TOR-Matthews 1-1

Rok 2017, ktorý je aj rokom osláv sto rokov od založenia NHL, zahájil výhrou tím, ktorý bol pri zrode ligy v roku 1917 - Toronto Maple Leafs. V zápase pod šírym nebom pod hlavičkou Scotiabank Centennial Classic na Exhibition Stadium porazil hosťujúcich Detroit Red Wings 5:4 po predĺžení.
A hoci v prvej tretine nepadol gól a v druhej len jeden, nakoniec to bola parádna show s veľkým obratom domácich, vyrovnaním hostí sekundu pred koncom tretiny a bodkou hrdinu duelu Austona Matthewsa, ktorý svojím druhým zásahom rozhodol predĺženie. Dva góly dal aj detroitský forvard Anthony Mantha.

"Takéto veci sa stávajú. Zrazu sme na chvíľu vypli a oni z toho dali štyri góly. Dokázali sme sa vrátiť, ale nakoniec je z toho len bod." hodnotil po prehranom dueli Tomáš Tatar.
"NHL je určite radšej za výsledok 5:4, než aby to skončilo 1:0," pousmial sa na tlačovej konferencii tréner víťazov Mike Babcock, ktorý v minulosti dlho viedol Detroit.
Slovenský útočník Tomáš Tatar mal v drese hostí dva body za asistencie. Brankár Petr Mrázek zostal na striedačke ako náhradník.
Detroit sa dostal do vedenia gólom Manthu. Toronto po dvoch tretinách prehrávalo, ale štyrmi gólmi od Leo Komarova, Mitchella Marnera, Connora Browna a Matthewsa v tretej tretine stretnutie otočilo. Ani to však na výhru v riadnom hracom čase nestačilo: Jonathan Ericsson a Dylan Larkin stihli znížiť na rozdiel jediného gólu a sekundu pred sirénou sa presadil svojím druhým gólom Mantha.

Maple Leafs, ktorých gólman Frederik Andersen chytil 33 z 37 striel, tak potvrdili rastúcu formu z konca roka a sériu výhier v rade predĺžili na päť.
"Skvelý zážitok. A výhra, ktorá je veľmi dôležitá," radoval sa dánsky gólman.
Priebeh zápasu
Detroit nenasadil do bránky Mrázka, ktorý neprežíva ľahké obdobie. Prednosť dostal nováčik Jared Coreau napriek tomu, že s NHL má mizivé skúsenosti: v roku 2016 v nej odchytal ešte len prvé tri zápasy. V Toronte sa mu najprv darilo veľmi dobre, ustál úvodný tlak súpera a celkovo si pripísal 23 zákrokov. Tlak v tretej tretine, kedy občas zmätkoval pri rozohrávke, však zastaviť nedokázal.
Maple Leafs boli v úvode lepším tímom, súpera výborným pohybom zatlačili do defenzívy, ale nedokázali z toho vyťažiť gól. Detroit sa postupne súperovi vyrovnával a dlhé čakanie na prvú trefu uťal v čase 5:33 druhej tretiny Mantha.
Domáci znervózneli a začali hrať kŕčovito, prevahu získali Red Wings. Komarovov gól minútu a 23 sekúnd po druhej prestávke im však vrátil sebavedomie.
"Prvých desať minút sme dominovali, jediné, čo chýbalo, boli góly. Vedeli sme, že musíme ďalej hrať svoju hru a že prídu," opisoval vieru Maple Leafs brankár Andersen.
V 4. minúte tretej tretiny zdvihla divákov zo sedadiel aj bitka ťažkých váh, v ktorej si to rozdali hosťujúci Steve Ott a domáci Matt Martin. Obaja sa potom ešte dlho hecovali z trestnej lavice, ďalšiu dohru však už ich stret nemal.
Dovtedy pomerne zarazení fanúšikovia ale explodovali nadšením pri následnej štvorminútovke, v ktorej Maple Leafs medzi časom 48:23 a 52:05 nastrieľali tri góly. Parádny bol hlavne ten Marnerov a potom Matthewsov pri pekne odohranom prečíslení troch na jedného.
Lenže Detroit sa nevzdal a veľkou aktivitou sa dostal späť do zápasu. Ericsson ho vrátil do hry rýchlym gólom a Larkin dorážkou minútu a 46 sekúnd pred koncom tretej časti duel značne zdramatizoval. Coreau niekoľkokrát zamieril na striedačku a zase sa vracal. Nakoniec sa hra bez brankára oplatila, keď sekundu pred koncom tretej tretiny dotlačil Mantha puk za chrbát ležiaceho Andersena.
V predĺžení mali šance oba tímy: Detroit nevyužil situáciu troch na jedného, Morgan Rielly následne ušiel do sólového úniku, ale Coreaua neprestrelil. Rozhodla tak až dorážka Matthewsa, ktorý šikovnou zadovkou z uhla nasmeroval odrazený puk do detroitskej bránky.
Samotnému zápasu NHL predchádzali dve veľké stretnutia slávnych hviezd minulosti. 31. decembra sa stretli veteráni Maple Leafs a Red Wings a hostia brali výhru 4:3, ktorú im vystrelil Chris Draper. Pred samotným novoročným duelom Centennial Classic zase NHL za účasti ambasádora Wayna Gretzkyho odtajnila prvých 33 mien zo stovky oficiálne najväčších legiend ligovej histórie, ktoré budú ocenené v priebehu januára na začiatku roka, v ktorom sa oslavuje sto rokov od založenia NHL.
Z 33 bola nažive už len desiatka osobností, päť (Glenn Hall, Johnny Bucyk, Alex Delvecchio, Red Kelly a Dave Keon) sa ich dostavilo osobne. Zvyšok zastúpili členovia rodín. Ďalších 67 postáv z druhého polstoročia NHL (1967-2017) bude oznámených na galavečeri 27. januára v Los Angeles v rámci víkendu pre 2017 Honda NHL All-Star Game.
Kľúčový moment: Zlomená hokejka Riellyho
V záverečnej hre Red Wings bez brankára zlomil domáci obranca Morgan Rielly hokejku, kvôli tomu nevyhodil puk a pretlak šiestich proti štyrom hokejkám pred bránkou Toronta viedol k vyrovnaniu len sekundu pred koncom tretej tretiny. O víťazovi síce táto chvíľka nerozhodla, ale prihrala Detroitu aspoň bod.

Hviezda zápasu: Auston Matthews
Budúca superstar Toronta i celej NHL nakoniec bola aj hlavnou postavou Centennial Classic. Matthews dal dva góly: najskôr v tretej tretine zvýšil na 4:1, v predĺžení potom pohotovým bekhendom rozhodol o druhom bode pre Maple Leafs.
Ďalší duel pod šírym nebom:
Hneď 2. januára na poludnie sa na Busch Stadium v St. Louis hrá ďalší zápas pod šírym nebom medzi St. Louis Blues a Chicago Blackhawks.