slovak roundup 1229

V 15 sobotňajších zápasoch NHL sa predstavili takmer všetky tímy ligy a v akcii boli aj štyria slovenskí hokejisti. Do tabuliek sa zapísal iba Tomáš Tatar, ktorý predĺžil svoju bodovú sériu na tri zápasy. Jeho dve asistencie však nezabránili porážke Montrealu na ľade Tampy Bay, v ktorej drese sa po víťazstve 6:5 radoval aj obranca Erik Černák.
Boston po návrate Zdena Cháru z maródky prvýkrát vyhral, ale keď po obrate zdolal Buffalo 3:2 po predĺžení. Mathew Barzal čistým hetrikom pokazil Johnovi Tavaresovi prvý zápas proti Islanders, Toronto prehralo 0:4. Erik Karlsson zažiaril štyrmi bodmi a jeho San Jose nastrieľalo sedem gólov Edmontonu.

11 gólov v Tampe
Tímy Tampa Bay Lightning a Montreal Canadiens predviedli nádherné ofenzívne predstavenie a zároveň aj veľkú hokejovú drámu. Jedenásťgólovú prestrelku nakoniec lepšie zvládli domáci Lightning, ktorí vyhrali 6:5.
Líder celej ligy si pripísal piatu výhru v rade a bodoval už v 14. vystúpení za sebou. 12 z týchto zápasov vyhral a navyše potvrdil ničivú silu v útoku. Hráči Tampy Bay dali už deviatykrát za sebou minimálne štyri góly v riadnom hracom čase.
Tatar najprv v prvej tretine prihral na úvodný zásah Andrewa Shawa a druhý bod pridal v strednom dejstve pri góle Bretta Kulaka.
Slovenský krídelník v posledných troch dueloch nazbieral šesť bodov za dva góly a štyri asistencie, ktoré rovnomerne rozdelil na tri dvojbodové predstavenia. Predtým naopak nebodoval šesťkrát za sebou.
Dvadsaťosemročný útočník je jasne najproduktívnejším Slovákom v sezóne, po 39 odohraných zápasoch má na konte presne 30 bodov za 14 gólov a 16 asistencií. Drží sa aj na treťom mieste medzi najproduktívnejšími hráčmi Canadiens, o dva body za Jonathanom Drouinom a o šesť za prvým Maxom Domim.
Montreal viedol presne v polovici úvodnej tretiny 2:0, o sedem minút neskôr bol síce stav 2:2, ale ešte do prestávky Canadiens udreli tretíkrát.
Prestrelka pokračovala aj v druhej časti. Najprv skórovali domáci Nikita Kucherov, ktorý bodoval už v desiatom dueli v rade, a Tyler Johnson. Obaja zaznamenali 18. gól v sezóne a v priebehu 38 sekúnd zaistili obrat na 4:3. Ale necelá minúta stačila aj hosťom: Kulak a Shaw druhým gólom večera opäť priblížili Canadiens k bodom.
Lenže Adam Erne pred polovicou tretej tretiny najprv vyrovnal a v čase 58:58 aj rozhodol o tom, že oslavovať budú Lightning.
"Gourde mi tam prihral a chcel som hlavne trafiť bránku," vyhlásil Erne.

Kucherov a jeho bomba z pravého kruhu

Karlssonov veľkolepý návrat
Hviezdny obranca Erik Karlsson sa po dvojzápasovej suspendácii vrátil do zostavy Sharks a svoju odmlku ani nemohol odčiniť lepšie, keďže bol pri štyroch góloch San Jose. Jeden dal a na ďalšie tri prihral. San Jose s jeho výraznou pomocou nastrieľali sedem gólov a zdolali Oilers 7:4.
"Je pekné byť zase späť v hre," pochvaľoval si Erik Karlsson, ktorý bodoval v deviatom dueli za sebou a za toho obdobie nazbieral 14 bodov (1+13). "Nikdy nie je zábavné byť mimo zostavy, ale najmä z dôvodov, ktoré postihli mňa."
Logan Couture a Melker Karlsson obaja pomohli dvoma gólmi, Tomáš Hertl si pripísal gól a prihrávku a bodoval v treťom zápase v rade. Hertl stihol za posledné tri vystúpenia päť bodov.
Oilers prežívajú prvé ťažké obdobie pod trénerom Kenom Hitchcockom, ktorý prevzal tím 20. novembra po prepustení Todda McLellana. Body nezískali už piatykrát za sebou, hoci posledné štyri zápasy hrali doma. Kanadský tím vždy inkasoval minimálne štyri góly.

