Frolik

Dva zápasy, dva góly. A Calgary Flames má na úvod sezony kanonýra, se kterým trenéři možná ani nepočítali. Ano, řeč je o Michaelu Frolíkovi.
Český útočník, jenž v minulém ročníku v 64 utkáních skóroval patnáctkrát, je sice se čtyřmi miliony dolarů za sezonu čtvrtým nejlépe placeným útočníkem týmu, ale až dosud měl v kádru Flames na starosti trochu jiné úkoly.

Kouč Bob Hartley jej loni využíval jako defenzivního specialistu a zrovna střílení branek nebylo v jeho hlavním popisu práce. Jenže to se teď může pod novým trenérem Glenem Gulutzanem změnit, byť první gól sezony dal Frolík v oslabení v zahajovacím utkání proti Edmonton Oilers.
Druhý zářez si připsal dnes v noci v odvetě se stejným soupeřem, kterou Flames ale doma prohráli 3:5. V rohu převzal puk od Mikaela Backlunda a překvapivou střelou švihem poslal ve 12. minutě svůj tým do vedení.
Nejsou to sice gólové hody jako u Austona Matthewse, který v premiéře skóroval čtyřikrát, nebo bodové jako u Connora McDavida, jenž se ve dvou zápasech zapsal do statistik šestkrát, i tak ale Frolík zažívá pozoruhodný start do sezony. Co za tím vězí? Zřejmě i účast na World Cup of Hockey 2016, kde se kladenský odchovanec, který už v NHL odehrál 578 zápasů a dal v nich 112 branek, dobře rozehrál.

"Myslím, že mi účast na Světovém poháru pomůže," řekl před startem NHL a dodal: "Věřím, že mě právě tato akce připravila na sezonu. Sice nevím, jak ji začneme, ale na škodu turnaj určitě nebyl. Hrál jsem šest zápasů a už několik týdnů jsem na ledě. Cítím se lépe a lépe."
Ten pocit se po prvních dvou duelech musel ještě prohloubit. Jen výsledky Flames zatím nejsou nic moc a začínají připomínat loňský nepovedený úvod sezony.
"Byli jsme rychlí, ale k vítězství nestačí dobrý výkon jen v jedné třetině nebo dokonce jen ve dvanácti minutách. Musíme být soustředění celý zápas, vyhnout se trestům a naopak využívat přesilovky. Jedině pak můžeme uspět v každém zápase," zůstává nad věci kouč Gulutzan.
Jestli ke zlepšení pomůže i Frolíkova nečekaná produktivita, ukážou hned příští zápasy.