faksa-37

Séria domácich výhier lídra NHL Washingtonu sa zastavila na čísle 15 a v drese Dallasu ju jedným gólom pomohol ukončiť český útočník Radek Faksa. Svojím desiatym zásahom v sezóne zvýšil v 25. minúte náskok Stars vo Verizon Center na 2:0 a Stars nakoniec oslavovali po výsledku 4:2.

Slovákom sa v pondelok nedarilo. Nebodovali Zdeno Chára ani Peter Cehlárik v drese Bruins, ktorí prehrali v Ottawe 2:4. Cehlárik čaká na bod už od svojho druhého vystúpenia v NHL, keď sa 12. februára v zápase proti Montrealu uviedol dvoma asistenciami. Marko Daňo nebodoval ani vo svojom treťom dueli po viac ako dvojmesačnej pauze vynútenej zranením v dolnej časti tela. Jeho Winnipeg doma podľahol San Jose 2:3.
Washington Capitals - Dallas Stars 2:4
Faksa na pravom kruhu forčekingom získal puk, ktorý sa snažil rozohrať Nicklas Backstrom, a prestrelil Bradena Holtbyho medzi betóny. Dvadsaťtriročný český center tak zaokrúhlil svoju bilanciu na 30 bodov za 10 gólov a 20 asistencií z 64 zápasov v tejto sezóne.

"Daroval som im druhý gól. Oni ťažili z našich chýb," ľutoval porážku Backstrom. Washington prehral na vlastnom ľade prvýkrát od 29. decembra, keď podľahol New Jersey Devils 1:2 po nájazdoch.
Keď o 114 sekúnd neskôr zvýšil Jason Spezza na 3:0, vystriedal Holtbyho v bránke Capitals Philipp Grubauer. Holtby inkasoval v druhom dejstve dvakrát zo štyroch striel. V úvodnej tretine čelil siedmim pokusom a v druhej minúte ho prekonal Devin Shore.
Capitals sa márne snažili o obrat. V druhej tretine znížil Backstrom na 1:3 a v 53. minúte dostal domácich na kontakt T.J. Oshie, ale 78 sekúnd pred koncom zobral Washingtonu nádej pri power play gólom cez celé klzisko do prázdnej bránky Patrick Sharp.
Dallas potvrdil, že sa mu vo Washingtone darí a pripísal si tam šiestu výhru za sebou. Na postup do play off teraz v Západnej konferencii stráca päť bodov.
Ottawa Senators - Boston Bruins 3:2
David Pastrňák si pripísal asistenciu pri góle Brada Marchanda, ktorý v 50. minúte v presilovej hre znížil na 2:3. Český talent tvrdo vystrelil za pravým kruhom, gólman Craig Anderson ešte stihol zasiahnuť, ale Marchand z dorážky ľahko strelil svoj 30. gól v sezóne.
Pastrňák si v posledných šiestich dueloch pripísal sedem bodov za gól a šesť prihrávok. Celkovo má na konte 55 bodov za 26 gólov a 29 asistencií z 59 duelov, teda o tri viac než Jakub Voráček z celku Philadelphia Flyers.
Bruins celý zápas márne doťahovali potom, ako Ottawa vďaka zásahom Derricka Brassarda a Jeana-Gabriela Pageaua viedla už vo štvrtej minúte 2:0 a na znížení Patricea Bergerona z konca prvého dejstva odpovedal v 48. minúte v presilovej hre pri Pastrňákovom vylúčení za nebezpečnú hru vysokou hokejkou Mike Hoffman. Po Marchandovom góle poistil výsledok pri power play Alexandre Burrows.
"Je ťažké otáčať zápas proti tímu, ktorý takto vyčkáva a bráni. Oni nám nedovolili takmer žiadne prečíslenia a ani veľa príležitostí z dorážok," uviedol Marchand.

Senators vyhrali tretíkrát za sebou a na druhom mieste Atlantickej divízie sa vzdialili tretiemu Bostonu na rozdiel štyroch bodov. Pre kouča Brucea Cassidyho, ktorý na poste hlavného kouča Bruins 7. februára nahradil Claudea Juliena, to bola ešte len tretia porážka z 11 zápasov.
Winnipeg Jets - San Jose Sharks 2:3
Výhru San Jose zariadil dvoma gólmi Joe Pavelski a pri góle na 3:1 pri power play Jets do prázdnej bránky mu asistoval aj Joe Thornton, ktorý tak dosiahol hranicu 1000 asistencií v NHL. Tridsaťsedemročnému kanadskému centrovi sa to podarilo ako 13. hráčovi v histórii.

Kapitán Pavelski dostal svoj tím do vedenia v polovici úvodnej tretiny, ale o 102 sekúnd neskôr vyrovnal Josh Morrissey. V 48. minúte vrátil hosťom vedenie vo vlastnom oslabení Mikkel Boedker a náskok poistil Pavelski. Bol to nakoniec víťazný gól, hoci sedem sekúnd pred koncom sa v pokračujúcej hre bez gólmana presadil ešte Mark Scheifele.
Sharks si pripísali šieste víťazstvo z posledných deviatich zápasov a na čele Pacifickej divízie zvýšili svoj náskok pred druhými Edmonton Oilers na sedem bodov. Jets strácajú v Západnej konferencii na postupovú osmičku pre play off tri body.
Tampa Bay Lightning - New York Rangers 0:1 po predl.
V čase 63:56 rozhodol Mika Zibanejad, ktorý sa po prihrávke Ryana McDonagha dostal do úniku a strelou na lapačku prekonal Andreia Vasilevskiyho. Brankárska dvojka Rangers Antti Raanta pochytal všetkých 38 striel Lightning a tretíkrát v sezóne si udržal čisté konto. Dokopy to bola jeho siedma nula v 86. zápase v NHL.

Veľkú šancu mal v 19. minúte aj český útočník Ondřej Palát, ale Raanta jeho dorážku zlikvidoval betónom. Slovenský gólman Peter Budaj opäť kryl Vasilevskiymu chrbát zo striedačky.
1. Thorntonova tisícka
Útočník Joe Thornton zo San Jose dosiahol ako 13. hráč v histórii NHL métu 1000 asistencií. Pripísal si ju 26 sekúnd pred koncom pri góle Joea Pavelskiho do prázdnej bránky, ktorý bol nakoniec pri výsledku 3:2 vo Winnipegu aj víťazný.
2. Dallas dobyl pevnosť Capitals
Stars dokázali vyhrať na ľade lídra NHL Washingtonu 4:2 a nedovolili Capitals 16. domácu výhru v rade. Tím okolo kanoniera Alexa Ovechkina doma prehral prvýkrát od 29. decembra.
3. Rangers vonku kraľujú
Výhrou na ľade Tampy Bay 1:0 po predĺžení potvrdili New York Rangers, že sú najlepším tímom súťaže na štadiónoch súperov. V 31. vonkajšom zápase v sezóne to pre nich bolo 23. víťazstvo.
1. Kari Lehtonen (DAL): 42 zákrokov, 2 inkasované góly
2. Andrei Vasilevskiy (TBL): 33 zákrokov, 1 inkasovaný gól
3. Antti Raanta (NYR): 38 zákrokov, 3. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Hrá sa deväť zápasov. Montreal Canadiens budú útočiť už na šiestu výhru za sebou v dueli na ľade Vancouver Canucks. Florida s Jaromírom Jágrom sa po piatich porážkach z posledných šiestich duelov pokúsi vybojovať dôležité body pre posun na pozície zaručujúce účasť v play off s New York Rangers.