recapINTL5-29

Hokejisti Edmonton Oilers vďaka dokonalému obratu odmietli pustiť Dallas Stars do výraznejšieho vedenia a vyrovnali finále Západnej konferencie na 2:2 na zápasy. V úvode stredajšieho duelu síce doma v Rogers Place prehrávali 0:2, ale nakoniec zvíťazili 5:2.

Tromi bodmi za tri prihrávky sa pod úspech Oilers podpísal kapitán Connor McDavid, ktorý sa vďaka tomu dostal na čelo produktivity play off pred spoluhráča Leona Draisaitla. V 16 zápasoch nazbieral 28 bodov za štyri góly a 24 prihrávok. Draisaitl má vďaka jednému gólu bilanciu 26 bodov za 10 presných zásahov a 16 asistencií.

"Možno sme boli niekoľko minút (v prvej tretine) trochu unavení, ale potom nám začali fungovať nohy, dostali sme sa do toho a začali sme hrať našu hru. Boli sme pri chuti a keď hráme takto, tak sme pre súpera nepríjemný tím," povedal Draisaitl.

Úvod zápasu patril Stars, ktorí po 58 sekundách otvorili skóre. Jamie Benn oblúčikom zo stredného pásma vyslal do šance Wyatta Johnstona, ktorý z ľavého kruhu zamieril rovno do horného rohu bránky Stuarta Skinnera.

V 6. minúte najskôr Roope Hintz nepremenil svoj únik a prestrelil, ale vzápätí sa už tím z Texasu druhýkrát radoval. Po Bennovom vyhratom vyhadzovaní si Esa Lindell pri modrej čiare vymenil puk s Mirom Heiskanenom a jeho nahodenie nešťastne tečoval Darnell Nurse, takže brankár Oilers už vyrážačkou nestihol zareagovať na zmenu smeru letu puku.

"V hlave som mal, že to pre nás môže byť poriadne dlhý večer. Takému štartu sme sa chceli vyhnúť. Vôbec sa to nezačalo dobre a robili sme zbytočné chyby," uviedol hlavný tréner Oilers Kris Knoblauch.

Edmonton ešte v prvej tretine vymazal stratu. V čase 13:30 sa po strele Coreyho Perryho z dorážky presadil Ryan McLeod a v 17. minúte ešte zakročil brankár Jake Oettinger pri šanci McDavida, ale najproduktívnejší obranca play off Evan Bouchard dorazil puk do odkrytej bránky.

"Poučíme sa z toho. Stále máme pred nami veľkú príležitosť. Je to séria na dva víťazné s výhodou domáceho prostredia. Tešíme sa na to," vyhlásil kapitán Stars Benn, ktorý bodoval v piatom zápase za sebou a má počas tejto série na konte dva góly a šesť asistencií.

Prvú presilovku zápasu ešte v úvodnom dejstve počas vylúčenia Radka Faksu Oilers nevyužili, ale v 35. minúte otočili stav vo vlastnom oslabení pri treste Dereka Ryana. V prečíslení dvoch na jedného Mattias Janmark premenil prihrávku Connora Browna. Po 51 sekundách v strednom pásme po zisku puku Mattiasa Ekholma rozbehol akciu McDavid, Draisaitl si narazil puk so Zachom Hymanom a z pozície medzi kruhmi prestrelil Oettingera.

"Bol to taký kopanec. Oslabenia hrajú dobre v celom play off. Vyvíjajú na nás veľký tlak. Budeme musieť nájsť spôsob, ako byť viac kreatívni a pokúsiť sa ich rozhýbať ," podotkol Benn. "Verili sme si, v tejto sérii hráme oslabenia skvele," uviedol Janmark.

V tretej časti Skinner ukryl v lapačke Hintzovu strelu z ľavého kruhu, Stars sa nedokázali vrátiť do hry ani počas Hymanovho pobytu na trestnej lavici a 113 sekúnd pred koncom Edmonton spečatil výhru. Počas hry Dallasu bez brankára Ekholm trafil z ľavého kruhu cez celý ľad prázdnu bránku.

Asistenciu si pripísal McDavid, ktorý s 24 prihrávkami v play off prekonal svoje osobné maximum zo sezóny 2021-22, keď ich zaznamenal 23. Od vyrovnania rekordu Waynea Gretzkyho z ročníka 1987-88 ho delí sedem prihrávok.

"Viedli sme 2:0. Bol to začiatok, aký sme si želali, ale myslím si, že veľa hráčov nepredviedlo výkon na najvyššej úrovni. V ďalšom priebehu zápasu bol súper lepší," uviedol tréner Dallasu Pete DeBoer. Zápas nedohral obranca Stars Chris Tanev, ktorý v druhej tretine odstúpil kvôli zraneniu v dolnej časti tela. "Zblokoval strelu a nemohol pokračovať. Držíme palce a dúfajme, že bude pred ďalším zápasom v poriadku," dodal DeBoer.

Piaty zápas série je na programe v piatok (v sobotu o 2:30 SELČ) v Dallase.