Mrazek

Artturi Lehkonen měl před sebou úplně prázdnou branku. U levé tyčky na nic nečekal a okamžitě puk poslal správným směrem. Dráhu kotouče však zničehonic přetnulo bleskurychlé máchnutí lapačkou. Žádný gól, nic takového! Brankář Petr Mrázek právě předvedl zákrok sezony.

V sobotním zápase proti týmu Montreal Canadiens tak všem v Detroit Red Wings dokázal, že byť se do hry dostal tak trochu z nouze, klubu může hodně pomoci.
"Chytal fantasticky," pochválil ho i montrealský kouč Michel Therrien, jehož tým nakonec vyhrál 2:1 v prodloužení.
Český brankář poražených byl bezesporu jedním z hrdinů duelu. Ještě před víkendem se přitom zdálo, že Mrázkova pozice v Red Wings povadla. Po sérii matných výkonů se do hry dostal jeho konkurent Jimmy Howard, který se rozchytal do parádní formy. Na ostravského rodáka zbyla střídačka.
V pátek se všechno zase otočilo: Howard se v utkání proti New Jersey Devils zranil a do brankoviště tak šel po čase opět Mrázek.

A připomněl se náramně! Proti momentálně nejlepšímu mužstvu NHL držel čisté konto až do třetí třetiny, celkově pochytal 22 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou hned po autorovi vítězné branky Alexi Galchenyukovi.
"Každá odchytaná minuta mi přidává na sebevědomí a pomáhá mi pro další zápasy," prohlásil Mrázek, který nastoupil od začátku utkání poprvé od 15. listopadu, kdy byl u porážky s týmem Tampa Bay Lightning.
V noci na neděli se měl co ohánět zejména v první třetině, protože Detroit začal poněkud ospaleji.
"Zkraje jsme hráli příšerně," souhlasil útočník Justin Abdelkader.
Tehdy Čech své mužstvo opravdu podržel, nejvíc se blýskl při už zmíněném zákroku lapačkou.
"Spíš mě to trefilo, byla to klika," tvrdil skromně vítěz Calder Cupu z roku 2013, jemuž teď kryje záda Jared Coreau povolaný z Grand Rapids. "Je ale pravda, že pokud bychom v téhle fázi zápasu dostali gól, bylo by to pro nás mnohem komplikovanější."

Detroit zažil třetí prodloužení ve čtyřech dnech. Zatímco v pátek si z utkání proti New Jersey Devils odnesl výhru 5:4, tentokrát ho srazil brejk dvou na jednoho z 64. minuty. Po precizním pasu Alexandera Radulova rozhodl Galchenyuk.
"Ve středu jsme proti Buffalo Sabres doslova utrpěli vítězství, což je ale přesně ten způsob, jakým se v hokeji dostáváte z krizí," řekl detroitský kouč Jeff Blashill. "V pátek s New Jersey to od nás už bylo mnohem lepší. A teď, přestože jsme nakonec padli v nastaveném čase, jsme na zlepšený výkon navázali."
Red Wings se však po Howardovi zranili další důležití hráči, utkání s Montrealem nedohráli útočník Tyler Bertuzzi a obránce Brendan Smith. Kouče Blashilla nicméně ze všeho nejvíc straší zdravotní trable gólmanské jedničky, byť by její pauza neměla být delší než týden.
Howard si ve 12 odehraných zápasech drží úspěšnost 94 % (v tom je pátý nejlepší z celé NHL) a průměr 1,82 gólu na utkání (sedmý). Mrázkova čísla jsou letos horší: úspěšnost má 89,8 % a průměr 3,07.
"Jeho sebevědomí by mohlo pomoci to, že se v pátek přičinil o poražení New Jersey," prohlásil kouč Blashill. "Zase se ukázalo, že Petr je brankář pro důležité okamžiky. Ve své kariéře to už mnohokrát potvrdil. Snad bude v povedených výkonech pokračovat."