josi murray

Na čtvrtou výhru ve finálové sérii proti Nashville Predators se hokejisté Pittsburgh Penguins pořádně nadřeli. Od prvních minut to byl mimořádně vyrovnaný zápas. A taky hodně defenzivní. Šesté utkání série se proměnilo v bitvu o každý kousek ledu.
Dlouho měly navrch defenzivy obou celků včetně brankářů, útočníci se naopak příliš neprosazovali. I proto bylo naprosto klíčové, aby týmy uspěli při hře speciálních týmů.

Platilo to zejména pro Pittsburgh. Zatímco hosté nedostali za celý duel ani jednu příležitost k přesilové hře, v oslabení se museli bránit hned čtyřikrát.
Obstáli na jedničku. I díky tomu slavili v pondělí nad ránem zisk Stanley Cupu.
"Všichni jsme odvedli skvělou práci, každý si splnil přesně to, co měl," radoval se gólman Matt Murray. "Dařilo se nám držet toho, co jsme si o hře v oslabení řekli."
Jako první putoval na trestnou lavici v čase 13:14 obránce Ian Cole, v čase 24:38 ho následoval Conor Sheary. Predators si sice vytvořili tlak, defenzivní hráz Penguins ale nerozbořili.
"Byli jsme v módu, kdy se snažíte hlavně přežít," prohlásil zkušený útočník Matt Cullen. "Všichni kluci do toho dali maximum, Matt v brance byl navíc fantastický."

Krizový moment pro hosty přišel ve třetím dějství. Nejprve byl za podražení vyloučen obránce Olli Maatta, následně se k němu na trestné lavici připojil i další bek Trevor Daley.
Před domácími se otevřela možnost sehrát 32 sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři. Za stavu 0:0 to byla obrovská příležitost, jak překlopit utkání na stranu domácích. Predators ji však promrhali.
"Vypracovali jsme si možná 25 šancí, většina z nich byla vyložená. Trefili jsme tři tyče," upozornil trenér Nashvillu Peter Laviolette. "Gólman soupeře byl velice dobrý, nám v zakončení chybělo i trochu štěstí."
Hráčům Pittsburghu se v početní nevýhodě povedlo zblokovat hned deset střeleckých pokusů soupeře. Tři střely, které v oslabení prošly, pochytal spolehlivě Murray. Hlavně ubráněné oslabení tří proti pěti hosty nastartovalo.
"Bylo to ohromně důležité, od té chvíle jsme v zápase získali psychickou převahu," zdůraznil kapitán Pittsburghu Sidney Crosby. "Povedlo se nám pak vstřelit gól, který byl rozhodující."
Tradičně obrovský kus práce odvedl specialista na oslabení Matt Cullen. Čtyřicetiletý veterán strávil na ledě v početní nevýhodě 4 minuty a 42 sekund, přes dvě minuty v oslabení odehráli Chris Kunitz, Bryan Rust, Carter Rowney a Carl Hagelin.
Z obránců pak největší práci odvedl Brian Dumoulin, který v oslabení strávil na ledě 5:17 minuty, hodně dřiny při bránění náporu soupeře předvedli rovněž Ian Cole a Ron Hainsey.
Oslabení bylo X-faktorem posledního zápasu sezony. Díky výborné obraně ve třech i ve čtyřech a maximální obětavosti urvali Penguins čtvrtou výhru v sérii a po zásluze slaví zisk dalšího Stanley Cupu.