Pastrňák nastřílel Ducks čtyři góly

Útočník David Pastrnak zazářil v druhé říjnové pondělí, které je v Severní Americe vyhrazeno svátkům, a tak se na několika stadionech začínalo hodně brzy. Český kanonýr byl jediným střelcem Boston Bruins proti Anaheim Ducks. A stačilo to na výhru, protože poprvé v kariéře skóroval hned čtyřikrát.
Jeho český spoluhráč David Krejci prožil výrazně odlišné pocity, neboť se zranil a od druhé třetiny do zápasu nezasáhl. Pavel Zacha stihl za New Jersey Devils gól a dvě nahrávky, ti se však přes vedení 4:1 nad Florida Panthers první výhry v ročníku nedočkali a prohráli 4:6.

Čtyřgólový Pastrňák
V bostonské TD Garden na sebe narazily dva celky, jimž se vstup do sezony vydařil a po pěti zápasech měly na kontě jedinou porážku. Druhou musel vstřebat Anaheim, a to především díky Pastrňákově gólové explozi.
Pastrňák byl jediným střelcem zápasu skoro dvě třetiny. Skóre otevřel v početní výhodě v páté minutě, kdy mu nabil na kruh Patrice Bergeron, po polovině zápasu zařídil navýšení náskoku na 2:0 po souhře s Bradem Marchandem, jenž skvěle vybojoval kotouč. Na konci 38. minuty snížil Rickard Rakell. To už nebyl v domácí sestavě zraněný Krejčí.
Na začátku 43. minuty přidal Pastrňák další gól, když prokázal mimořádnou pohotovost a uklidil do branky odražený puk po buly. A jen chvilku nato jistil úspěch Bruins opět v přesilovce, když z brankoviště usměrnil luxusní Marchandovu nabídku. Adam Henrique už jen zmírnil porážku Ducks ve svém 600. utkání v NHL.
Třiadvacetiletý Pastrňák byl vyhlášen první hvězdou zápasu a poté, co bodoval čtvrté utkání za sebou, vylepšil svou bilanci v sezoně na 10 bodů ze šesti utkání za šest branek a čtyři přihrávky.
"Něco takového je vždy samozřejmě krásné," řekl Pastrňák ke svému mimořádnému představení. "Šlo nám to jako celé lajně a od kluků jsem dostal pár dobrých nahrávek. Důležité je, že máme další dva body do tabulky."
Pastrňák je už třetím čtyřgólovým střelcem sezony. Před ním prožili podobné opojení Anthony Mantha (Detroit Red Wings) a James Neal (Edmonton Oilers).
"On to má v sobě. Jde o hrozně talentovaného hráče, který je nebezpečný při každé situaci," uvedl na Pastrňákovu adresu Marchand. "Bez ohledu na to, kde se na ledě nachází a kam dostane puk, musíte si být (jako soupeř) jistí, že odvádíte dobře svou práci a hlídáte si ho. Protože pokud tomu tak není, najde si pozici ke skórování."
Slovenský brankář Jaroslav Halák pomohl k vítězství Bruins 30 zákroky.

Pastrňák využil nahrávku od Bergerona a otevřel skóre

Zacha zářil, ale Devils opět selhali
Pavel Zacha se v dresu New Jersey Devils zaskvěl hned třemi body, které navíc stihl za necelých 22 minut od úvodního buly, a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Nejprve pomohl v první třetině k obratu z 0:1 na 2:1 dvěma nahrávkami.
K prvnímu dvoubodovému zisku sezony za výhru pak byli Devils ještě o mnoho blíže po skvělém nástupu do druhého dějství, když Will Butcher a Zacha prvním zásahem v sezoně posunul skóre až na 4:1.
Hosty ale oživil do druhé přestávky dvěma góly Brett Connolly a už po půlminutě třetí dvacetiminutovky vyrovnal MacKenzie Weegar. Parádní obrat v podání Panthers pak dotvořili Noel Acciari a Evgenii Dadonov.
"Naši houževnatost bylo možné vidět už v průběhu těch posledních zápasů," připomněl obránce vítězů Aaron Ekblad, jenž přiložil ruku k dílu dvěma asistencemi. "Bojovat až do konce. Myslím, že to tady má v sobě každý kluk z tohoto týmu."
Domácí předvedli podobný kolaps hned v prvním utkání sezony, kdy vedli nad Winnipeg Jets dokonce 4:0, ale prohráli 4:5 po nájezdech. K tomu všemu přišli o zraněného útočníka Nica Hischiera, který zasáhl jen do první třetiny.

