Ruuta

Parádní vstup do NHL prožívá český nováček Jan Rutta, který bodoval i ve svém třetím utkání v soutěžním zápase za Chicago Blackhawks. Sedmadvacetiletý dosavadní hráč Chomutova brankou a asistencí pomohl k zisku bodu na ledě Toronto Maple Leafs, kteří v souboji dosavadních suverénů vyhráli 4:3 po prodloužení. Gól a přihrávku si v dresu poražených připsal také slovenský útočník Richard Pánik.

Calgary Flames ještě stále bez Jaromíra Jágra vyhráli na půdě Anaheim Ducks 2:0. Asistencí k tomu připsal forvard Michael Frolík, který ve třetím duelu v sezoně poprvé bodoval.
Toronto Maple Leafs - Chicago Blackhawks 4:3 po prodl.
Rutta podepsal v červnu krátce po svém debutu na mistrovství světa v Paříži jako nedraftovaný volný hráč s Chicagem roční smlouvu a pokračuje v raketovém vzestupu své kariéry. V prvním vystoupení v NHL při kanonádě proti obhájci Stanley Cupu Pittsburgh Penguins 10:1 zaznamenal první přihrávku a na vítězství nad Columbus Blue Jackets se podílel premiérovou trefou. V prvním vystoupení venku zaznamenal hned dva body.

Nejdříve ve čtvrté minutě otevřel skóre. Vydal se na ofenzivní výlet, objel branku Frederika Andersena a jeho střelu z úhlu tečoval do vlastní branky útočník Mitchell Marner. Za čtyři minuty po Pánikově přihrávce upravil Jonathan Toews na 2:0 a po snížení Nikity Zaitseva ve 48. minutě vrátil Pánik po střele Gustava Forslinga odražené od zadního mantinelu Blackhawks v přesilové hře dvoubrankový náskok. Přihrávku si připsal i Rutta.
Toronto, které začalo sezonu výhrami na ledě Winnipeg Jets 7:2 a s New York Rangers 8:5, ale vývoj otočilo. Nejdříve se prosadil Connor Brown, v početní výhodě vyrovnal James van Riemsdyk a v čase 63:43 rozhodl Auston Matthews.
"Během zápasu jsme se zlepšovali. Takto chceme hrát. Hráli jsme proti velmi dobrému týmu. V takto vyrovnaných zápasech rozhodují maličkosti a je to pro nás úžasná výhra. Opět nám zvedne sebevědomí a chceme si formu udržet dál," uvedl Matthews.

Anaheim Ducks - Calgary Flames 0:2
I v Anaheimu nastoupili Flames bez pětačtyřicetiletého Jágra, který těsně před startem sezony podepsal s Calgary jako nechráněný volný hráč roční smlouvu. Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL se po absenci v přípravném kempu ještě v tréninku pečlivě chystá na premiéru v kanadském klubu, která nyní může přijít nejdříve ve středu na ledě Los Angeles Kings.
Calgary navázalo v Anaheimu na sobotní domácí vítězství nad Winnipeg Jets 6:2 a ve třetím duelu v sezoně dosáhlo na druhý úspěch. V 37. minutě vstřelil vítězný gól Sean Monahan a výsledek pojistil po Frolíkově přihrávce Mikael Backlund.
Brankář Mike Smith zazářil v dresu Flames 43 úspěšnými zákroky - posila z celku Arizona Coyotes si připsala 34. nulu v kariéře v NHL. Flames ukončili 29 zápasů trvající sérii porážek v Anaheimu v součtu základní části i play off.
V dresu Ducks odehrál útočník Ondřej Kaše jen tři minuty a 32 vteřin a následně musel odstoupit pro zranění v horní části těla.

