IIHF CAN vs CZE 52124

Epické vzepětí nakonec stačilo jen na bod. Hokejová reprezentace dokázala v posledních třech minutách a čtyřech sekundách třetí třetiny vymazat při hře bez gólmana dvoubrankovou ztrátu proti Kanadě a dotáhnout zápas do prodloužení. V něm však rozhodl dvougólový Dylan Cozens (Buffalo Sabres) o výhře soupeře 4:3.

Kanada tak vyhrála skupinu A a ve čtvrtfinále za ní do Prahy přijede slovenská reprezentace. Švédsko se střetne s Finskem, Švýcarsko si ve večerní výhře 3:1 nad Finy vybojovalo zápas proti Německu. Česko tím pádem končí ve skupině A třetí a ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí na Spojené státy.

"My máme tým, že bychom se neměli nikoho bát. Samozřejmě, že je tady spousta výborných týmů, my máme ale taky skvělý mančaft," tvrdil kapitán Roman Červenka. "Jsou tu charakterově super kluci, kteří tam ve čtvrtek nechají všechno, ať už to bude proti komukoliv."

Právě Červenka táhl v elektrizující atmosféře pražské O2 areny Česko za ziskem bodu: vstřelil vyrovnávací gól na 3:3 a před tím si připsal asistenci. Dva body za nahrávky měli i Martin Nečas (Carolina Hurricanes) a obránce David Špaček. Čerstvé posily z Boston Bruins David Pastrňák ani Pavel Zacha nebodovaly; zatímco Zacha si těžce zvykal na velký led při svém prvním zápase na MS dospělých v kariéře, Pastrňák byl hodně vidět, i když i na něm bylo znát, že se po příletu ze zámoří ještě rozehrává.

Naopak neúnavný bruslař Nečas patřil ve svém druhém duelu na letošním MS k nejlepším hráčům na ledě a dvěma nádhernými pasy vybídl ke skórování jak Dominika Kubalíka, tak Červenku.

Lukáš Dostál (Anaheim Ducks) inkasoval čtyři góly za 26 střel, Jordan Binnington měl na druhé straně 19 zákroků ze 22 pokusů.

Na úvodní gól se čekalo až do třetí třetiny. Češi byli herně aktivnější, ale kompaktní kanadská obrana je do vyložených šancí dlouho nepouštěla. Minutu po druhé přestávce se v přesilovce prosadil Cozens a Kanada vedla, v polovině třetiny se však po vyloučení Connora Bedarda (Chicago Blackhawks) trefil Kubalík.

"V prvních dvou třetinách jsme hráli docela dobře. Dlouho to bylo bez branek a bavili jsme se o tom, že chceme dál hrát dobře v defenzivě. Pak dokázali dát gól, ale my jsme se vrátili do zápasu," hodnotil Kubalík.

V závěru se začaly sypat góly ve vysokém tempu. Nejprve dostal devět minut před sirénou Kanadu zpět do vedení Dawson Mercer (New Jersey Devils) a když pět minut poté zvýšil Brandon Hagel (Tampa Bay Lightning), zdálo se, že zámořský výběr si už zápas pohlídá.

Národní tým se však zvedl v přesilovce umocněné šestým hráčem v poli a Ondřej Palát (New Jersey) v čase 56:56 snížil. Velký tlak vedl k dalšímu odvolání brankáře a úspěšné akci, kterou 109 sekund před koncem třetiny zakončil Červenka, jenž po křížné přihrávce ideálně trefil nad Binningtonovým ramenem.

V prodloužení otevřeném na obě strany si Pastrňák došel pro faul, ale místo, aby v přesilovce čtyř proti třem rozhodli Češi, skórovali Kanaďané ve vlastním oslabení. Po sérii odskoků se puk dostal k volnému Cozensovi, jenž sám před Dostálem vystřelil Kanadě druhý bod.

"Atmosféra tady v hale byla jedna z nejlepších, jaké jsem kdy zažil," prohlásil autor vítězné trefy. "Zdejší fans byli úžasní. Hrát tady v Evropě si hrozně užívám, zejména proti domácímu týmu. Byl to velmi dobrý zápas, oba celky tvrdě bojovaly a fanoušci tomu dodali šťávu. Jsem rád, že jsme to zvládli."