Zacha proměnil při protiútoku Hallovu přihrávku

První radost Wild
Vůbec poprvé slavili v nové sezoně Minnesota Wild, kteří zvítězili na ledě Ottawa Senators 2:0 a utnuli nejhorší start základní části v klubové historii. Pro hosty šlo zároveň o první bodový zisk a v lize tak už není tým, který by měl v kolonce bodů nulu.
Zápas se rozhodl až v posledních 11 minutách. Skóre otevřel Victor Rask a v čase 57:41 pojistil vítìzství do prázdné branky při hře Senators bez brankáře Zach Parise. Čisté konto vychytal díky 26 úspěšným zákrokům Alex Stalock, pro něhož šlo o první start v tomto ročníku.
"Myslím, že právě tohle jsou zápasy, které bychom měli vyhrávat, 6:5 není v našem repertoáru," konstatoval trenér Wild Bruce Boudreau. "Ale 2:1, 3:1... Když bude podobných výsledků přibývat, budeme úspěšným týmem."

Stalock parádním zákrokem okradl o gól Namestnikova

Skvělý finiš Islanders
Obhájci Stanley Cupu St. Louis Blues vedli na ledě newyorských Islanders po gólech Braydena Schenna a Vladimira Tarasenka, který se trefil ve 46. minutě poprvé v sezoně, 2:0. Ani to ale na výhru na závěr jejich čtyřzápasového tripu nestačilo.
"Jsou zápasy, ve kterých hrajete dobře, ale přesto je prohrajete," podotkl hostující kouč Craig Berube. "Máme alespoň bod. A můžeme ten trip hodnotit jako celkově velmi dobrý."
Brock Nelson v 55. minutě snížil a Mathew Barzal v čase 59:33, kdy už hráli domácí bez gólmana, vyrovnal. Po 73 sekundách prodloužení pak Devon Toews dokonal obrat a rozhodl.
Hosté si dokázali poradit i bez Caseyho Cizikase a Jordana Eberleho, kteří zůstali mimo hru s blíže nespecifikovanými zraněními. "Chybí nám pár hráčů, ale jsou tu zase další," prohlásil Toews. "O tom náš tým je."

Toews rozhodl v prodloužení o výhře Islanders

Ostatní zápasy: Chicago poprvé uspělo, neporazitelnost udrželo jen Colorado
Na čtvrtý pokus uspěli v sezoně hokejisté Chicago Blackhawks, kteří se v jejím úvodu představili při NHL Global Series v Praze v utkání s Philadelphií. Vítězství proti Edmonton Oilers je o to cennější, že jsou Blackhawks prvním přemožitelem kanadského celku v sezoně.
James Neal už osmým gólem sezony snížil v 58. minutě na 1:2, ale Brandon Saad po nahrávce Davida Kämpfa završil výsledek při hře Oilers bez gólmana. Vítězný start hostů tak trval pět utkání.
Na rozdíl od Edmontonu dokázali svou vítěznou sérii prodloužit hráči mužstva Colorado Avalanche, kteří v prvním venkovním vystoupení sezony zvítězili na ledě Washington Capitals 6:3 a vedou Západní konferenci právě před Edmontonem.
Avalanche tak uspěli popáté za sebou, což se jim v úvodu základní části povedlo naposledy v ročníku 2013-14, když odstartovali dokonce s bilancí 6-0-0. Ve Washingtonu rozhodli drtivou první třetinou, kterou vyhráli 4:0. Shodně třemi body za gól a dvě nahrávky se pod úspěch podepsali Nazem Kadri a Mikko Rantanen.
Východní konferenci vévodí Buffalo Sabres. Ti mají na kontě jednu porážku, ale i v šestém utkání od začátku sezony bodovali, když přehráli Dallas Stars 4:0.
Hostům, kteří patřili před sezonou do širšího okruhu favoritů na Stanley Cup, tak přibyly další starosti, neboť z úvodních sedmi utkání se radovali jen jednou. Góly padaly až od druhé třetiny, u třetího si připsal asistenci a zároveň tak i svůj první bod v sezoně útočník Vladimír Sobotka. Carter Hutton udržel čisté konto díky 25 zásahům.