p mrazek save rd2gm1

Brankár Petr Mrázek bol v priebehu zápasu číslo 2 v 2. kole play off nútený odstúpiť z bránkoviska svojho tímu Carolina Hurricanes. Zatiaľ nie je jasné, či mu zranenie v dolnej časti tela umožní ešte zasiahnuť do série proti New York Islanders.

Isté je to, že Hurricanes aj druhý veľmi tesný zápas na ľade súpera nakoniec zvládli, keď za Mrázka úspešne zaskočil Curtis McElhinney. Vďaka víťazstvu 2:1 vedú v sérii pred jej presunom do svojho pôsobiska v Raleighu už 2:0 na zápasy.
Dvadsaťsedemročný Mrázek nedobrovoľne opustil scénu v 27. minúte. Stalo sa to potom, ako zastavil strelu Toma Kuhnhackla, ale problém podľa všetkého nastal ešte predtým, keď zakročil proti prečísleniu dvoch na jedného v podaní Jordana Eberleho a Caseyho Cizikasa.
Mrázek skúšal ohýbať ľavú nohu a na ľad musel ísť namiesto neho McElhinney. Darilo sa mu dobre, predviedol 17 zákrokov a ani raz neinkasoval. To bolo kľúčové pre ďalší vývoj duelu, do ktorého naskočil za stavu 1:0 pre domácich Islanders. Hurricanes potom dvomi údermi v úvode tretej časti zápas otočili.

Zraneného Mrázka nahradil McElhinney

"Pozeral som sa na Petra a bolo mi jasné, že niečo nie je v poriadku," uviedol McElhinney. "Potom pri ceste na striedačku krútil hlavou, tak som tušil, že budem musieť ísť na ľad. Bolo dôležité urobiť ten prvý úspešný zákrok a potom som pridal nejaké ďalšie, aby som sa poriadne dostal do zápasu."
Otázkou je, ako dlho bude Mrázek svojmu tímu chýbať. Po zranení dal voľný priechod obrovskej frustrácii, ktorú značila rana hokejkou do mantinelu pri striedačke, keď opustil bránkovisko. Potom dal svoju nespokojnosť rovnakým spôsobom najavo ešte raz, keď opúšťal ľad a mieril do kabíny.
"Petr bol z toho veľmi deprimovaný," pripustil kouč víťazov Rod Brind'Amour. "Chce byť súčasťou tímu a my len veríme, že sa nejedná o nič vážne. Myslím si, že to môže mať súvislosť s jeho zranením z novembra, ale viac naozaj neviem."
Mrázek, ktorý v novembri tri týždne nechytal kvôli problémom s trieslom, bol hrdinom piatkového prvého súboja série, keď súpera zdeptal 31 zákrokmi a uhájil čisté konto. Dnes inkasoval potom, ako mu spoluhráč z obrany Jaccob Slavin nešťastne usmernil puk do siete po strele Mathewa Barzala.
Islanders tak išli v 14. minúte v presilovke do vedenia a ukončili Mrázkovu nepriestrelnosť od rozhodujúceho zápasu číslo 7 proti Washington Capitals. Celkovo trvala 135 minút a štyri sekundy.
[Kompletné pokrytie série New Yorku s Carolinou]
Ide o historicky druhú najdlhšiu sériu bez inkasovaného gólu v podaní brankárov Hurricanes/Whalers vo vyraďovacích bojoch. Kevin Weekes v roku 2002 vydržal dokonca 143 minút a 55 sekúnd.
Tridsaťpäťročný McElhinney bravúrne zvládol prvé vystúpenie v tohtoročnom play off aj napriek tomu, že naposledy chytal 6. apríla.
Carolina okrem Mrázka stratila aj obrancu Trevora van Riemsdyka, ktorý sa zranil už v prvej tretine po súboji s útočníkom súpera Calom Clutterbuckom.