Kucherov

Hokejisti Tampa Bay Lightning sa stali štvrtým postupujúcim tímom do druhého kola Stanley Cupu. Rozhodli o tom v sobotnom dueli proti New Jersey Devils, ktorý vyhrali 3:1 a po piatich zápasoch ovládli sériu. V semifinále Východnej konferencie sa stretnú s víťazom súboja Boston Bruins a Toronto Maple Leafs.

Washington Capitals sa v sérii proti Columbus Blue Jackets stali prvým tímom, ktorý potešil svojich fanúšikov a dokázal vyhrať na vlastnom ľade. Stalo sa to až po ďalšom predĺžení, ktoré bolo v dramatickej sérii už štvrté v poradí. Víťazný gól dal v čase 71:53 Nicklas Backstrom. Tím Toronto Maple Leafs potvrdil poriadnu húževnatosť, keď vyhral na ľade Boston Bruins 4:3 a za stavu 2:3 na zápasy presunul sériu späť do Kanady.
Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 3:1 (konečný stav série 4:1)
Najlepší tím Východnej konferencie v základnej časti zvládol prvý krok k vyššiemu cieľu. V piatom zápase prvého kola vo svojej hale Amalie Arena zlomil húževnaté New Jersey a potvrdil formu postupom.
Dlho pritom viedol rozdielom jediného gólu, ktorý dal v čase 8:07 obranca Mikhail Sergachev milimetrovou strelou do medzierky v tlačenici. Domáci boli lepším tímom, ale nádeje Devils držal skvelý Cory Schneider. Gólman, ktorý išiel do série ako dvojka za Keithom Kinkaidom a do bránky sa dostal až v jej polovici, chytil celkovo 35 z 37 striel súpera.
Najviac vyťažený bol v druhom dejstve, v ktorom nedisciplinovaní hostia ponúkli Tampe päť presiloviek za sebou. Schneider zlikvidoval mnoho veľkých šancí, raz mu po strele Nikitu Kucherova pomohlo aj brvno. Aj keď druhá tretina sa skončila 18-4 na strely pre Lightning, rozdiel v skóre bol stále jednogólový.

Až po 12 minútach tretej časti prestrelil oporu Devils veľmi aktívny Kucherov, ktorý mal v zápase sedem striel na bránku. Ujala sa vlastne tá najmenej nebezpečná, nahodenie od modrej, ktoré preplachtilo hradbou tiel až za hosťujúceho gólmana. Ruský líder si tak pripísal bod vo všetkých piatich dueloch série.
Potom sa Devils všetkými možnými spôsobmi vrhli do útoku. Kouč John Hynes vzápätí odvolal gólmana a tri minúty pred koncom znížil Pat Maroon. Veľmi istý Andrei Vasilevskiy (celkovo 26 zákrokov) však pochytal všetky zvyšné šance súpera. Gól Ryana Callahana dve sekundy pred sirénou tak už bol len pečiatkou na zmluve o tom, že jeden z favoritov na Stanley Cup si zahrá druhé kolo play off.
Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4:3 po predl. (stav série: 3:2)
Šancu predĺžiť sériu dostal v domácej bránke Braden Holtby. Pripísal si 39 zákrokov a aj po jeho treťom štarte platí, že zástupca hlavného mesta Spojených štátov amerických s ním medzi tyčami vyhráva.
"Sme chrbtom k stene," pripustil kapitán Blue Jackets Nick Foligno. "Ak by sme v pondelok nehrali náš najlepší hokej, bolo by to sklamanie, ale ja tomuto tímu verím. Ak podáme rovnaký výkon ako dnes, budeme v pohode."
Veľmi dôležité víťazstvo Capitals sa však nerodilo ľahko. Aj preto, že za Blue Jackets strelil dva góly Matt Calvert. Práve on vo vlastnom oslabení otvoril skóre. Ale o tri minúty a 14 sekúnd neskôr už bolo vyrovnané po prvej presnej strele Backstroma, pri ktorej asistoval Michal Kempný.

Evgeny Kuznetsov tesne po začiatku druhej tretiny poslal Washington do vedenia, ktoré si však užíval len 84 sekúnd a potom Calvert vyrovnal krok. Washington získal späť náskok po strele T.J. Oshieho a Oliver Bjorkstrand poslal duel do predĺženia.
Washington tak kuriózne predlžuje sériu play off s vyrovnaným stavom po odohraní 60 minút pred svojimi fanúšikmi. Náhla smrť rozhodla už štvrtý z piatich duelov série.
Rozhodujúca chvíľa prišla potom, ako Dmitry Orlov vypálil a Backstrom tečoval puk do bránky. "Veľký gól. Bolo to aj so šťastím, ale podarilo sa to," radoval sa úspešný strelec.
Kouč John Tortorella však svoj tím po tretej porážke za sebou nezatratil. "Hráčom nemôžem povedať jedno zlé slovo," vyhlásil známy trénerský búrlivák. "Vrátime sa sem na zápas číslo 7," presvedčivo dodal Tortorella.
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 3:4 (stav série 3:2)
Hráči Toronta odvrátili hrozbu možného konca sezóny, keď uspeli na ľade Bostonu 4:3 a vynútili si tak šiesty duel série. V ňom môžu využiť výhodu domáceho prostredia.
"Začiatok zápasu sa nám vydaril výborne, dostali sme sa do pohody," pochvaľuje si útočník hostí Auston Matthews. "Potom sme boli často vylučovaní, ale súper to potrestal len raz."
Maple Leafs položili základ úspechu už v prvej tretine, keď si vypracovali dvojgólový náskok. V čase 6:36 otvoril skóre Connor Brown, ďalší zásah pridal o necelé štyri minúty neskôr Andreas Johnsson. Ten sa stal druhým švédskym nováčikom v histórii Toronta, ktorý sa strelecky presadil v play off. Ako prvému sa to podarilo Inge Hammarstromovi.
Bruins prvýkrát našli recept na výborne chytajúceho Frederika Andersena až v polovici zápasu, keď David Backes zužitkoval presilovú hru.

Ale hostia znovu odpovedali. Po 51 sekundách udrel Tyler Bozak a ďalší zásah pripojil James Van Riemsdyk. Potom Boston pritlačil, vďaka gólom Seana Kuralyho a Noela Acciariho sa dostal na rozdiel jedného gólu, ale skórovať už nedokázal.
Veľký podiel na tom mal Andersen, ktorý predviedol 42 úspešných zákrokov, čo ho v histórii Toronta zaraďuje na 5. miesto v dueloch, v ktorých kanadský klub čelí hrozbe vyradenia.
"Freddie bol úžasný. Vždy, keď sme to potrebovali, vytiahol parádny zákrok," uviedol útočník Toronta Nazem Kadri. "Niektoré jeho zákroky boli priam neuveriteľné. To on nám dal šancu, aby sme ten zápas zvládli."
Zdeno Chára strávil medzi mantinelmi čas 20:15, nepremenil štyri strelecké pokusy a duel končil s bilanciou -2 v štatistike plus/mínus.