mapleleafs_040119

V pondelok sa v NHL odohralo osem zápasov. Toronto sa stalo ďalším postupujúcim tímom do play off, keď zdolalo Islanders 2:1. Maple Leafs v prvom kole rovnako ako minulý rok čakajú Bruins. Edmonton s Andrejom Sekerom bude vo vyraďovacej časti definitívne chýbať. Líder ligy z Tampy pridal 60. výhru v sezóne a stal sa ešte len tretím tímom v histórii, ktorému sa to podarilo.

Maple Leafs porazili Islanders
Susedia v tabuľke Východnej konferencie odohrali veľmi tesný súboj. Toronto Maple Leafs sa tešilo z víťazstva 2:1 nad New York Islanders a kanadský tím si definitívne zaistil účasť v play off.
Maple Leafs sa zároveň bodovo vyrovnali domácim. Obidva tímy sú na 99 bodoch, ale Islanders čakajú ešte tri zápasy, Toronto len dva. Víťazný gól dal bývalý kapitán domácich John Tavares, ktorý zvýšil na 2:0 a úplne prvýkrát sa presadil proti svojmu bývalému tímu.
Maple Leafs teraz majú istotu, že v prvom kole Východnej konferencie narazia na Boston Bruins, na ktorých v Atlantickej divízii strácajú štyri body. Obidva tímy sa v tejto fáze sezóny stretli už minulý rok, po dramatickej sérii a výhre 4:3 na zápasy nakoniec išiel ďalej Boston.
"Teraz je oficiálne, že budeme súčasťou play off, čo vám dáva príležitosť bojovať o Stanley Cup," uviedol útočník Toronta John Tavares. "A o tom to celé je."

Tavares prvýkrát skóroval proti Islanders

Finiš šampiónov nezachránil
Obhajcovia Stanley Cupu zažili v BB&T Center dve veľmi nevydarené tretiny. Panthers po nich viedli vysoko 4:0 a vďaka Vincentovi Trocheckovi sa presadili dokonca aj vo vlastnom oslabení.
V záverečnej desaťminútovke nasledovala stíhacia jazda Capitals. Najprv sa presadil Evgeny Kuznetsov, potom Nicklas Backstrom a ruku k dielu priložil aj Jakub Vrána, ktorý dostal Capitals na dostrel.
Trocheck však potom svojím druhým zásahom v zápase definitívne rozhodol pri hre Capitals bez brankára.
Domáci útočník Aleksander Barkov má na konte už 94 bodov (34+60) z 80 odohraných duelov a vyrovnal tak klubový rekord Pavla Bureho zo sezóny 1999-00, keď slávny ruský útočník stihol 58 gólov a 36 prihrávok v 74 zápasoch.

Flames na strelnici
Calgary už má istotu, že po základnej časti ovládne Západnú konferenciu, ale aj tak nepoľavuje.
Odmenou je pre nich pokorenie hranice 50 výhier v sezóne, čo sa tímu podarilo ešte len druhýkrát v histórii. Prvýkrát to klub dokázal v ročníku 1988-89, keď kanadský tím vyhral 54 zápasov v základnej časti a jeho jazda sa už nezastavila - Calgary vtedy získalo Stanley Cup.
Flames dosiahli jubileum vďaka drvivému víťazstvu 7:2 na ľade Los Angeles Kings, ktorí sú na poslednom mieste Západnej konferencie.
Po prvej tretine, keď Kings vždy dokázali odpovedať na gól súpera, to pritom na žiadny debakel nevyzeralo. Hostia ešte po druhej časti viedli len 3:2.
Od nástupu do tretieho dejstva do času 48:45 však prišli štyri údery Flames a bolo to rozhodnuté.
Mark Jankowski sa blysol tromi bodmi za gól a dve prihrávky, Derek Ryan dvakrát asistoval.
V bránkovisku Flames dostal prednosť David Rittich a predviedol 23 úspešných zákrokov.

Gaudreau strelil krásny gól proti Kings

Ďalší krôčik Avalanche
St. Louis Blues sa vďaka víťazstvu 3:2 po nájazdoch nad Colorado Avalanche. Posunuli sa vďaka tomu na druhú priečku Centrálnej divízie v Západnej konferencii.
Víťazný gól, ktorý dal v druhej sérii jediný úspešný exekútor Ryan O'Reilly, znamenal pre tím ôsmy bodový zápis z posledných deviatich duelov a zároveň aj siedmu výhru v tomto období.
Blues sú v divízii len dva body za Winnipegom a majú rovnaký počet bodov ako Nashville Predators, ale o jednu výhru viac v riadnom hracom čase. Všetky tri tímy do konca základnej časti čakajú ešte tri súboje.
Bod z Enterprise Center je však veľmi dôležitý aj pre hostí, ktorí sú tri zápasy pred koncom na pozícii druhej divokej karty na Západe. Sú dva body pred Arizona Coyotes a dokonca päť pred Minnesota Wild.
Avalanche dokázali bodovať ôsmykrát v rade, z toho šesťkrát vyhrali. Pondelkový zisk je pre nich cenný aj preto, že prehrávali už 0:2 a Alex Kerfoot vyrovnal až 47 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času.

Tarasenko v úvode tretiny udrel z dorážky

Devils prvýkrát v sezóne porazili Rangers
New Jersey proti rivalovi z Manhattanu dokázalo uspieť až na štvrtý pokus a podarilo sa mu to vďaka vydarenej tretej tretine.
Devils síce v 15. minúte viedli 2:0, lenže Brett Howden do prvej prestávky znížil. V strednej časti sa presadil Filip Chytil, ktorý vyrovnal v početnej výhode.
Záver však patril domácim. Connor Carrick im na konci 56. minúty vrátil vedenie a 69 sekúnd pred sirénou potvrdil ich triumf Joey Anderson, ktorý trafil do prázdnej bránky.

Woodov 10. gól v sezóne

Ostatné zápasy: Lightning opäť víťazne, Blackhawks zaváhali, Golden Knights zdolali Oilers
Hráči jasne najlepšieho tímu ligy Tampa Bay Lightning odčinili predchádzajúcu domácu porážku 3:6 s Washingtonom a na ľade Ottawa Senators vyhrali 5:2. Lightning pridali 60. výhru v sezóne, čo sa v histórii podarilo len ďalším dvom tímom.
V súboji sa proti sebe postavili slovenskí obrancovia a obaja rozdali množstvo hitov. Bek Lightning Erik Černák si ich pripísal šesť, jeho bratranec v drese Senators Christián Jaroš len o jeden menej. Ondřej Palát prispel k úspechu asistenciou, Nikita Kucherov nazbieral tri prihrávky.
Chicago Blackhawks podľahli Winnipeg Jets 3:4 po predĺžení a pripísali si tak tretiu porážku z posledných štyroch duelov. Aj napriek tomu však teoreticky ostali v hre o play off. O prvom úspechu Jets, ktorí premárnili vedenie 3:1, po troch vystúpeniach bez bodu rozhodol Kevin Hayes v čase 63:38.
Connor McDavid síce dal vo Vegas svoj 41. gól v sezóne, ktorým znížil na 1:2, ale Golden Knights už Edmontonu viac nedovolili a ukončili tak sériu piatich prehier. Ešte pred zápasom jeden získaný bod Colorada proti S. Louis definitívne pochovala aj teoretické nádeje Oilers na postup a tímu s Andrejom Sekerom v zostave sa tak skončí sezóna po základnej časti.