GettyImages-2147912581

Zdá se, že jim před play off naskočily zpátky motory. Colorado Avalanche zvládli poslední zápas základní části ve velkém stylu, porazili Edmonton Oilers 5:1.

Skórovali čtyřikrát z prvních šesti střel a rázně se nasměrovali k přesvědčivé výhře.

V prvním kole play se utkají s Winnipeg Jets.

Ofenzivní lídr Nathan MacKinnon dvakrát asistoval a zakončil sezonu s bilancí 140 bodů (51+89) v 82 utkáních. V bodování NHL skončil druhý za Nikitou Kučerovem z Tampa Bay Lightning (144).

Vytvořil si tak svoje osobní maximum, podruhé za sebou překonal stovku. Loni to bylo 111 bodů. Stanovil zároveň bodový rekord v historii Avalanche, když se dostal před slovenskou legendu Petera Šťastného. Ten v ročníku 1981-82 získal 139 bodů (46+93).

MacKinnon spolu s Kučerovem pokořili hranici 140 bodů. Je to posedmé v historii, kdy se hned dva hráči dostali přes tuhle metu, ale poprvé od sezony 1995-96, kdy to dokázali Mario Lemieux a Jaromír Jágr, hvězdy Pittsburgh Penguins.

Rantanen v první třetině proměnil Toewsovu nahrávku

Lemieux jich pobral 161 (69+92), česká legenda 149 (62+87). Jágr si tehdy vytvořil svoje zámořské bodové maximum.

"Je to super. Peter (Šťastný) je legenda, jeden z nejlepších hokejistů, co kdy hráli. Měl celkově o dost víc lepších sezon než já," reagoval osmadvacetiletý MacKinnon, který je na vrcholu sil. "To, co se mi podařilo, je týmový úspěch. Pomohlo mi hodně spoluhráčů," dodal jeden z nejschopnějších hráčů NHL posledních sezon.

Avalanche podle něj odehráli hodně utkání, v nichž hráli parádní hokej, ale to už je zapomenuté. "Moje pozornost už teď míří pouze k play off," hlásí elitní centr Colorada.

Oilers nechali před boji o Stanley Cupu odpočívat svoje nejdůležitější klenoty v čele s Connorem McDavidem a Leonem Draisaitlem. Nenastoupili ale ani Zach Hyman, Ryan Nugent-Hopkins, Evander Kane a obránci Evan Bouchard a Mattias Ekholm.

Avalanche tedy měli cestu za vítězstvím v domácí Ball Areně ulehčenou. I když nakonec to tak snadné nebylo.

"Byl to těžký zápas. Oni šetřili svoje nejlepší hráče, my jsme měli výborný vstup. Ale potom jsme se z toho nějak vzpamatovávali," řekl k tomu MacKinnon. "Je náročné, když nehrají všichni jejich hráči."

Ničuškin gólem v přesilovce zvýšil náskok Avalanche

Jednu přihrávku si připsal obránce Cale Makar, jenž se stal dvanáctým zadákem v historii Avalanche s minimálně 90 body na kontě (21+69).

V domácí brance dostal šanci Fin Justus Annunen, který pochytal 25 střel.

Jediným úspěšným střelcem v dresu Oilers byl útočník Dylan Holloway. Edmonton prohrál čtyři z posledních pěti utkání v základní části. Ale částečně už kvůli tomu, že se chystal na play off. V něm chtějí Oilers konečně prorazit až úplně nejvýše.

V cestě jim v prvním kole budou stát Los Angeles Kings. S tímto soupeřem se hned na úvod bojů o Stanley Cup utkají potřetí v řadě.

V brance hostů dlouho nevydržel Stuart Skinner, jenž obdržel čtyři góly ze třinácti střel a po první třetině ho nahradil Calvin Pickard. Ten poté lapil 14 ran. Tempo utkání už po první části lehce polevilo, protože domácí drželi pohodlný náskok 4:0.

Annunen sebral Foegelemu gól v oslabení

"Není snadné nahradit šest hráčů, kteří odehrají osmnáct až dvacet minut za zápas," vysvětloval Corey Perry, veterán v dresu Oilers. "V úvodu první třetiny jsme jenom stáli a koukali se na soupeře, jak kolem nás jezdí a vytváří si šance. Je to všechno o tvrdé práci, potom už jsme bojovali," popisoval Perry, jenž strávil na ledě 16 a půl minuty, což je víc, než u něj bývá obvyklé.

"Prostě to štve, že jsme prohráli. Je jedno, v jaké fázi sezony to je. A kdo je, nebo není v sestavě," vystihl to Darnell Nurse, obránce Oilers.

Ti se teď musejí vrátit zpátky do pohody, aby zvládli první kolo play off.

Poslední gól v základní části v barvách Avalanche vstřelil zkušený útočník Zach Parise. Přihrál mu na něj Ross Colton. "Bylo to neskutečné a speciální. Vzhlížel jsem k němu od té doby, co jsem byl na střední škole. Je to výborný lídr," chválil zkušenějšího spoluhráče, jemuž je už 39 let a v NHL zvládl 1254 zápasů.