vgk-fla

Hokejisté Washington Capitals měli našlápnuto do nejvyššího patra NHL. Od začátku prosince vyhráli 14 z 18 zápasů, vydrápali se na první místo v Metropolitní divizi a blížili se na dostřel absolutním lídrům NHL Tampa Bay Lightning.
Jenže pak přišla dovolená. A po ní je, zdá se, všechno jinak.

Povinné pětidenní volno se na dvojnásobném držiteli Presidents' Trophy z posledních dvou let podepsalo neblaze. Tým z americké metropole prohrál ve čtvrtek v prodloužení na ledě New Jersey Devils a v pátek podlehl doma celku Montreal Canadiens 2:3. Ani jednou se nedostal ke 30 střelám na branku, kapitán Alex Ovechkin si připsal jedinou asistenci, první gólman Braden Holtby má po pauze úspěšnost zákroků 87,5 procenta (zatímco v 10 zápasech před tím činilo toto číslo 91 procent).
"Přehráli nás. Byli bojovnější. Jen díky gólmanovi (Philippu Grubauerovi) bylo skóre tak těsné a měli jsme šanci uhrát bod. Ale spousta našich kluků byla ještě na dovolené. Snažili jsme se to ošulit a nebojovali jsme," zlobil se Barry Trotz, trenér Capitals po zápase s Montrealem.

Zdá se, že na jeho tým dolehlo uspokojení z předchozích výsledků. A k tomu je dostalo právě povinné volno zvané 'bye week', které posledním týmům končí sobotními utkáními.
Je-li totiž mužstvo v laufu a váže vítěznou šňůru v situaci, kdy se zápasy střídají rychle za sebou, nemají hráči čas zvolnit nebo příliš přemýšlet ve stylu: Máme nahráno. Jako kdyby seděli v rychle jedoucím vlaku a jen dál přikládali pod kotel.
Jenže 'bye week' pro ně najednou znamená zastávku na nádraží. A po ní pocit, že znovu rozjet tuhle lokomotivu bude podobně snadné, jako před tím bylo jen udržovat rychlost.
Podobný problém možná řeší i Vegas Golden Knights, tým, jenž byl na tom před přestávkou ještě lépe než Washington. Do povinné pauzy šel s 10 výhrami z posledních 11 startů. Po ní prohrál tři ze čtyř zápasů - naposledy v pátek na Floridě, kdy podlehl Panthers 3:4 v prodloužení.

"Dnes to bylo všechno o našich pěti dnech volna. Nebyli jsme dost soustředění, nedělali jsme ty správné věci," povzdechl si po zápase kouč hostů Gerard Gallant.
Není divu, že trenéři 'bye week' většinou nevidí rádi. Zatímco hráči, kteří mohou ve volnu s rodinou vyrazit do Disneylandu, k moři nebo třeba do hor v coloradském Aspenu jako útočník Vegas Tomáš Nosek s přítelkyní, si volno užívají, šéfové střídaček vidí úskalí: výpadek z laufu, ztrátu formy, koncentrace, taktického povědomí... Zkrátka složité startování vychladlé mašiny.
"Myslím, že hráči to mají rádi. Ale ode mě to nečekejte," utrousil Jeff Blashill, kouč Detroit Red Wings. "Určitě vypadnete z rytmu. A musíme myslet i na to, že po téhle pauze máme jen čtyři zápasy, než přijde přestávka pro All-Star Game. Takže je potřeba se rychle připoutat a soustředit se na tyhle čtyři duely," dodal.
"Je snadné říct, že tým je odpočatý a připravený naskočit, ale když máte pět dní (volna), je těžké to rozjet," řekl Gallant podle deníku Vegas Sun. "Hráči jsou profíci a do rutiny se dostanou tím, že jsou na ledě skoro každý den. Občas dostanete den volna, ale čtyři dny bez ledu už máte jen zřídka."
V podobném duchu se už dříve vyjádřili i další trenéři, včetně pravděpodobně toho nejuznávanějšího - Mikea Babckocka z Toronto Maple Leafs. Ten dokonce upozornil na to, že 'bye week' je nebezpečný pro zdraví hráčů.

"Podle mého to nemá žádný smysl. A je to špatné z hlediska bezpečnosti pro hráče. Kvůli pauze musíte zhustit rozpis v jiném období, pak máte víc zápasů ve dvou dnech po sobě a podobně," říkal už loni Babcock.
Existují však i týmy, kterým povinné volno může pomoct. Logicky jde hlavně o ty, jež měly problémy a potřebovaly restartovat. Panthers prohráli před pauzou čtyři z pěti zápasů a v pátek se vrátili vítězně. St. Louis Blues ztratili tři duely v řadě, po šestidenní přestávce rázem dvakrát vyhráli. Po pěti porážkách se probrali i Devils, kteří po 'bye weeku' vyhráli dva ze tří zápasů.
Ideálním případem jsou pak celky, které měly vítěznou šňůru před i po pauze. Povinné volno nezastavilo Colorado Avalanche (celkem osm výher za sebou: pět před přestávkou a tři po ní).
Takových případů však bývá velmi málo. Až bude komisař Gary Bettman a vedení NHL přehodnocovat klady a zápory loni zavedené lednové novinky, jistě bude myslet i na tohle.