GAME STORY

V bohatom sobotnom programe NHL sa blysli aj Slováci. Tomáš Tatar strelil víťazný gól Montrealu proti svojmu bývalému tímu z Vegas a rozhodol o výhre 5:4. Jaroslav Halák v bránke Bostonu predviedol 40 úspešných zákrokov proti Torontu a Bruins sa tešili z triumfu 5:1. Hviezdny David Pastrňák v drese víťazov nastrieľal hetrik a pridal aj asistenciu.

Tatar nezastavuje
Montreal dokonale využil výhodu domáceho prostredia, keď pretlačil Vegas 5:4. Tatar zariadil víťazstvo proti svojmu bývalému tímu, ktorý ho v septembri vymenil v trejde za Maxa Paciorettyho. Svojmu bývalému kapitánovi Canadiens naopak pripravil trpký návrat.
Pacioretty sa síce dočkal spomienkového videa a ovácií postojačky, ale s konečným výsledkom nemohol byť spokojný. "Chcel som vyhrať," vyhlásil veterán, ktorý deviatimi streleckými pokusmi stanovil sezónne maximum Golden Knights.
Tatar dal už siedmy gól v prebiehajúcom ročníku v polovici záverečného dejstva a Golden Knights už nestihli vyrovnať. Dvadsaťsedemročný Slovák dokázal fantastickú formu, skóroval už štvrtýkrát z posledných troch duelov.
Montreal síce v prvom dejstve prehrával 0:2, ale výborne sa mu vydaril hlavne záver duelu. Ešte jedenásť minút pred koncom riadneho hracieho času prehrával 3:4, ale dvoma gólmi skóre otočil. Najprv Andrew Shaw dal svoj druhý gól v zápase a neskôr Tatar definitívne zavŕšil obrat. Jeho bekhendovú prihrávku si obranca hostí Shea Theodore sám posunul do bránky.
"Bol to dobrý odraz, mal som šťastie, že to tam prešlo," opisoval po zápase Tatar. "Je to veľká výhra a samozrejme z toho mám dobrý pocit. Mal som extrémnu motiváciu poraziť svojich bývalých spoluhráčov."
Vegas nepomohli ani dve asistencie českého útočníka Tomáša Hyku.

Tatar rozhodol o výhre Montrealu nad Vegas

Halák žiaril a Pastrňák nastrieľal hetrik
Boston suverénne zdolal Toronto 5:1 a veľký podiel na tom mal aj Jaroslav Halák. Slovenský brankár nahradil absentujúceho Tuukku Raska, pripísal si 40 úspešných zákrokov a stal sa druhou hviezdou zápasu. Kapituloval len raz, keď ho v závere druhej tretiny prekvapil John Tavares.
Ďalší úžasný večer v NHL má za sebou útočník David Pastrňák, ktorý zažiaril hetrikom. Český supertalent nastrieľal tretí hetrik v kariére a v tejto sezóne si navyše pripísal už tretí duel, v ktorom nazbieral štyri body.
"Je to neuveriteľný hráč," vyhlásil Pastrňákov spoluhráč Brad Marchand. "Má obrovský talent, na ľade sa navyše dokáže správne rozhodovať vo veľkej rýchlosti. To z neho robí oveľa nebezpečnejšieho hokejistu."
Pastrňák dvakrát udrel v strednej časti. Najprv využil prihrávku Patricea Bergerona a následne sa presadil aj v presilovej hre. Hetrik skompletizoval v čase 54:04, keď opäť využil početnú výhodu.
Český reprezentant má v sezóne na konte už pätnásť gólov a šesť asistencií. Spolu už navyše zaznamenal 17 víťazných gólov, čo ho v historickom poradí hráčov Bruins do 22 rokov zaraďuje na druhú priečku za Raya Bourquea a Sergeia Samsonova.
"Bol to zábavný duel, užil som si to," usmial sa Pastrňák. "Rád hrám proti Torontu, sú to moje obľúbené zápasy."
Tím kapitána Zdena Cháru tak zatiaľ v sezóne neprehral dva zápasy v rade. Do zostavy Maple Leafs sa vrátil obranca Martin Marinčin, odohral viac ako 15 minút a odsedel si aj jeden menší trest.

