plekanec

Český útočník Tomáš Plekanec přispěl ve středečním utkání NHL asistencí k vítězství Toronto Maple Leafs nad Florida Panthers 4:3 a poprvé bodoval v novém působišti, kam přišel 25. února z Montreal Canadiens. Pětatřicetiletý centr tak ukončil svůj dvanáctizápasový bodový půst.
Na vítězství Philadelphia Flyers na ledě Colorado Avalanche 2:1 měli velký podíl oba čeští brankáři Michal Neuvirth a Petr Mrázek. Neuvirth si do svého zranění z 29. minuty připsal 10 úspěšných zákroků a jednou inkasoval. Mrázek pochytal všech 17 pokusů soupeře.

Toronto Maple Leafs - Florida Panthers 4:3
Plekanec byl u úvodní branky utkání ve čtvrté minutě. Tečoval před brankou střelu Mitchella Marnera, který se po úspěšném zákroku Roberta Luonga dostal k dorážce a napodruhé už skóroval. V sezoně má Plekanec na kontě 25 bodů za šest tref a 19 asistencí ze 73 utkání, což je pro něj zatím nejméně v kariéře.
Předtím naposledy bodoval 22. února, kdy ve svém posledním vystoupení za Canadiens zaznamenal při výhře nad New York Rangers gól a asistenci. Za Montreal, kde do přesunu do Toronta strávil celou svou kariéru v NHL, nasbíral v celkem 981 zápasech 605 bodů za 232 branek a 373 asistencí.
Toronto vedlo ve 14. minutě i díky brankám Austona Matthewse a Patricka Marleaua už 3:0. Panthers pak vykřesal naději dvěma trefami Jonathan Huberdeau, ale v 52. minutě uklidnil Maple Leafs James van Riemsdyk, který vstřelil svůj 200. gól v NHL. Výsledek už jen zkorigoval Evgenii Dadonov.
Toronto vyhrálo 14. z posledních 15 zápasů doma a vytvořilo dva nové klubové rekordy celkově 46. vítězstvím v sezoně a 27. výhrou na vlastním ledě. Dosavadními maximy bylo 45 vítězství ze sezon 1998-99, 1999-00 a 2003-04 a 26 domácích úspěchů z ročníku 2005-06.
Panthers prohráli teprve podruhé z posledních šesti zápasů a na devátém místě Východní konference ztrácejí stále tři body na New Jersey Devils, kteří drží druhou divokou kartu na postup do play off. Floridě zbývá sehrát do konce základní části šest utkání a Devils o jedno méně.
"Jsme zklamaní. Víme, že teď musíme až do konce vyhrávat každý zápas. Je to nepříjemné, ale musíme to rychle strávit a soustředit se na zítřek," uvedl Huberdeau. Panthers se hned ve čtvrtek představí na ledě Ottawa Senators.

Colorado Avalanche - Philadelphia Flyers 1:2
Neuvirth se po zdravotní indispozici v dolní části těla vrátil do branky Flyers poprvé od 18. února, ale před polovinou utkání musel kvůli dalšímu nespecifikovanému zranění střídat. Inkasoval předtím ve 26. minutě, kdy jej překonal z dorážky Matt Nieto a stanovil konečný výsledek.
Flyers vedli díky trefám Claudea Girouxe a Ivana Provorova z první třetiny a výhru, která je posunula na třetí místo Metropolitní divize, už nepustili. Mrázek zůstal za 31 minut a 31 sekund svého pobytu na ledě neprůstřelný.
V brance Avalanche nezabránil porážce 31 zákroky Andrew Hammond, který byl při nemoci Semyona Varlamova a zranění ruky Jonathana Berniera povolán z farmy v San Antoniu z American Hockey League a teprve ráno v den utkání přicestoval do Denveru.
Colorado zůstává po porážce o bod za pozicemi pro play off v Západní konferenci.

Washington Capitals - New York Rangers 3:2 po prodl.
Capitals udělali výrazný krok k triumfu v Metropolitní divizi, v jejímž čele zvýšili svůj náskok na druhé Pittsburgh Penguins už sedm bodů. Oběma celkům zbývá sehrát do závěru dlouhodobé části po pěti utkáních. Vítěznou branku vstřelil po 38 sekundách prodloužení Evgeny Kuznetsov.
Washington v utkání dvakrát prohrával, ale díky obratu dosáhl už na pátou výhru za sebou. Na konci první třetiny na vedoucí branku Kevina Hayese z přesilové hry odpověděl Andre Burakovsky. Rangers se pak dostali znovu do vedení v 51. minutě díky Ryanovi Spoonerovi, ale v čase 58:55 vyrovnal při hře Capitals bez brankáře Lars Eller.
Do branky Rangers se vrátila jednička Henrik Lundqvist, který vynechal předešlé tři zápasy pro zranění krku.

Vegas Golden Knights - Arizona Coyotes 2:3
Za Coyotes se opět prosadil slovenský útočník Richard Pánik. V 18. minutě se po parádní akci Claytona Kellera dostal sám před Marca-Andreho Fleuryho, překonal jej blafákem do bekhendu a získal Coyotes vedení 2:1. Pánik potvrdil formu a z posledních sedmi zápasů má na kontě čtyři trefy a tři asistence.
Coyotes, kteří jsou nejhorším týmem Západní konference, nováčka NHL na pátý pokus poprvé porazili. Golden Knights sice díky gólu Erika Hauly a Alexe Tucha dvakrát v utkání dotáhli ztrátu, ale v 36. minutě rozhodl svým druhým gólem v utkání Kevin Connauton.

1. Kevin Connauton (ARI): 2 góly, 3 plusové body, 4 střely
2. Ivan Provorov (PHI): 1 gól, 1 asistence, 2 plusové body
3. Evgeny Kuznetsov (WSH): 1 gól, 1 asistence, 2 plusové body