avalanche

Keby ste hokejistom Winnipeg Jets a St. Louis Blues rozprávali o výhode domáceho prostredia v play off, asi by to vnímali ako provokáciu, v kabíne by na vás hodili deku a nechali by vás pocítiť plesknutie čepele do zadnej časti tela. V ich sérii totiž zatiaľ až do piatka v štyroch zápasoch vyhrávali len hostia.

Ani celkovo to nie je žiadna sláva: pred štvrtkovými duelmi vyhrali domáce tímy v prvom kole 17 zápasov a štrnásťkrát skončili porazené.
Viac o téme: [Vyradenie favoritov prekresľuje mapu play off]
Domáca výhoda v prvom kole tohtoročného Stanley Cupu sa však dá vysledovať v jednej fáze - v predĺženiach. Hokejisti v nadstavenom čase vo vlastnej hale rozhodli vo svoj prospech štyri krát zo šiestich prípadov a rozjasali tak napäté publikum.
Áno, nechýbalo veľa a pokojne to na domáci verzus hosťujúci v predĺžení mohlo byť 3-3. Často je to šťastie, jeden dobrý odraz, zákrok gólmana. Ale nakoniec sa to počíta rovnako, ako keď tím rozstrieľa súpera 6:2.
Majstrami predĺžení sú zatiaľ predovšetkým Colorado Avalanche, ktorí vyhrali jedno na ľade Calgary Flames, kde vďaka tomu vyrovnali sériu, ale aj jedno doma, kde sa vo štvrtok dostali do trháku 3:1 na zápasy. Chýba im tak jediný krok na to, aby vyradili víťaza Západnej konferencie v základnej časti.

Rantanen bez prípravy vystrelil výhru

"Je to tvrdé. Mali sme presilovku, mali sme veľkú šancu v predĺžení, ich gólman (Philipp Grubauer) to chytil a oni potom využili jednu zo svojich možností. Takto to je, musíme ísť ďalej," súkal zo seba sklamaný brankár Flames Mike Smith, ktorý si vo štvrtom dueli série pripísal 49 zákrokov.
Colorado v ňom ešte tri minúty pred koncom tretej tretiny prehrávalo, ale v čase 57:10 forvard J. T. Compher vyrovnal na 2:2.
"Naučili sme sa nepanikáriť, aj keď skóre nie je vyslovene priaznivé," opisoval autor vyrovnávajúceho zásahu. "Neprestávame hrať svoju hru, na nič iné sa nesústredíme. Zatiaľ to funguje."
Stredajší duel rozhodol Mikko Rantanen, ktorý má od paniky naozaj ďaleko. Naopak, charakterizuje ho ľadový pokoj pravého Fína. Veď otec ho už ako malého chlapca nasmeroval k tomu, aby si bral príklad zo slávneho krajana Jereho Lehtinena. Tichej a spoľahlivej istoty, ktorá sa v dueloch NHL okrem ofenzívy poctivo starala aj o defenzívnu robotu.
Lehtinen nikdy neplnil stránky bulvárnych časopisov, nerobil vylomeniny, sústredil sa len na svoj výkon. Rantanen starší k tomu viedol aj svojho syna. Možno mu už vtedy prebleskol v hlave sen, že by bolo krásne raz zažiariť ako Lehtinen v roku 1999, keď sa tejto legende s tímom Dallas Stars podarilo vyhrať Stanley Cup a stať sa jednou z hlavných postáv šampiónov.
Colorado síce išlo do play off z ôsmeho miesta, ale teraz je k postupu oveľa bližšie ako doteraz suverénne Calgary. Aj vďaka Rantanenovi, majstrovi predĺžení, ktorý v jednom asistoval na gól Nathana MacKinnona a to druhé sám rozhodol výborným tečom nahodenia od Carla Soderberga.

Rantanen418

"Všetko sa to odvíja od toho, že ako tím máme veľa dôvodov si veriť," vysvetľoval mladý krídelník. "Nepochybujeme o tom, že môžeme vyhrať každý zápas."
Domáce predĺženie vyšlo aj New York Islanders, ktorí vďaka tomu viedli v sérii s Pittsburgh Penguins 2:0 a potom ho vyradili v najkratšom možnom čase. Vyšlo aj Nashville Predators, kde je teraz séria s Dallas Stars vyrovnaná 2:2. Vyšlo aj Washington Capitals, ktorí boli vďaka tomu pred piatkovým duelom o krok pred Carolina Hurricanes.
Okrem Colorada v Calgary uspeli vonku v nadstavení len Jets, ktorí tak v utorok vyrovnali stav série so St. Louis na 2:2.
"Je to frustrujúce," priznal obranca Alex Pietrangelo, ktorý v prvom kole nazbieral päť asistencií. "Samozrejme sme vedeli, že to bude ťažká séria. Ale vyhrali sme dva zápasy u nich a dúfali sme, že aj doma získame aspoň jedno víťazstvo. Bohužiaľ sa to nestalo. Bolo by pekné rozhodnúť, ale prišlo predĺženie a v ňom môže uspieť ktokoľvek, stačí jedna úspešná strela..."
Áno, ide aj o šťastie. Hlavne v predĺženiach zatiaľ tá povestná muška lieta predovšetkým nad domácou striedačkou. Zmení to ďalší priebeh play off?