Tampa Bay Lightning vs. Carolina Hurricanes

Jako kdyby bubeníkovi stačilo mlátit do bicích jednou paličkou. Jako kdyby autobusák projel celou trasu bez jediného otevření dveří. Jako kdyby malíř vzal štětec, jen tak s ním máchnul po bílém plátně a řekl: Hotovo!
Tak nějak se mohl v noci na pondělí cítit český brankář mužstva Carolina Hurricanes Petr Mrázek, když mu k vychytání výhry 4:3 v prodloužení nad celkem Tampa Bay Lightning stačilo pouhých deset zákroků.

Čtete správně. Deset! Navíc proti týmu, který je obecně považován za superfavorita soutěže.
"Není to náhoda. Ukazuje to, jak sebevědomí teď jsme," pochvaloval si Mrázkův spoluhráč Erik Haula.
Hurricanes jsou v nové sezoně na vlně, vyhráli všechny tři duely. Poslední triumf je ale opravdu mimořádný. A zdaleka nejen proto, že si poradili s mužstvem, které v minulém ročníku nasbíralo 128 bodů. Ani proto, že v neděli museli obracet vedení soupeře 3:1.
Hlavně kvůli tomu, k jak malé porci ran na svého gólmana protivníka pustili.
"Velmi těžký zápas. Nevyvíjel se dobře, ve druhé třetině to byl asi nejtěžší zápas, jaký jsem kdy odchytal - poprvé v NHL na mě nešla ani střela," líčil Mrázek pro česká média.

Slavin rozhodl v prodloužení o vítězství Caroliny

Deset úspěšných zákroků postačujících k výhře? Něco takového se povedlo naposledy roku 2015 Jaroslavu Halákovi za New York Islanders, když výhru nad Buffalo Sabres zajistil pouhými osmi zdárnými zásahy.
"Od nás to byl opravdu příšerný výkon," povzdechnul si kapitán poražených Steven Stamkos. "Pokud rychle něco zásadního nezměníme, pak to pro nás bude hodně, hodně dlouhý rok. Nechci znít příliš zoufale, ale jakmile víte, jaké persony máte v kabině, a jak bídných výsledků jste přesto schopni dosáhnout, tak rozhodně nemůžete být spokojeni."
Abyste jeho slova plně docenili, ponořte se do následujících čísel - Carolina Tampu v posledních dvou třetinách a následném prodloužení přestřílela 27:2, během druhého dějství dokonce na svého českého brankáře nepustila jedinou ránu. Něco takového klub předvedl naposledy 3. února 2004 proti Colorado Avalanche.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
"Ještě že je teprve začátek sezony, takže máme spoustu času na svých chybách zapracovat," řekl Stamkos. "Jedno je jasné, stejným způsobem to dál nepůjde. Až příliš spoléháme na svého brankáře, na přesilovky. Na to, že soupeře přehrajeme přihrávkovým kolotočem."
"Přesně!" přidal se jeho spoluhráč Tyler Johnson. "Snažíme se hrát jako Harlem Globetrotters. Děláme všechno na efekt, hlavně, aby by to bylo hezké. Jenže tak se hokejové zápasy nevyhrávají."
Právě tihle dva Mrázka dokázali v první třetině překonat, vedle nich ještě Kevin Shattenkirk. Dál už to ale měl ostravský rodák hodně jednoduché. Vůbec se to tedy nepodobalo jeho předchozímu utkání, v němž čelil spršce 36 střel z hokejek Montreal Canadiens.
Přitom v jeho kariéře to většinou bylo právě tak. Při svém působení v mančaftech Detroit Red Wings, Philadelphia Flyers a nyní v Carolině obvykle mívá naopak hodně práce. V minulé sezoně zaznamenal patnáct utkání, ve kterých na něj šlo 30 a více střel, v předminulé šestnáct, v té předchozí osmadvacet, v další jednadvacet.
Vůbec nejvíc, hned 47 ran, na něj šlo 10. října 2015 ještě v dresu Detroitu právě od Caroliny. Dohromady mu od roku 2013, kdy do NHL naskočil, spočítali tři zápasy, v nichž odolával minimálně pětačtyřicetistřelové kadenci.

MrazekInside

Pořád je to relativně snadná šichta proti tomu, co kdysi ustál Dominik Hašek. Při play off 1994 totiž v dresu Sabres zastavil nepochopitelných 70 střel New Jersey Devils a pomohl tak svému mužstvu k výhře 1:0 v prodloužení. Ještě o tři zářezy víc posbíral roku 1991 Ron Tugnutt, byla z toho však "jen" remiza 3:3 jeho Quebec Nordiques s Ottawa Senators. I takové honičce by se ovšem asi smál Sam LoPresti z Chicago Blackhawks, který v roce 1941 čelil 83 pumelicím Boston Bruins.
Naopak ještě méně než Mrázek se 8. května 2000 zapotil brankář New Jersey Martin Brodeur, když na něj Toronto Maple Leafs vypustili v šestém duelu semifinále Východní konference jen šest ran.
Proti tomu je poslední Mrázkův poslední duel pomalu jako dvanáctihodinová směna v kamenolomu.