Varlamov

Ak sa mal v bránkovisku New York Islanders tento rok odohrávať veľký ruský súboj, tak má zatiaľ dosť jasné smerovanie. Dvadsaťpäťročný nováčik Iľja Sorokin schytal vo svojom doterajšom jedinom štarte päťku od New York Rangers a Semjon Varlamov sa blysol už dvomi čistými kontami v rade!

Naposledy vytiahol 27 úspešných zákrokov proti silným Boston Bruins a bola z toho výhra 1:0. Bez jediného inkasovaného gólu za 120 minút herného času prekonal doterajší klubový rekord Ricka DiPietra, ktorý bol v úvode sezóny 2003-04 nepriestrelný hodinu, 15 minút a 35 sekúnd.
"Varly bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sme Bruins porazili," uznal po pondelkovom zápase tréner Barry Trotz. "Hlavne na začiatku zápasu predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ktorými nás dostal do stretnutia. Vďaka nemu sme boli úspešní."
Pre rodáka zo Samary to znamená milú satisfakciu za smolnú chvíľu, ktorá ho vyradila z hry v sobotnom súboji s Rangers. Pôvodne mal totiž chytať aj v newyorskom derby, ale počas rozkorčuľovania ho nešťastne trafil puk, takže do bránkoviska musel ísť Sorokin.
"Už v nedeľu ráno som sa cítil v poriadku," opisoval. "Skúsil som si zatrénovať a bolo to bez problémov. Takže som do toho išiel. A je to najlepší vstup do sezóny, aký som kedy zažil. Dvomi nulami som ešte nikdy nezačínal. Som rád, že sa to takto vyvinulo."

Varlamov vychytal čisté konto proti Bruins

Proti Patricovi Bergeronovi a spol. to pritom určite nemal jednoduché. Hlavne prvá tretina priniesla smršť, Boston svojho protivníka prestrieľal 11:3. Varlamov predviedol svoje kvality pri strelách Brandona Carla a Jeremyho Lauzona. Svoj tím držal v hre aj počas dlhých obliehaní Bruins.
Podobne trúchlivý vývoj mala z pohľadu Islanders aj druhá tretina, minimálne jej začiatok. Až postupom času sa obraz hry vyrovnal. Práve vďaka mužovi s betónmi a lapačkou nemuselo Trotzovo komando doháňať žiadne manko. Ani po hre štyroch na štyroch v treťom dejstve, keď sa do sľubnej príležitosti zblízka prepracoval Craig Smith.
"Ešteže tak!" vydýchol si Varlamov. "Po facke od Rangers sme takýto výsledok veľmi potrebovali."
V pondelkovom dueli mal samozrejme aj kopu šťastia. Zachránilo napríklad po strele Davida Krejčího, ktorá v 16. minúte cinkla o tyčku. Trochu tej priazne osudu si však po spomínaných víkendových problémoch určite zaslúžil.
"Dostal sa do naozaj výbornej formy," pripustil Trotz. "Jeho obrovskou devízou je pokoj. Takto sa prezentujú brankárske jednotky. Podľa mňa je to práve ten pokoj, to pokojné sebavedomie, ktoré majú skutočne najlepší brankári v NHL. Vlastne sa to nelíši od pálkarov v bejzbale. Tí tiež vidia letiacu loptu úplne inak ako bežní smrteľníci. Aj keď lopta v skutočnosti sviští obrovskou rýchlosťou, oni ju vidia akoby spomalene. Majú dokonalý prehľad. Majú to pod kontrolou."
Bývalý kouč Washington Capitals naučil Islanders hrať poctivú defenzívu. Nepredvádzajú žiadne gólové koncerty, ale aj tak sú úspešní. Po rokoch trápenia sa v sezóne 2018-19 dostali do 2. kola play off a o rok neskôr sa prebojovali dokonca do konferenčného finále, v ktorom ich zastavili až šampióni z Tampa Bay Lightning. Ich systém je založený na tom, že nedostávajú veľa gólov. Aj preto je ich kľúčovou postavou práve Varlamov.
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Oporou svojej partie je už dva roky od svojho príchodu z Colorado Avalanche - minulý rok mal úspešnosť 91,4 percenta a priemer 2,62 gólu na zápas. Tento rok svoju bilanciu zjavne plánuje ešte vylepšiť, veď mať dve nuly z troch úvodných duelov tímu v sezóne, to sa v histórii Islanders zatiaľ podarilo len Glennovi "Chico" Reschovi v roku 1976.
Tento rok predvádza divy napríklad aj v oslabení - Islanders boli v troch dueloch vylúčení až štrnásťkrát, ale dostali len jeden gól. To znie takmer neuveriteľne.
Na akékoľvek márnivé snívanie je však skoro. Sezóna sa ešte len začala a patrí k nej aj spomínaná víkendová facka od Rangers. Porážka Bruins však z pohľadu Islanders vyzerá veľmi sľubne, len ju musia potvrdiť aj nabudúce. Keď sa vo štvrtok Varlamovi alebo Sorokinovi postavia do cesty New Jersey Devils.