Pastrňákov tretí hetrik v NHL

Penguins vynulovali Arizonu
Pittburgh rázne ukončil sériu piatich prehier, keď v domácom prostredí nedal šancu Arizone a vyhral 4:0.
"Konečne sa nám podarilo streliť prvý gól, potom sme sa upokojili a mali sme zápas pod kontrolou. Na tomto výkone môžeme stavať," vyhlásil kapitán Pittsburghu a strelec úvodného gólu Sidney Crosby.
Veľký podiel na víťazstve mal aj útočník Dominik Simon, ktorý skóroval, pridal aj asistenciu a potvrdil tak, že presun do elitnej formácie Penguins mu naozaj svedčí. Najprv zužitkoval prihrávku Bryana Rusta a potom v druhej časti pripravil gól pre Patricea Hornqvista.
Hviezdou duelu sa stal domáci gólman Casey DeSmith, ktorý pochytal všetkých 39 streleckých pokusov súpera a vo svojom 17. štarte v NHL si pripísal už tretiu nulu.
"Tá nula patrí celému tímu," vyhlásil Casey DeSmith. "Presne takýto zápas sme potrebovali, zvýši nám sebavedomie. Verím, že naň nadviažeme aj v ďalších zápasoch."
Útočník Richard Pánik sa nezmestil do zostavy Coyotes, po 12 odohraných dueloch v sezóne má na konte 4 body za tri góly a asistenciu.

Crosby perfektne prekonal Kuempera bekhendom

Rittich vychytal Los Angeles
Calgary stačil na víťazstvo na ľade Los Angeles jediný gól, o ktorý sa v úplnom úvode zápasu postaral obranca Travis Hamonic.
Hlavnou hviezdou duelu bol český brankár v službách Flames David Rittich. Rodák z Jihlavy pochytal všetkých 21 streleckých pokusov súpera a radoval sa z prvej nuly v NHL. Tretíkrát v rade navyše pomohol svojmu mužstvu k výhre.
Flames sa ujali vedenia v čase 2:26, keď dal bek Hamonic svoj druhý gól v ročníku. Flames mali aj v ďalšom priebehu duelu veľkú prevahu, aj keď ďalšie góly už nepridali.
Arénu Staples Center aj napriek tomu opúšťali spokojní. Štvrtá výhra z uplynulých piatich zápasov kanadský tím posunula už na štvrtú priečku Západnej konferencie, Kings ostávajú poslední.
Nashville dokázal silu
Hráči Nashvillu potvrdili pozíciu najlepšieho tímu celej ligy, keď uspeli na ľade Dallasu 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil obranca Mattias Ekholm.
Domáci boli blízko triumfu, ešte minútu pred koncom riadneho hracieho času viedli 4:3. V čase 59:17 však Roman Josi využil presilovú hru a poslal duel do predĺženia.
"Počas zápasu sme boli niekoľkokrát v úzkych, ale nevzdali sme sa. To nám nakoniec prinieslo dva body," vyhlásil po dueli Mattias Ekholm.
Dallas po dvoch tretinách viedol 3:1, jednou asistenciou sa na tom podieľal aj útočník Radek Faksa, ktorý v čase 13:05 pripravil gól pre Tylera Pitlicka.
Záverečná časť už sa lepšie vydarila Predators, ktorí tak vyhrali ôsmy duel na štadióne súpera v sezóne.

Ekholmov víťazný gól po prihrávke Turrisa

Ostatné zápasy: Chicago sa naďalej trápi, Ottawa prekvapila Tampu
Jeremy Colliton aj naďalej čaká na svoju prvú výhru v úlohe trénera v NHL, jeho Chicago podľahlo na ľade Philadelphie 0:4. Blackhawks prehrali už siedmy zápas v rade, domáci gólman Brian Elliott predviedol 33 zákrokov a pripísal si čisté konto.
Buffalo vybojovalo tretí triumf z posledných štyroch zápasov, keď doma pretlačilo Vancouver 4:3 po nájazdoch. Víťazný gól dal v rozstrele Casey Mittelstadt.
Detroit pokračuje v zlepšených výkonoch, tentoraz pretlačil Carolinu na jej ľade 4:3 po nájazdoch. Red Wings pridali už štvrté víťazstvo z uplynulých piatich duelov.
Súboj Columbusu s New York Rangers dospel až do nájazdov. Aj v tomto prípade sa nakoniec mohli radovať hostia, rozhodnutie zaistil Jimmy Vesey.
Duel Tampy Bay s Ottawou sa skončil veľkým prekvapením. Lightning nepotvrdili pozíciu najlepšieho tímu Východnej konferencie a po prestrelke doma prehrali 4:6. Senators nastrieľali štyri góly v záverečnej časti, Matt Duchene, Bobby Ryan a domáci Mathieu Joseph zaznamenali tri body. Obranca Christián Jaroš v drese víťazov mal bilanciu tri zablokované strely, jeden hit a dve minúty na trestnej lavici.
Florida dosiahla tretiu výhru v rade, keď si doma poradila s New York Islanders 4:2. Panthers tak po dlhom čase opustili posledné miesto Východnej konferencie, na ktoré sa prepadlo New Jersey.