Volek326

Každou poslední neděli v měsíci se vracíme k památné sezoně 1992-93. V závěrečném díle našeho seriálu jsme se zaměřili na nezapomenutelné bitvy v play off.

Třetí Stanley Cup v řadě hokejistům Pittsburgh Penguins tehdy souzen nebyl, i když se 119 body jasně ovládli základní část a v prvním kole si v pěti zápasech podle očekávání poradili s New Jersey Devils, které nezachránil ani Peter Šťastný. A ve druhém kole šli na New York Islanders, jimž se zranil nejlepší hráč Pierre Turgeon.
"Už jsme se viděli ve finále konference," popisoval pittsburskou náladu před startem série Jaromír Jágr. Jenže styl soupeře - pozorné bránění, rychlé brejky - Pittsburghu vůbec nesvědčil.
Penguins prohráli první utkání 2:3. Šli ale do vedení 2:1 a 3:2 na zápasy, přesto vyhecovanou bitvu nedotáhli ke šťastnému závěru.
"Neměli jsme dost sil na to, abychom Islanders porazili. Hráli jsme strašně křečovitě a soupeř byl na koni," líčil Jágr ve své autobiografii.
Sedmý duel série je pro fanoušky Penguins dodnes nezahojenou jizvou, zatímco pro Islanders znamená památný okamžik jejich historie.
Už začátek v domácí Civic Areně byl pro Pittsburgh nešťastný, když se mu zranil Kevin Stevens. Největší opora Penguins Mario Lemieux navíc nastoupil v bolestech a domácí neuklidnila ani vedoucí trefa Ulfa Samuelssona.

012923 Mario Lemieux 1993 image2

Na začátku 57. minuty prohrávali 1:3, přesto hlavně zásluhou Rona Francise bylo v čase 59:00 srovnáno!
"Do kabiny jsme se doslova odplazili. Pamatuju si jen, jak někdo řekl, že teď už to nemůžeme prohrát," vybavil si Jágr. Jenže stalo se.
A český útočník Islanders David Volek si vychutnal svou nejhvězdnější chvíli v NHL. I když před ní prožil těžké časy, jelikož si vůbec nesedl s koučem Alem Arbourem.
"Je fakt, že bylo období, kdy jsme spolu třeba měsíc vůbec nemluvili. Bylo to, jako bych do mužstva vlastně ani nepatřil. Žádnou zášť ale vůči němu necítím. Nakonec si myslím, že mě měl svým způsobem i rád. Chtěl ze mě mít co nejlepšího hráče," popisoval Volek v rozhovoru pro Sport.cz.

Krupp2_515

"Nehrál jsem ale první sérii (s Washington Capitals), pak jsem nenastupoval ani ve druhé sérii až do sedmého zápasu. Ještě první třetinu jsem však nehrál, až pak mě trenér poslal na led. A já asi po deseti minutách dal první gól," vzpomínal Volek.
"Pamatuju si na to jako dneska. Ray Ferraro mě na střídačce hecoval a já mu povídám: Rayi, jestli je na světě nějaká spravedlnost, tak já ten gól v prodloužení prostě dám! A asi dvě střídání nato se mi to povedlo."
Po Ferrarově nahrávce měl Volek dost času, aby v 66. minutě vypálil na branku, kterou hájil, ale neuhájil Tom Barrasso.
"V okamžiku, kdy se síť zavlnila to vypadalo, jako by na stadionu někdo všechno vypnul. Seděl jsem pak v kabině a brečel jako malý kluk. Bylo to jako na pohřbu," tvrdil Jágr.
V divizním finále skončila před 30 lety i cesta Dominika Haška s Buffalo Sabres. Všechny čtyři zápasy jeho tým prohrál s Montreal Canadiens shodným výsledkem 3:4, poslední tři v prodloužení.
Hašek ale do série nezasáhl, i když byl v brance při postupové výhře v předchozím klání s Boston Bruins. Jeho tehdejší konkurent Grant Fuhr si ale stačil doléčit zraněné koleno a do brankoviště se proti Montrealu zase vrátil.

Hašek 1

"V útoku nám ale chybělo obvyklé nasazení Pata LaFontaina, který si s Bostonem poranil koleno a nemohl hrát naplno. Kdyby hrál tehdy v plném zdraví, a Fuhrovi se dařilo, tak se dostaneme dál," mínil Hašek.
V prodloužení čtvrtého utkání se ovšem trefil montrealský Kirk Muller a Sabres měli volno.
Canadiens s Patrickem Royem mezi tyčemi naopak chytli slinu, k čemuž mohutně přispěla právě řádka vítězných prodloužení. Montreal jich v onom play off hrál jedenáct a prohrál jen to úvodní v prvním kole s Quebec Nordiques. Jakmile duel v základní hrací době končil remízou, začali už fanoušci Canadiens propadat euforii.
Více k tématu: [Prima sezona: Selänneho gólová nadílka]
Dvě vyhraná prodloužení s Nordiques, tři s Buffalem, dvě s Islanders a další tři ve finále proti Los Angeles Kings. Celkem deset, to je dosud platný rekord play off. V roce 2020 Tampa Bay Lightning vyhráli ve vyřazovací části sedm prodloužení.
Nastavení dostala Montreal z nejhoršího i ve finále s Kings po úvodní domácí porážce 1:4, pod kterou se gólem a třemi asistencemi podepsal Wayne Gretzky.

032623 gretzky image 1

Great One se po extrémně úspěšném působení v Edmonton Oilers snažil mermomocí zapsat i do hokejových dějin Kalifornie. Hosté vedli ve druhém zápase 2:1, v LA zase dokázali mohutným tlakem srovnat montrealské vedení ve třetím i čtvrtém dějství série. Jakmile se však šlo do prodloužení, akcie Canadiens prudce rostly. A příležitost rozhodnout před svými fanoušky už si Roy, kapitán Guy Carbonneau, John LeClair, Denis Savard a spol. nenechali uniknout.
"Síla tohoto týmu Canadiens byla v tom, že jsme měli mnoho hráčů s velkým charakterem," řekl kouč šampionů Jacques Demers.
Od té chvíle až dosud žádný další klub sídlící v Kanadě Stanley Cup nevyhrál. A Gretzky už si ve finále nikdy nezahrál.