Zadinafirst_030519_2568x1444

Nápřah, rána... A gól!
Mezi české střelce v NHL se nesmazatelně zapsal už i Filip Zadina. Talentovaný útočník Detroit Red Wings skóroval v úterý proti Colorado Avalanche (3:4 v prodloužení) a ve čtvrtém zápase kariéry mezi hokejovou elitou ukázal, v čem dřímá jeho ohromný potenciál. Na podobné bomby se fandové mou těšit.

Red Wings hráli před koncem závěrečné třetiny přesilovku a obránce Filip Hronek v ní poslal parádní pas na pravý kruh, kde číhal jeho český spoluhráč. A ten 'z první' překonal Semyona Varlamova v brance soupeře.
Radost obou krajanů byla upřímná a ohromná. Aby ne, však toho spolu během roku dost odehráli v AHL.

Zadina dal po Hronkově přihrávce první gól v NHL

"Je to skvělé, cítím se parádně, ale byl bych ještě šťastnější, kdybychom vyhráli," vyprávěl spokojený střelec, který na ledě strávil přes 18 minut. "Byla to výborná přihrávka, viděl mě tam volného a je to něco, co jsme si už vyzkoušeli v Grand Rapids. Naneštěstí to ale nestačilo na vítězství, i když jsme mu byli blízko."
S hrou Zadiny, jenž v 19 letech dostává u Red Wings čím dál více prostoru, byl po utkání spokojený i kouč Detroitu Jeff Blashill.
"Líbí se mi, jak v každém zápase vypadá nebezpečněji," řekl trenér. "Při hře pět na pět čím dál lépe tvoří hru a v přesilovkách je velmi dynamický. Pro klub jsou jeho výkony dobrým znamením."
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Zápasová minutáž u českého forvarda plynule stoupla z 10:38 v prvním duelu na 18:16 v tom posledním proti Avalanche, což je dobrá zpráva už jen proto, co Blashill vyslovil po nedávné ligové premiéře: "Deset minut na první start je slušných. Nehrál podle mě skvěle, ale dobře. Kdybych si myslel, že hraje skvěle, logicky bych mu dopřál více času."
Zadinovy výkony se tedy podle stejné logiky musejí zlepšovat, když hraje víc a víc.
O moc dál už to alespoň z hlediska času na ledě nepůjde, ale prostor zaujmout podobnými kousky jako naposledy i ve zbylých pěti zápasech, které má pardubický rodák pravděpodobně ještě k dispozici, určitě přijde.
Více k tématu: [Život na dně. I odepsané týmy mají stále o co hrát]
A je na něm, aby si splnil to, s čím do Detroitu z farmy přijel. Tedy ukázat se pro nadcházející sezonu.
"Vím, že po devíti duelech musím zpátky, ale to nic neznamená. Chci si to užít, hrát svou hru a předvádět nejlepší výkony," prohlásil smířeně. "Uvidíme, zda si mě nechají v týmu v dalším ročníku."
Důvod je jednoduchý. Red Wings by se zbytečně připravili o první rok tříletého nováčkovského kontraktu, kdyby Zadina nastoupil do desátého a dalších duelů. A tím by se sami vystavili hrozbě, že by jej nemohli automaticky chránit před dalším rozšiřovacím draftem a možným zájmem stavitelů týmu ze Seattlu v roce 2021.

Zadina_110518_2568x1444

Tahle varianta je navíc o to pravděpodobnější, že farma Grand Rapids bude hrát téměř jistě play off, což znamená další zkušenosti, zatímco první tým z Detroitu už má jen mizivé šance na postup do bojů o Stanley Cup a začátkem dubna pro něj vše skončí. Ve Východní konferenci je s 56 body předposlední. Šanci tak spíše dostanou další mladíci a český reprezentant se bude znovu sžívat se spoluhráči o patro níž.
I tak ale bude zbylých pět duelů v podání Zadiny zajímavé sledovat. Chuť a odhodlání z něj doslova tryskají a kariéru v NHL rozjel solidně. Přestože dal zatím 'jen' jeden gól...