stars_052724

Pred zápasom dostal Pete DeBoer, tréner Dallas Stars, otázku na útočníka Jasona Robertsona. "Čo hovoríte na to, že sa mu strelecky nedarí?"

Dvadsaťštyriročný člen elitnej formácie odpovedal štýlovo. Hetrikom!

Mal tak najväčšiu zásluhu na víťazstve Dallasu na ľade Edmonton Oilers 5:3 a na tom, že klub z Texasu sa vo finále Západnej konferencie dostal do vedenia 2:1.

Robertson sa predtým nepresadil v desiatich zápasoch za sebou, ale teraz ukázal svoju kvalitu. Strelil aj víťazný gól na 4:3 v 52. minúte, keď z veľkého uhla dotlačil puk do bránky. Zdalo sa, že už je mimo pozície, ale skóroval aj s pomocou brankára Stuarta Skinnera, ktorému prepadol puk cez výstroj. Bol to moment, naktorý už domáci nedokázali zareagovať.

"Bolo super vidieť, že mu to tam spadlo," uviedol Roope Hintz, center prvej formácie, ktorý sa vrátil do akcie po štvorzápasovej pauze spôsobenej zranením v hornej časti tela.

Prestávku na ňom však nebolo vidieť, k výhre prispel dvomi asistenciami. Tréner DeBoer o jeho možnom zapojení hovoril už o deň skôr. Spomenul aj to, že ak by to bol zápas číslo 7, tak by mohol naskočiť už v druhom finále Západnej konferencie.

Takto si ešte počkal. A dobre urobil, pretože bol jedným z najdôležitejších faktorov.

"Začali sme vyhrávať súboje. A chodili sme si po puky," opísal Hintz, čo stálo za tým, že si Stars zaistili víťazstvo na ľade Oilers. "Myslím si, že toto je kľúč k úspechu na ľade súpera. Hrať z nich v tretine. A hrať tvrdo."

Hintz si zaslúžil ocenenie pre tretiu hviezdu zápasu. Do duelu naskočil prvýkrát od 13. mája, keď sa zranil v druhom kole v sérii s Colorado Avalanche.

Len sa ukázalo, že sa Dallasu darí na štadiónoch súperov, pretože v prebiehajúcom play off vonku uspeli už šesťkrát. Prehrali iba raz. Predovšetkým vďaka tomu sú vo finále Západnej konferencie. Aj v ňom aktuálne vyhrávajú.

"Ráno sa ma niekto spýtal, aké to je. Áno, už som sa nejaký čas nepresadil a každý chce dávať góly, ale snažil som sa pomáhať inak," povedal Robertson, ktorého góly prišli v ideálnom čase. "Som rád, že mi tam niečo spadlo. Človeku sa tak zvýši sebavedomie."

Pre Stars boli jeho gólové príspevky kľúčové.

"Takému strelcovi stačí prvý gól a potom sa zrazu rozbehne," uviedol tréner DeBoer. Vyzdvihol aj to, že sa do zostavy vrátil Hintz. "Aj on nám určite pomohol," povedal tréner, ktorý vedie Stars druhú sezónu.

Robertsonon presnou strelou ukončil čakanie na gól

Pred rokom Stars prehrali vo finále konferencie s Vegas Golden Knights, neskoršími šampiónmi. Tentoraz už podobný osud nechcú dopustiť. Ukazujú silu, hlavne mentálnu.

Prejavilo sa aj to, že hostia nespanikárili ani po prvej tretine, v ktorej sa domáci Oilers dostali do vedenia 2:0. Pokračovali vo svojej hre. A verili, že príde progres.

"Vieme, že máme naozaj skvelé mužstvo. A keď robíme, čo máme a veríme systému, tak to prináša ovocie," opisoval Robertson. "Hráme naším systémom, z ktorého nikto z nás neuhýba."

Na výhre Stars mal veľkú zásluhu aj brankár Jake Oettinger, ktorý si pripísal 28 zákrokov.

Jeho náprotivok Stuart Skinner pokryl 17 striel. "Je to trochu frustrujúce. Vieme, že sú súper, ktorý sa nevzdáva. A veľmi chcú ísť do finále," zareagoval brankár Oilers. "Jasné, to chceme aj my, ale mám pocit, že sme potom trochu stratili energiu."

Hostia to dokázali perfektne využiť a v sérii sa dostali do vedenia 2:1.

Brankár Oilers to však zobral na seba. "Skrátka nemôžem dostávať štyri góly. Hlavne proti tímu, ktorý je taký dobrý v defenzíve," sebakriticky uviedol Skinner.

Oilers budú teraz bodovať o to, aby sa americký rival nedostal do ešte výraznejšieho vedenia.