duckswin05017_169

Nádej na tohtoročný zisk Stanley Cupu padla aj poslednému slovenského zástupcovi, obrancovi Andrejovi Sekerovi z Edmontonu. Oilers prehrali v rozhodujúcom siedmom súboji 2. kola play off na ľade Anaheimu 1:2, hoci v zápase viedli. Tridsaťročný rodák z Bojníc po zranení z piateho duelu série v zápase opäť chýbal.

Anaheim Ducks - Edmonton Oilers 2:1 (konečný stav série 4:3)
Ducks dokázali prelomiť prekliate siedmych zápasov z minulých štyroch sezón a po dvoch rokoch si opäť užívajú postup do finále Západnej konferencie. Anaheim otočil vývoj zápasu s Edmontonom a oslavoval vďaka gólu Nicka Ritchieho v čase 43:21. V boji o finále Stanley Cupu sa môže tešiť na súboj s Nashville Predators.
Oilers, ktorí si vynútili rozhodujúcu bitku v Honda Center po domácej výhre 7:1, vstúpili do zápasu lepšie. Shea Theodore sa snažil vyviesť puk spoza vlastnej bránky kľučkou pred bránkovisko, ale jeho manéver odhalil Drake Caggiula a poslal Edmonton do vedenia.
Obrat načal v 29. minúte Andrew Cogliano, ktorý bekendovou dorážkou zavŕšil obliehanie bránky Cama Talbota. Ešte v druhej tretine neprekonal gólmana Oilers po akcii Ondřeja Kašeho Rickard Rakell, ale na začiatku záverečného dejstva trafil z pravého kruhu pod Talbotovu vyrážačku Nick Ritchie.
"Hrali sme s veľkým sebavedomím a verili sme jeden druhému," radoval sa po postupe brankár Anaheimu John Gibson, ktorý si pripísal 23 úspešných zákrokov.
Ducks tak prelomili sériu štyroch neúspechov za sebou v siedmych zápasoch, ktoré nezvládli, hoci mali vždy výhodu domáceho prostredia. Takto vypadli v prvom kole v roku 2013 s Detroit Red Wings, o rok neskôr v druhom kole s Los Angeles Kings, v roku 2015 vo finále Západnej konferencie s Chicago Blackhawks a minulý rok na štarte play off s Nashville Predators.
Edmonton pri svojej prvej účasti v play off od roku 2006, keď sa dostal až do finále Stanleyovho pohára, stroskotal v 2. kole. "Bude nejaký čas trvať, kým sa s tým človek vyrovná, ale je tu aj veľa pozitív. Všetci sme bojovali až do konca," vyhlásil kapitán Oilers Connor McDavid.

Washington Capitals - Pittsburgh Penguins 0:2 (konečný stav série: 3:4)
Nádej na obhajobu Stanley Cupu môžu aj naďalej živiť hráči Pittsburghu, ktorí zvíťazili v rozhodujúcom siedmom dueli série proti Washingtonu na ľade súpera 2:0 a oslavujú postup do finále Východnej konferencie.
Hlavnou hviezdou duelu sa stal hosťujúci gólman Marc-Andre Fleury, ktorý pochytal všetkých 29 streleckých pokusov súpera a zaznamenal čisté konto. "Máme tu fantastickú skupinu hráčov," radoval sa po postupe tréner Penguins Mike Sullivan. "V najdôležitejších chvíľach sme schopní podať ten najlepší výkon."
Penguins síce stratili zápasy číslo päť a šesť, na ten rozhodujúci ale nastúpili s čistou hlavou a od začiatku mali navrch. Svoju prevahu ale dokázali zúročiť až v priebehu druhej tretiny.
V čase 28:49 sa po prihrávke Jakea Guentzela presadil Bryan Rust. Hostia sa snažili odpovedať, proti spoľahlivo hrajúcej defenzíve Penguins sa však nedokázali presadiť.
V tretej tretine navyše víťaz základnej časti schytal ďalší tvrdý úder. Justin Schultz presne našiel Patrica Hornqvista, ktorý druhýkrát v zápase prekonal domáceho brankára Bradena Holtbyho.
V samotnom závere už Capitals vrhli všetky sily do útoku, ale nedokázali si vytvoriť súvislejší tlak. Nepomohlo ani odvolanie brankára Holtbyho v záverečných dvoch minútach a hra v šiestich.
Cesta Washingtonu sa tak znovu skončila pred bránami konferenčného finále. Tam sa tím z hlavného mesta Spojených štátov amerických pozrel naposledy v roku 1998.
Pittsburgh sa naopak môže tešiť na ďalšiu bitku o finále, v ktorej vyzve Ottawu. Senators si zaistili postup v utorok, keď ovládli sériu proti New York Rangers 4:2 na zápasy.