MTL Slaf 3-12

Všetkým, ktorí mu neverili, teraz jasne ukazuje, čo v ňom je.

Slovenský útočník Juraj Slafkovský gólom pomohol k víťazstvu Montreal Canadiens nad Columbus Blue Jackets (3:0). Zaznamenal gól s číslom 14 a potvrdzuje, že má skvelú formu.

V minulej sezóne odohral iba 39 zápasov a zvyšok musel kvôli zdravotným komplikáciám vynechať. Predtým stihol pozbierať iba 10 bodov (4+6), čo na jednotku draftu nebolo veľa.

Takže sa objavili pochyby. Zlepší sa v novej sezóne? Na čo vôbec devätnásťročný megatalent v NHL má?

Odpoveď je jasná. V doterajších 65 zápasoch obohatil svoje konto o 34 bodov (14+20) a hlavne v poslednom období sa mu nesmierne darí. V posledných 34 zápasoch získal 26 bodov (12+14).

Toto je jeho pravá tvár.

Pokiaľ ide o bodovú produkciu teenagera, tak sú pred ním v histórii slávneho klubu len dvaja hráči, ktorým sa vo veku teenagerov niečo podobné podarilo.

Vyrovnal počin Jesperiho Kotkaniemiho (34 bodov v sezóne 2018-19) a Henriho Richarda (34 v sezóne 1955-56). Pred nimi sú iba Mario Tremblay (39 v ročníku 1974-75) a Stephane Richer (37 v ročníku 1985-86).

V spomínaných 34 posledných zápasoch strelil 12 gólov a v tomto smere bol v drese Canadiens lepší iba kapitán Nick Suzuki (17). Navyše je tretí v tímovej produktivite - za Suzukim (35) a Colom Caufieldom (30).

Proti Blue Jackets trafil už vo 4. minúte, keď sa presadil v presilovke. Po niekoľkých výmenách pukov sa napriahol a z pravého kruhu strelou z prvého dotyku prekonal brankára Elvisa Merzlikinsa.

Ten potom inkasoval ešte trikrát a dokázal zabrániť iba jednej strele. Takže ho hneď v šiestej minúte vystriedal Daniil Tarasov. Práve tento bleskový úvod určil priebeh zápasu. Montreal si vytvoril pohodlný náskok, ktorý si už udržal.

Aj vďaka tomu, že domáci brankár Cayden Primeau predviedol 41 zákrokov. Vo vynikajúcom svetle sa ukázal aj Tarasov, ktorý už žiadny puk za svoj chrbát nepustil.

"Mám pocit, že sa zlepšujeme. V každom zápase," reagoval Slafkovský. "Pracujeme, navyše čítame hru jeden druhého. Takže je pre všetkých jednoduchšie, keď sme na rovnakej vlne."

Slafkovský dal v presilovke 14. gól v sezóne

Canadiens vyhrali tri zo siedmich posledných duelov, čo je posun oproti predchádzajúcej negatívnej bilancii, keď vyhrali päťkrát v rade. Blue Jackets naopak potvrdili biednu formu z celej sezóny a prehrali tretí zo štyroch duelov.

Podľa počtu striel by sa pritom mohlo zdať, že súper dominoval. Columbus prestrieľal domácich v pomere 41:23, v prvej tretine dokonca 22:8, ale k bodom to neviedlo.

"Myslím si, že bolo v sezóne veľa zápasov, keď sme mali naozaj dobrý štart," povedal útočník Brendan Gallagher. "Ale potom sme prišli do kabíny a zrazu to bola remíza alebo sme prehrávali. Takže sme boli odmenení. Pritom dnes, keď sa na to pozerám z nadhľadu, tak naša prvá tretina nebola najlepšia."

Na víťazstvo však stačila. Hostia boli síce aktívnejší, ale trikrát inkasovali a z úderu sa už nepozbierali.

"Práve to, že sme dali tri rýchle góly, bol kľúčový moment," uznal Tarasov, brankár Blue Jackets. "Až potom nám začali pracovať nohy a vytvorili sme si niektoré príležitosti, ale Primeau bol veľmi dobrý," pochválil oporu v bránke Canadiens.

Lotyš Merzlikins naopak nemal svoj deň. Možno sa na ňom podpísala dlhšia pauza, pretože kvôli zraneniu naposledy chytal druhého marca.

"Chceli sme niečo zmeniť," vysvetlil tréner Pascal Vincent, prečo sa rozhodli pre výmenu brankára. "Nemyslím si, že je to chyba Elvisa, ale museli sme skúsiť urobiť správnu vec."

"Mali sme šance, aby sme sa vrátili do zápasu. Keď v piatich minútach inkasujete tri góly, tak ešte máte dosť času," opisoval tréner Blue Jackets. Brankár domácich však bol proti.

Primeau vychytal druhú nulu z posledných štyroch štartov, predtým pochytal 13 striel pri víťazstve 5:0 nad Anaheim Ducks.

"Keď som prišiel do kabíny, tak všetci bláznili," pobavene opisoval, ako ho spoluhráči po zápase ocenili. "Veľa to pre mňa znamená, ale oni boli dôležitou súčasťou nášho víťazstva."

Primeau ukázal silu tesne po trejde brankára Jakea Allena do New Jersey Devils.

A spoluhráči ho chválili. "Pripadá mi, že v bránke pôsobí sebavedomejšie," povedal napríklad obranca Kaiden Guhle. "Predvádza dôležité zákroky v čase, keď to najviac potrebujeme. V prvej časti to mohlo byť 3:3, ale hlavne vďaka nemu sme viedli."

Takže nakoniec mohol vyniknúť aj gólový počin Slafkovského.