v zápase aktívnejší. "Málo sme sa tlačili do bránky. Nedotiahli sme to predbránkového priestoru, odkiaľ padajú góly," povedal. Marcinko sa vôbec nevyhováral na únavu po sobotňajšom náročnom zápase s Českou republikou. "Každý vie, aký je tu program a oni už tiež mali zápas za sebou," hodnotil slovenský forvard.
Na začiatku zápasu Švajčiari vleteli na Slovákov a vytvorili si niekoľko dobrých šancí, ale brankár Marek Čiliak ich všetky zlikvidoval. Zdalo sa, že Švajčiari chcú využiť výhodu, že mali o niečo viac času na oddych ako Slováci, ktorí hrali v sobotu s Čechmi večerný zápas aj s predĺžením.
Švajčiarsky tím mal viac z hry a gólovo sa dokázal presadiť v 12. minúte po strele od modrej, ktorú tesne pred Čiliakom tečoval Tristan Scherwey, ktorého nepokryl Christián Jaroš. Postupne sa Slováci dostali späť do zápasu a v druhej polovici prvej tretiny si vytvárali aj sľubné šance, ktoré však vyriešil švajčiarsky brankár Reto Berra.

Druhú časť začali Slováci v početnej prevahe, ale opäť inkasovali. Už po dvadsiatich sekundách sa presadil Mirco Müller. Švajčiari boli počas druhej dvadsaťminútovky rýchlejší na puku a Slováci sa príliš do šancí nedostávali. Päť minút pred koncom druhej tretiny nevyužil čistú šancu Ladislav Nagy, keď jeho strelu zázračne vytesnil Berra. V tretej tretine Švajčiari šikovnou hrou ubránili výsledok a Slováci sa vytvorili len minimálny počet šancí. V závere im nevyšla ani hra bez brankára.
Tréner Craig Ramsay pochválil brankára Čiliaka. "V prvej tretine sme iba čakali na to, čo urobia Švajčiari. V druhej tretine sa to trošku zlepšilo, ale nedarilo sa nám využiť presilové hry, ako v predchádzajúcom zápase," uviedol tréner slovenského národného mužstva.
Slováci tak majú po dvoch odohraných zápasoch na konte jeden bod za sobotnú prehru 2:3 po predĺžení s Českom. Ďalší zápas odohrajú o 16:15 SELČ proti Rakúsku.
Česi narazili na limity
Hokejisti Česka pri svojom druhom vystúpení na majstrovstvá sveta ukázali svoje silné stránky aj limity. Mladý tím sympaticky bojoval, hýril aktivitou aj pohybom a takmer dotiahol náskok Švédska. Lenže chýbala mu väčšia nápaditosť, pokoj a skúsenosť obhajcov minuloročného titulu so 14 hokejistami z NHL, ktorí vďaka tomu uhájili konečný výsledok 3:2.
České góly dali Filip Hronek a Tomáš Hyka, brankár David Rittich z Calgary Flames si pripísal 24 zákrokov. Za víťazov zažiaril Rickard Rakell z Anaheim Ducks, ktorý ku gólu pridal aj dve asistencie. O ďalšie švédske zásahy sa postarali Mattias Janmark a Mika Zibanejad. Gólman Magnus Hellberg dostal dva góly z 25 striel.
Ďalším súperom českého výberu bude v utorok od 20:15 Švajčiarsko. Vedenie českej výpravy, ktorému proti Švédsku chýbal zranený Martin Nečas (pomliaždený bedrový kĺb a rameno z duelu proti Slovákom), sleduje aj dianie v play off NHL, kde boli v nedeľu jednu prehru od vyradenia Boston Bruins (David Pastrňák, David Krejčí) aj San Jose Sharks (Tomáš Hertl), prípadne Pitsburgh Penguins (Dominik Simon).
Veľmoci sa pohrali
Nedeľné poludnie patrilo hokejovým superveľmociam. Kanada sa v skupine B v Herninge pohrala s outsiderom turnaja Južnou Kóreou, ktorej nastrieľal desiatku. Favorit vyslal na bránkou súpera 50 striel a päť z jeho hráčov nazbieralo tri body: Tyson Jost pridal k dvom gólom asistenciu, Connor McDavid, Joel Edmundson a Pierre-Luc Dubois mali opačnú bilanciu 1+2. Matthew Barzal zase pomohol tromi prihrávkami.
Rusko si zase v Kodani hravo poradilo s Rakúskom, Mikhail Grigorenko prispel k výhre dvoma gólmi. Zborná dala aj v druhom zápase na turnaji sedem gólov a má tak skóre 14:0.