IIHF Pastrnak 52124

Dlouho to vypadalo na další gólové trápení proti silnému soupeři. Stejně jako v úvodním utkání mistrovství světa IIHF v Praze proti Finsku, které vyhráli 1:0 až po samostatných nájezdech, čeští hokejisté ne a ne vstřelit branku. Ano, herně byli o něco aktivnější, ale proti silným kanadským bekům se nedokázali moc často prosazovat v osobních soubojích ani se přes ně protlačit do šancí na hranici brankoviště.

Většina střel mířila do prsou gólmana Jordana Binningtona.

Pomaleji se rozjížděly i 'last minute' posily z NHL David Pastrňák a Pavel Zacha, zprvu se moc neprosazoval ani Martin Nečas.

A do myslí českých fanoušků se nutně musely vkrádat pochybnosti: takhle ve čtvrtinále nemůžeme uspět.

Jenže jakmile Dominik Kubalík v polovině třetí třetiny nekompromisně napálil do sítě puk po ideální Nečasově nabídce, ukázal se najednou zcela jiný tým. Sebevědomý, dynamický, hladový. Přihrávky rázem klouzaly po ledě rychleji, ofenzivní tahouni se začali prosazovat a i když ještě necelé tři a půl minuty před sirénou prohrávalo národní mužstvo 1:3, dokázalo v obrovském tlaku dvěma brankami při hře bez gólmana duel s Kanadou vyrovnat a dovést do prodloužení.

Právě v těchto pasážích dokázalo naplno svou sílu. Dokázalo, že se ve čtvrtečním zápase o všechno nemusí bát vůbec nikoho.

"Závěr ukázal charakter týmu, šli jsme na doraz. Proměnit dvě (situace v šesti proti pěti) s takhle silným soupeřem není běžné. Mužstvo si toho nesmírně cení," říkal po porážce 3:4 po prodloužení reprezentační kouč Radim Rulík.

Hokejisté silným závěrem třetiny, v němž skórovali Ondřej Palát a kapitán Roman Červenka, vyprodanou O2 arenu nabudili do úchvatné atmosféry. A dokázali z ní těžit - úřadující mistry světa v tu chvíli jasně přehrávali.

"Když jsme dali góly a jel jsem na střídačku, měl jsem husí kůži. Bylo to krásné. Proto jsem přijel, abych tohle zažil. Je to top," říkal v České televizi Nečas.

Bod za porážku v prodloužení nakonec na druhé místo ve skupině nestačil. Za první Kanadu poskočilo Švýcarsko, které si večer poradilo s ofenzivně nevýraznými Finy v poměru 3:1 a vybojovalo si tak papírově snazšího soupeře pro čtvrtfinále: ve čtvrtek od 16:20 se v Ostravě střetne s Německem. Kanadu vyzvou ve stejný čas v Praze Slováci, večerní ostravský program nabídne severské derby mezi Švédskem a Finskem.

A na led nabuzené pražské O2 areny vyjedou večer proti národnímu mužstvu Američané.

"Nemusíme si lhát, (USA) tady mají výborný tým. Uvidíme, jak to dopadne," říkal obránce Jan Rutta.

"Je jedno, na koho půjdeme. Kanada je v top třech týmech podle soupisky a hráli jsme s nimi vyrovnaný zápas. Jestli chceme hrát o medaile, musíme porazit kohokoli," burcoval Nečas.

Američané získali ve skupině B stejný počet bodů jako Česko ve skupině A (16), v Ostravě jim to však stačilo na druhé místo. Nadupaní budou především v ofenzivě s řadou kvalitních mladých tahounů jako Brady Tkachuk, Matt Boldy či Trevor Zegras, ale také se zkušenými borci, jakými jsou Johnny Gaudreau či beci Zach Werenski, Jeff Petry a Seth Jones.

Lze čekat, že USA budou tradičně efektivní v zakončení, vlastně trochu podobně jako Kanada v úterý. Aby je dokázal Rulíkův tým vyřadit, bude je muset přehrát, eliminovat chyby a spolehnout se na to, že rozdíloví hráči zařídí dostatek gólů.

Odpovědnost bude ležet především na kapitánovi Romanu Červenkovi a dvou esech z NHL Nečasovi s Pastrňákem.

Hvězdný útočník Boston Bruins, který se přidal k týmu teprve v pondělí odpoledne, odehrál proti Kanadě svůj první zápas na turnaji, v první lajně vedle klubového spoluhráče Pavla Zachy a Červenky a na přesilovkách strávil na ledě dohromady téměř 22 minut (21:53), na Binningtona vyslal dvě střely.

"Energie tam docela byla, spíš načasování a šířka ledu je trochu něco jiného. Bude chvíli trvat, než si uvědomím, že tam mám víc času. Tělo se ale cítilo docela dobře. A to je první krok k tomu, abych byl lepší ve čtvrtek," řekl Pastrňák po zápase.

Z toho, že místo na Němce se bude muset o postup do medailových bitev porvat s Američany, si velkou hlavu nedělá.

"Jestli chcete na takovém turnaji udělat úspěch, musíte porazit každého. Musíte udělat první krok a ten je nejdůležitější," řekl forvard, který v poslední sezoně NHL nasbíral 110 bodů.

"Musíme se hlavně soustředit sami na sebe. Máme tu neskutečné hráče a výborný tým. Respekt k soupeři ano, ale nesmíme se koukat jen na to, s kým hrajeme. Musíme dokázat hrát to, co chceme my. Abychom my byli pány na ledě. Kvalitu na to máme."