WSH-CBJ Game 6

Washington Capitals zavŕšili dokonalý obrat v sérii 1. kola a v semifinále Východnej konferencie sa môžu tešiť na súboj s Pittsburgh Penguins. Na ľade Columbus Blue Jackets vyhrali 6:3 a ovládli sériu 4:2 na zápasy, aj keď prvé dva duely doma prehrali. Alex Ovechkin sa pod triumf podpísal dvoma gólmi a prekonal hranicu 50 zásahov v play off.

Hokejisti Toronto Maple Leafs v šiestom zápase zdolali Boston Bruins 3:1. Slávny kanadský tím tak odvrátil aj druhý mečbal a vyrovnal ju z 1:3 na 3:3. O všetkom sa tak rozhodne siedmy duel v stredu v Bostone, víťaza série v druhom kole čakajú Tampa Bay Lightning.
Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 3:6 (konečný stav série 2:4)
Capitals piatykrát v sérii otvorili skóre. Obranca Dmitri Orlov v čase 12:12 tvrdou ranou z medzikružia prekonal Sergeie Bobrovskyho. V 29. minúte síce Nick Foligno vyrovnal strelou zápästím z pravého kruhu, ale Washington sa vďaka Ovechkinovi dostal do dvojgólového trháku.
Kapitán Capitals sa najskôr v 33. minúte po pokuse Brooksa Orpika od modrej čiary dostal k dorážke a bekhendom zaznamenal svoj 50. gól v bojoch o Stanley Cup. Potom sa 97 sekúnd pred koncom druhého dejstva presadil znovu, keď trafil zo svojho klasického miesta na pravom kruhu.
Ovechkin dosiahol métu 50 gólov v play off ako siedma jednotka draftu v histórii po Mariovi Lemieuxovi (76 gólov), Sidneym Crosbym (63), Mikeovi Modanovi (58), Guyovi Lafleurovi (57), Denisovi Potvinovi (56) a Patrickovi Kaneovi (50). Ovechkin ako jediný z nich zatiaľ nezískal Stanley Cup.
"Séria bola veľmi zábavná a ponúkla pekný hokej. Mali sme smolu v prvých dvoch predĺženiach, ale v treťom sme zase boli šťastnejší my. V predĺžení nikto nikdy nevie," komentoval Ovechkin zlom v sérii, v ktorej sa celkovo štyrikrát rozhodovalo v nadstavení.
Capitals už výhru nepustili. Pierre-Luc Dubois síce znížil, ale na jeho gól reagoval Devante Smith-Pelly a Chandler Stephenson upravil na 5:2, keď sa presadil v oslabení. Blue Jackets ešte vykresal nádej Nick Foligno, ale Columbus nedokázal zvládnuť ani štvrtú sériu v play off v histórii klubu.
"Doťahovali sme v celej sérii. To sa potom hrá ťažko. Postúpil lepší tím. Dokázal sa presadiť v kľúčových momentoch," vyhlásil tréner Blue Jackets John Tortorella.
Brankár Braden Holtby prispel k víťazstvu Capitals 35 úspešnými zákrokmi a priviedol tím k postupu. V druhom zápase série nahradil Philippa Grubauera a bránku už neopustil. "Naskočil a odviedol skvelú prácu," ocenil forvard Capitals T.J. Oshie a priznal, že tím predtým Grubauera niekoľkokrát nechal v ťažkých situáciách.
Capitals sa stali úplne prvým tímom v histórii bojov o Stanley Cup, ktorý dokázal otočiť sériu po dvoch domácich porážkach po predĺžení. V tretej sezóne za sebou ich v druhom kole čaká Pittsburgh, ktorý ich v minulých dvoch rokoch vyradil na svojej ceste za triumfom.

Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 3:1 (stav série: 3:3)
Po úvodnej bezgólovej tretine sa veci dali do pohybu až v úvode druhého dejstva. Už po 62 sekundách Jake DeBrusk otvoril skóre, lenže už po ďalších 35 William Nylander vyrovnal a strelil svoj prvý tohtoročný gól v play off.
V čase 33:25 si Mitch Marner pripísal víťazný gól. "To bolo veľmi dôležité, upokojilo nás to," povedal Marner. A pretože dánsky gólman Frederik Andersen uzavrel domácu bránku a nakoniec pomohol k výhre 32 zákrokmi, Bruins to v závere skúsili s hrou bez brankára.
V predposlednej minúte to využil Tomáš Plekanec, ale nešlo len tak o nejakú strelu z diaľky, pri ktorej stačilo trafiť prázdnu bránku. Plekanec dostal puk vo vlastnom obrannom pásme a skóroval po krásnej individuálnej akcii.
"Teraz je to všetko už len o jednom zápase," vyhlásil kapitán hostí Zdeno Chára. "Je to tak, ako to je. Jediný zápas, v ktorom musíte byť pripravení hrať svoj najlepší hokej," dodal slovenský obranca, ktorý v zápase odohral takmer 24 minút a pripísal si štyri strelecké pokusy.
Maple Leafs sa vyrovnaním postarali o to, že ich séria proti Bruins ako jediná v prvom kole dospela do kľúčovej siedmej bitky. Jej víťaz narazí na Tampa Bay Lightning. Pre Toronto by sa v prípade zavŕšenia postupu jednalo o druhú sériu v histórii, v ktorej zvládli otočiť stav z 1:3 na zápasy. Tou prvou bolo finále Stanley Cupu v roku 1942, v ktorom prehrávali s Detroit Red Wings dokonca 0:3.
"Pri niečom takom chcete v živote byť. Nedá sa pamätať si z neho všetko, ale určité momenty si vrývate do pamäti. A práve tieto momenty si chcete vytvárať," uviedol tréner Mike Babcock. "Toto je pre nás presne taká príležitosť."