Czechia Sweden IIHF

Česko bude po 14 letech hrát finále mistrovství světa IIHF. Rozhodla o tom sobotní výhra 7:3 nad Švédskem. Soupeřem v boji o zlato bude Švýcarsko, které ve druhém semifinále udolalo obhájce titulu z Kanady 3:2 po nájezdech.

Čtyřbodový Nečas táhl Česko za postupem

Národní tým dokázal Švédsku, které ani v jednom z osmi dosavadních utkání před tím neinkasovalo víc než dvakrát, nastřílet sedm gólů. Dvěma trefami a asistencí se na tom podíleli Dominik Kubalík (Ottawa Senators) i pardubický útočník Lukáš Sedlák (2+1), jenž sahal po hattricku, ale jeho třetí branku odvolali rozhodčí pro ofsajd. Dokonce čtyřmi body za gól a tři asistence přispěl Martin Nečas (Carolina Hurricanes), skórovali také David Kämpf (Toronto Maple Leafs) a litvínovský forvard Ondřej Kaše.

"Žrali jsme led, centimetr po centimetru a střídání po střídání. Jsem na tenhle mančaft hrozně hrdý," říkal obránce Michal Kempný.

Lukáš Dostál (Anaheim Ducks) v české brance podal po čtvrtfinálové nule proti Spojeným státům opět vynikající výkon, zlikvidoval 37 pokusů střelecky aktivnějších Švédů. Za ty se prosadili dvoubodový Joel Eriksson Ek, Marcus Johansson (oba Minnesota Wild) a Marcus Pettersson (Pittsburgh Penguins).

Gólman Jonas Gustavsson (Minnesota) však inkasoval pětkrát ze 17 střel a v polovině druhé třetiny musel střídat. Náhradník Samuel Ersson pak řešil jen šest střel, dvě z toho však skončily za jeho zády shodně po úniku Sedláka, který ho překonal stejným způsobem mezi betony.

Česko dokázalo v první třetině dvakrát odpovědět rychlé vedení soupeřů a v její polovině už to bylo 2:2.

"Ten začátek byl strašně důležitý. Když dali ty rychlé góly, tak jsme se nepoložili, dokázali jsme to srovnat, vrátit se zpátky ke své hře a potom dát ty rozhodující góly," hodnotil Kämpf, který v čase 9:32 podruhé vyrovnával.

Pak už to nutné nebylo, reprezentanti totiž ovládli druhou třetinu 3:1 poté, co se v rozmezí tří minut prosadili Kaše, Nečas a po parádní kombinaci podruhé v zápase Kubalík.

"Všechno do sebe zapadlo. Sešly se tady dva dobré týmy a dneska jsme byli šťastnější," radoval se Kämpf.

Česko si vůbec poprvé v historii zahraje finále vyřazovací části šampionátu na domácí půdě; zápas o zlato bude hrát doma poprvé od duelu Československa ve finálové skupině proti Kanadě (5:3) v roce 1985 a užije si při něm neopakovatelnou atmosféru pražské O2 areny, kde fanoušci vytvářejí nádherné prostředí a kde už v sobotu padl divácký rekord v historii MS.

"Tohle kdyby nám někdo řekl před mistrovstvím, tak bychom mu asi nevěřili. Ale šli jsme si za tím celý turnaj, dali jsme dohromady skvělou partu, trenéři nás výborně připravili na každý zápas. Všechno do sebe zapadlo. Teď ještě udělat ten jeden krok," těšil se Kämpf.

Zda to bude proti Kanadě, nebo proti Švýcarsku, hokejisté neřešili.

"Je úplně jedno, na koho půjdeme. Je to jenom o nás, šanci vyhrát máme proti každému soupeři," tvrdil Nečas.

"Klidně ať to je Kanada. Myslím, že můžeme porazit každého," dodal bojovně Kämpf. "Ukázali jsme, že náš tým je kvalitní, takže my se nebojíme nikoho."

Švýcarsko zaskočilo Kanadu v nájezdech

Parádní jízda Švýcarska na světovém šampionátu nekončí. Reprezentace alpské země zdolala ve druhém semifinále Kanadu 3:2 po penaltovém rozstřelu a poprvé od roku 2018 si zahraje finále.

Hvězdou překvapivých vítězů byl brankář Leonardo Genoni, který pustil jen dvě ze 44 střel, a útočník Kevin Fiala (Los Angeles Kings). Ten vstřelil gól, u dalšího asistoval a v závěru proměnil i nájezd.

"Celá země je na nás hrdá, my jsme taky. A budeme pokračovat," slíbil Fiala, švýcarský útočník českého původu. "Zítra je další zápas. Být ve finále je výjimečná věc samo o sobě, to, že je to v Česku, na věci nic nemění. Je to parádní úspěch a chceme ještě víc."

Za Kanadu skórovali Brandon Tanev (Seattle Kraken) a John Tavares (Toronto), Jordan Binnington (St. Louis Blues) inkasoval dvakrát ze 30 střel týmu, jenž byl obhájcům loňského titulu dlouhou dobu herně vyrovnaným soupeřem.

Švýcaři se v prvním dějství dostali do vedení 2:0, zámořský výběr ho ale dokázal dotáhnout a v závěrečné třetině měl výrazný tlak. Třetí gól však už nepřidal, a to ani v desetiminutovém nastavení, v němž měly oba celky po jedné přesilovce za špatné střídání soupeře.

V nájezdech posléze skóroval Connor Bedard (Chicago Blackhawks), ale Fiala mu ve druhé sérii odpověděl a když se ve čtvrté trefil Sven Andrighetto a Dylan Cozens poté Genoniho nepřekonal, propukla naplno radost hokejistů s helvétským křížem na hrudi, které podporovaly tisíce fanoušků v hledišti.

"Podle mě jsme si to zasloužili. Blokováním střel, sebeobětováním... I ty největší hvězdy padaly do střel, hráli jsme jeden za druhého," rozplýval se obránce Jonas Siegenthaler (New Jersey Devils). "Myslím, že jsme to chtěli trochu víc než oni a to nakonec rozhodlo."

Zápas o bronz mezi Švédskem a Kanadou se bude hrát v O2 areně od 15:20, finále je na programu od 20:20 SELČ.