CZ USA QF IIHF

Lukáš Dostál podpořený bezchybně fungující defenzivou nepovolil Spojeným státům ani gól, hokejová reprezentace zvládla čtvrtfinálový duel se Spojenými státy a na mistrovství světa IIHF bude po výhře 1:0 hrát o medaile. V sobotním semifinále narazí na Švédsko, které zdolalo Finy 2:1 po prodloužení.

Úřadující šampioni z Kanady si poradili se Slováky v poměru 6:3 a ve druhém souboji o finále je vyzve Švýcarsko, které v Ostravě porazilo Němce 3:1.

O české výhře ve fantastické atmosféře nadupané pražské O2 areny rozhodl jediný gól, který dal Pavel Zacha (Boston Bruins). Dostál (Anaheim Ducks) chytil všech 36 amerických střel.

"Stál tam na hlavě, neskutečný výkon. Soustředil se a chytal skvěle," vysekl gólmanovi poklonu David Pastrňák (Boston). "Jsem strašně rád i za Pavla Zachu, který hraje první mistrovství a dal důležitý gól za nároďák. Mám obrovskou radost. Ale hlavně jsem rád, že jsme to zvládli pro celý národ. Dokázali jsme si prodloužit víkend a budeme hrát o medaile."

Charlie Lindgren (Washington Capitals) pustil jeden ze 28 puků. Američané dokázali na druhé straně skórovat ve třetí třetině, šlo však o neregulérní gól pro postavení hráče v brankovišti.

Oba týmy od začátku velmi pozorně bránily a velkých šancí bylo poskrovnu. David Pastrňák neproměnil samostatný únik, na druhé straně nechal s jistotou a klidem chytající Dostál několikrát zazářit svou lapačku. Gólové sucho protrhl až ve druhé třetině Zacha, který tečoval v přesilovce střelu obránce Davida Špačka.

Roman Červenka mohl několik minut poté přidat druhý gól, ve slibném protiútoku však trefil po křížném pasu puk do tyčky.

Závěrečná třetina se nesla v duchu náporu stále nadechujících se Američanů, obranný val však fungoval perfektně a co prošlo, pochytal jistý Dostál. To platilo i při hře Američanů bez brankáře, při níž ještě jednou cinkla tyčka jejich tentokrát prázdné branky.

"Byly to nervy až do konce, jsem strašně rád, že jsme to dotáhli," radoval se útočník Ondřej Kaše. "Už před turnajem jsem říkal, že tady musíme jít krok po kroku a postupně se zlepšovat. Myslím, že to splňujeme a doufám, že o víkendu budeme ještě lepší."

Paul táhl Kanadu k výhře nad Slovenskem

Tři body Nicka Paula (Tampa Bay Lightning) za dva góly a nahrávku pomohly Kanadě k výhře 6:3 nad Slovenskem, které tak svůj medailový sen končí ve čtvrtfinále a o postup mezi nejlepší čtyřku MS marně usiluje už 12 let.

Gólem a asistencí pomohl favoritovi Dylan Guenther (Arizona Coyotes), skórovali také Jared McCann, Brandon Tanev (oba Seattle Kraken) a Pierre Luc-Dubois (Los Angeles Kings). Jordan Binnington (St. Louis Blues) dostal tři góly ze 21 střel.

O slovenské trefy se postarali Peter Cehlárik, Miloš Kelemen (Arizona) a Marek Hrivík. Samuel Hlavaj (smlouva s Minnesota Wild) inkasoval pětkrát ze 37 pokusů soupeře.

Kanada se dostala do vedení dvěma góly v prvních pěti minutách a i když poté s tečí vlastního hráče inkasovala, v první třetině hru jasně kontrolovala.

"Bohužel jsme neuhlídali začátek, dali nám nějaké góly a proti takovému soupeři se otáčí těžko," uznal po zápase slovenský útočník Pavol Regenda (Anaheim). "Můžeme být spokojení s tím, jaký výkon jsme potom podali. Kanada má nejlepší tým na světě, dokázala zvládnout ty klíčové momenty. Ale každý náš hráč do toho dal všechno, dali jsme do toho srdce a nemáme se za co stydět."

Slováci se skutečně herně zvedli, avšak góly dával soupeř. Když se ve třetí třetině trefili Kelemen a Hrivík, slovenský tlak vrcholil, ale místo kontaktního gólu pečetil Paul výsledek do prázdné branky.

"Měli jsme dobrý start, potom jsme se od toho odrazili a přivedli jsme zápas do vítězného konce," zhodnotil kanadský obránce Owen Power (Buffalo Sabres). "Nebyl to perfektní výkon, vždycky je na čem pracovat a máme tam nějaké věci na zlepšení. Ale jsme v semifinále a teď budeme mít čas se na to pořádně podívat a všechno to vypilovat."

Švédsko zdolalo FIny v nastavení

Navzdory drtivé herní i střelecké převaze uspěli Švédové v duelu se svým největším rivalem až v prodloužení, v jehož šesté minutě vystřelil výhru 2:1 Joel Eriksson Ek (Minnesota). Obránce Rasmus Dahlin (Buffalo Sabres) si připsal dva body za gól a asistenci.

Švédsko přestřílelo soupeře 35-20, v prvních dvou třetinách byl tento poměr ještě výraznější. Góly však padaly až v posledních pěti minutách třetího dějství. Filipu Gustavssonovi (Minnesota) stačilo k výhře 19 zákroků, jeho finský protějšek Harri Säteri si jich připsal 33.

V odpoledním ostravském duelu si poradili Švýcaři s loňskými vicemistry světa díky dvěma gólům Christopha Bertschyho, obránce Jonas Siegenthaler (New Jersey Devils) si připsal dvě asistence. Němci vyslali na soupeřovu branku jen 15 střel, Philipp Grubauer (Seattle) v jejich brankovišti naopak úspěšně zasahoval ve 22 ze 24 případů.