Hertl po skvelej otočke prestrelil Talbota

Barzal nepotešil Tavaresa
V Toronte na sebe narazili dva tímy, ktorým sa v poslednom čase herne aj výsledkovo darilo. Napriek tomu bolo zo zápasu jednostranné predstavenie - New York Islanders jasne porazili domácich Toronto Maple Leafs 4:0.
Najväčší podiel na tom mal mladík Mathew Barzal. Dvadsaťjedenročný forvard sa prvýkrát prihlásil o slovo v druhej tretine, keď už hostia viedli po góle Valtteriho Filppulu. A ešte v strednej časti svoje dielo aj dokončil.
Barzal stihol čistý hetrik medzi 23. a 31. minútou, potreboval naň presne 7 minút a 44 sekúnd.
Islanders tak zvládli prvý zápas, v ktorom čelili aj svojmu bývalému kapitánovi Johnovi Tavaresovi. Ten 1. júla podpísal s Maple Leafs sedemročnú zmluvu na 77 miliónov dolárov.
"Pred zápasom bolo vidieť, že všetci chlapci sa veľmi tešia. Všetci dobre vedeli, že je pred nami veľký zápas proti jednému z najlepších tímov ligy," uviedol Barzal. "Každý z nás chce vyhrávať a keď budeme rovnako hrať aj naďalej, tento tím môže byť naozaj výnimočný."
Gólman Robin Lehner vychytal čisté konto po 36 zákrokoch, Islanders uspeli tretíkrát v rade a pripísali si šiestu výhru z posledných siedmich duelov.
Kouč víťazov Barry Trotz, ktorý v minulej sezóne priviedol Washington Capitals k Stanley Cupu, sa 782. víťazstvom v kariére dotiahol na Ala Arboura na štvrtej priečke historickej tabuľky.
V hlavnej úlohe Zacha
V Newarku sa na prvý gól čakalo až do záveru druhej tretiny a v čase 39:24 sa oň postaral Pavel Zacha.
V oslabení na konci druhej tretiny vo vlastnom obrannom pásme získal puk, dostal sa do brejku a hoci brankár Curtis McElhinney jeho prvý pokus chytil, na následnú dorážku už nestačil.
Pre Zachu to bol už šiesty zásah v sezóne. V závere pridal aj prvú asistenciu od štartu ročníka, keď Andy Greene 33 sekúnd pred koncom potvrdil víťazstvo Devils do prázdnej bránky.
"Bol to nesmierne dôležitý gól," povedal o Zachovom zásahu kouč John Hynes. "Myslím si, že nám to dalo o niečo viac energie a muselo to byť pekné aj pre Zachu. V poslednom čase hral dobre a zaisťuje si vďaka tomu stále viac času na ľade. Navyše dal aj nejaké góly v oslabení, čo je veľmi dobré."
Pri vyhlásení hviezd zápasu však český útočník skončil až druhý. Za tú najväčšiu bol zvolený brankár Mackenzie Blackwood, ktorý vychytal nielen prvú nulu v sezóne, ale aj v kariére. Potreboval na ňu 37 zákrokov.

Zacha z brejku prekonal McElhinneyho

Kanonier Kaše
Ondřej Kaše dal dva góly, ale Ducks to nestačilo a podľahli Arizona Coyotes 4:5 po predĺžení. Richard Pánik bol na strane víťazov, ale svoju trinásťbodovú sezónnu zbierku nerozšíril.
Anaheim sa predstavil doma prvýkrát po sérii šiestich duelov vonku. Dlho sa zdalo, že prostredie arény Honda Center Ducks pomôže k výhre.
Kaše už po 46 sekundách otvoril skóre, keď sa dostal do sóla a trafil po rýchlom bekhendovom blafáku. Daniel Sprong navyše v presilovke zvýšil, lenže 17 sekúnd pred prvou sirénou Oliver Ekman-Larsson rovnako v presilovke dostal Coyotes na koňa.
Keď potom kaše zvýšil na 4:2, tromfy mali stále v rukách Ducks. Po dvoch minútach a 19 sekundách však bolo po nich, keďže Nick Cousins a Jakob Chychrun zaistili vyrovnanie na 4:4.
V treťom dejstve rozhodnutie neprišlo, o radosť Coyotes sa po 33 sekundách predĺženia postaral Nick Schmaltz.

Kaše po úniku v prvej minúte otvoril skóre

Ostatné zápasy: Laine s gólom, Kings prišli o sériu, Rangers konečne vyhrali vonku
Fínsky útočník Patrik Laine po piatich zápasoch ukončil svoj strelecký pôst, ale bol jediným strelcom Winnipeg Jets pri domácej porážke 1:3 s Minnesota Wild. Líder Západnej konferencie tak po Vianociach prehral už druhýkrát za sebou a znova dal doma len jeden gól.
Malcolm Subban predviedol 30 zákrokov a Vegas Golden Knights vďaka jeho výkonu ukončili víťaznú sériu Los Angeles Kings, ktorá sa zastavila na štyroch zápasoch. Pre domácich to bolo najvydarenejšie obdobie v sezóne. Subban sa tak dočkal prvej vychytanej výhry od začiatku ročníka.
New York Rangers na 17. pokus ako posledný tím v sezóne zvíťazili vonku v riadnom hracom čase. Podarilo sa im to na ľade Nashville Predators, kde v tretej tretine otočili stav z 2:3 na konečných 4:3. Víťazný gól dal Jesper Fast.
Ottawa Senators opäť po týždni pred svojimi fanúšikmi podľahli Washington Capitals. Po nedávnom víťazstve 4:0 sa úradujúci šampióni tentoraz radovali po výsledku 3:2. Senators síce bojovali a zo stavu 0:3 v závere urobili drámu, ale pád na dno Východnej konferencie vo štvrtom zápase bez bodového zisku neodvrátili. Senators chýbal obranca Christián Jaroš, ktorý si v noci na sobotu pri bitke s Rossom Johnstonom zlomil prst a vynechá približne mesiac.
Calgary Flames nevyužili možnosť posunúť sa na čelo Západnej konferencie, keď doma podľahli Vancouver Canucks 2:3 po predĺžení. Na Winnipeg sa tak Flames len bodovo dotiahli. Brankár David Rittich predviedol 24 úspešných zákrokov, ale v čase 63:06 rozhodol Alexander Edler.
Dallas Stars aj vďaka dvom asistenciám Radka Faksu porazili Detroit Red Wings 5:1. Stars sa po bezgólovom úvodnom dejstve presadili trikrát v priebehu druhej tretiny.
Boston Bruins prvýkrát po návrate Zdena Cháru z maródky vyhrali, keď po predĺžení porazili Buffalo Sabres 3:2. Domáci Sabres viedli 2:1, lenže Jake DeBrusk 57:31 po prihrávke Davida Pastrňáka vyrovnal a Sean Kuraly potom v predĺžení dokonal obrat.