Hurricanes opäť uspeli na ľade Islanders

Hokejisti tímu Carolina Hurricanes majú výborne rozohrané druhé kolo play off. V druhom dueli na ľade New York Islanders urobili druhý krôčik smerom do finále Východnej konferencie, keď tesne zvíťazili 2:1.

Hostia predviedli obrat z 0:1 na konečných 2:1 aj napriek tomu, že pred polovicou zápasu za nepriaznivého stavu prišli o veľkú oporu v doterajších bitkách o Stanley Cup. Český brankár Petr Mrázek sa zranil a musel ho zastúpiť Curtis McElhinney, ale ten už neinkasoval. Rozhodol Nino Niederreiter.
New York Islanders - Carolina Hurricanes 1:2 (stav série: 0:2)
Islanders tečie do topánok. Tím vedený koučom Barrym Trotzom sa síce na úvod vyraďovacích súbojov bez straty jediného zápasu dostal cez Pittsburgh Penguins, ale teraz už má pred sebou veľkú výzvu. Prehrávať 0:2 po domácich zápasoch má od dobrého vstupu do série poriadne ďaleko.
"Aj toto sa niekedy stáva," podotkol útočník porazených Josh Bailey. "Pokojne to mohlo byť aj 2:0 pre nás. Ale je to 0:2. Nesmieme sa vzdávať. Stále sa cítime dobre a veríme v obrat."

Hurricanes otočili zápas za 48 sekúnd

Dosť dlho sa pritom zdalo, že domáci si idú za vyrovnaním. Jaccob Slavin v 14. minúte pri vlastnom oslabení nešťastne zavesil do vlastnej bránky v snahe pokryť prihrávku Matthewa Barzala a Islanders viedli. Gól bol pripísaný Barzalovi.
Mrázek pritom po predchádzajúcej vychytanej nule prvýkrát v sérii inkasoval a prišiel o nepriestrelnosť, ktorá trvala od rozhodujúceho zápasu číslo 7 proti Washington Capitals. Český brankár ju natiahol na 135 minút a štyri sekundy.
Ide o druhú najdlhšiu sériu bez inkasovaného gólu v podaní brankárov Hurricanes/Whalers v histórii vo vyraďovacích bojoch. Kevin Weekes bol v roku 2002 nepriestrelný dokonca 143 minút a 55 sekúnd.
Viac o téme: [Mrázek sa zranil v druhom zápase proti Islanders]
V 27. minúte navyše zranený Mrázek striedal a do akcie sa dostal tridsaťpäťročný McElhinney, ktorý naposledy chytal 6. apríla. Svoju úlohu však zvládol bezchybne a pripísal si 17 vydarených zákrokov.
"Pozeral som sa na Petra a videl som, že sa niečo deje a budem musieť ísť do hry. Tak som si zobral prilbu a išiel som na to," podotkol McElhinney. "Bol skvelý pocit, že som mohol byť zase späť na ľade."
Položil tak základ k obratu, ktorým hostia na začiatku tretej časti dokonale zaskočili domácich. Warren Foegele už v čase 40:17 vyrovnal piatym gólom v tohtoročnom play off a len o 48 sekúnd neskôr dokonal obrat víťazným zásahom Nino Niederreiter.
[Kompletné pokrytie série New Yorku s Carolinou]
Vyrovnanie už Carolina nedopustila. "Hrajú veľmi organizovane. Mám pocit, že dosť podobne, ako sa snažíme hrať aj my. Teraz nesmieme dopustiť, aby nás ovládla frustrácia," zdôraznil Bailey. "Celý rok sme vždy dokázali naopak my nájsť cesty, ako frustrovať súperov, v treťom zápase už potrebujeme vyhrať."
Okrem Mrázka zápas nedokončil ani obranca hostí Trevor van Riemsdyk, ktorý sa zranil už v prvej tretine po súboji s domácim útočníkom Calom Clutterbuckom.
Ďalší zápas: Streda 1. mája (štvrtok 2. mája 1:00 SELČ) v PNC Arene v Raleighu.