Boston Bruins - Colorado Avalanche 0:4
Avalanche zakončili úvodní sérii tří zápasů venku druhým úspěchem, pod který se podepsal 29 úspěšnými zákroky Semyon Varlamov. Ruský gólman udržel 22. čisté konto v NHL. Colorado potvrdilo, že se mu v Bostonu daří a prodloužilo sérii neporazitelnosti v TD Garden už na dvanáct zápasů.
Bruins naposledy slavili ve vzájemném utkání doma 30. března. Od té doby Avalanche v Bostonu jedenáctkrát vyhráli a jeden duel skončil remízou. V první třetině je nasměrovali k úspěchu svými trefami Sven Andrighetto a J.T. Compher.
V závěrečném dějství pojistil výsledek dvěma góly Nail Yakupov, který skóroval v novém působišti ve třetím duelu poprvé a polepšil si celkově na tři body. Jednička draftu z roku 2012, kdy si Yakupova vybrali Edmonton Oilers, v minulé sezoně vstřelila v dresu St. Louis ve 40 duelech jen tři branky.
Boston nenavázal na úvodní čtvrteční výhru nad finalistou Stanley Cup Nashville Predators 4:3. Centr David Krejčí nerozšířil svou bilanci tří asistencí z první duelu a David Pastrňák také nevylepšil svůj střelecký účet po první trefě v sezoně.

Tampa Bay Lightning - Washington Capitals 4:3 po prodl.
Lightning dokázali eliminovat kanonýra Alexe Ovechkina, který v prvních dvou duelech na ledě celku Ottawa Senators (5:4 po nájezdech) a s Montreal Canadiens (6:1) nastřílel sedm branek. Díky gólu Braydena Pointa v čase 63:08 slavili i v druhém vystoupení v domácí Amalie Areně v sezoně výhru.
Poprvé bodově naprázdno vyšel v dresu vítězů útočník Ondřej Palát, který nevylepšil svou bilanci dvou tref a jedné asistence. Obránce Andrej Šustr se podruhé za sebou do sestavy Lightning nevešel. V barvách Capitals také poprvé v sezoně nebodoval forvard Jakub Vrána, který má na kontě tři přihrávky.
Buffalo Sabres - New Jersey Devils 2:6
Devils vyhráli i druhý duel v sezoně a navázali na sobotní vstup z domácího ledu, kde zdolali Colorado Avalanche 4:1. Shodně třemi body za dvě branky a jednu asistenci zařídili výhru v Buffalu nováček Jesper Bratt a další útočník Marcus Johansson, červencová posila z Washingtonu.
U branky Briana Gibbonse na 2:0 pro New Jersey v 18. minutě asistoval osmnáctiletý švýcarský útočník Nico Hischier a pro jedničku letošního draftu to byl první bod v NHL. O dva roky starší český talent Pavel Zacha na první zápis v sezoně čeká.

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 2:5
První úspěch Jets v sezoně zařídil čistým hattrickem Nikolaj Ehlers. Jednadvacetiletý dánský útočník se trefil třikrát mezi 37. a 59. minutou a vedle vítězné trefy si v utkání připsal i asistenci. Pro Ehlerse to byl druhý hattrick v kariéře v NHL.
Vítězství Winnipegu podpořil 37 úspěšnými zákroky brankář Connor Hellebuyck.
New York Islanders - St. Louis Blues 2:3 po nájezdech
Blues vyhráli i třetí duel v sezoně a postaral se o tom ruský útočník Vladimir Tarasenko. Dvěma góly ve druhé třetině získal St. Louis vedení 2:0. Za Islanders vyrovnali ve třetí části Andrew Ladd a Anders Lee, ale v nájezdech skórovali jen hosté. Vítězný si připsal Brayden Schenn a uspěl i Tarasenko. V sestavě Blues nechyběli útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin.

1. Nikolaj Ehlers (WPG): 3 góly, 1 asistence, 8 střel
2. Mike Smith NYR): 43 úspěšných zákrok, 34. nula v kariéře
3. Jesper Bratt (NJD): 2 góly, 1 asistence, 3 plusové body