Černák vrátil Lightning vedenie

Žiadny tím v tohtoročnom play off nezblokoval toľko striel ako Tampa Bay Lightning. Aj vďaka tomu sú dvojnásobní šampióni z posledných dvoch rokov na úspešnej ceste za ďalšou obhajobou. V nedeľnom dueli Florida Panthers svoju obetavosť znova postavili na piedestál, hráči v poli odrazili 19 z 54 striel súpera.
A majster v tomto odbore zápas rozhodol.

"Je to úžasný pocit. Ja veľa gólov nedávam, takže je to pre mňa veľká vec. Hlavne som však rád za celý tím," povedal Erik Cernak, ktorý na začiatku druhej tretiny strelil víťazný gól domácich na 2:1.
Na zásah slovenského obrancu súper vďaka perfektne fungujúcej defenzíve Lightning nedokázal zareagovať. Steven Stamkos dvomi gólmi poistil vedenie a góly do prázdnej bránky v závere upravili skóre na finálnych 5:1. Na postup do finále Východnej konferencie tak má Tampa až štyri mečbaly!
"Snažíme sa hrať čo najlepšie vo vlastnom pásme a limitovať ich šance. Sme nastavení tak, že prvé je obranné pásmo a keď to zvládneme tam, tak sa všetko odvíja dobrým smerom," opisoval Černák filozofiu svojho tímu.
Je dosť prekvapujúce, ako suverénne zatiaľ obhajcovia Stanley Cupu prechádzajú cez druhé kolo. Veď proti nim stojí najlepší tím základnej časti a hráči ako Jonathan Huberdeau, Aleksander Barkov, Claude Giroux či Sam Reinhart.
Znova a znova sa však ukazuje, že len nabitý útok série play off nevyhráva. V základnej časti dala Florida najviac gólov v lige (337), ako jediná sa dostala na viac ako štyri na zápas (4,11). V 1. kole proti Washington Capitals ich strelila 20 (priemer 3,33) a proti Tampe dala vo všetkých troch doterajších dueloch vždy len jeden gól.

Kučerov štyrmi bodmi priviedol Tampu k výhre

A tak Lightning vedú 3:0 na zápasy, čo je priebeh, ktorého hladkosť čakal málokto.
"Toto sú víťazi Stanley Cupu a najlepších tím za posledných päť rokov. Vedia, čo robia. Majú väčšiu vôľu a robia veci správne. My musíme tvrdšie zabrať a chcieť viac. Blokujú strely, my nie. Zvládajú kľúčové situácie," zhodnotil po nedeľnom zápase tréner porazených Andrew Brunette. "Tieto drobné veci, v ktorých sú lepší, sa počas 60 minút stávajú veľkými vecami. Toto sú elementy, ktoré rozhodujú."
Už pred nedeľnými zápasmi boli Lightning so 147 zblokovanými pokusmi najlepší zo všetkých účastníkov tohtoročného play off. V treťom dueli s Floridou pridali ďalších 19 blokoval, z toho Victor Hedman štyri, Ryan McDonagh aj Černák tri. Panthers zblokovali len 10 striel, ich jediným hráčom s viac ako jedným blokom bol obranca Ben Chiarot s dvomi.
Asi najlepšie ilustrovala dôležitosť tejto činnosti situácia z polovice druhej tretiny. McDonagh hokejkou odrazil puk mieriaci do prázdnej bránky a z protiútoku Stamkos parádnou strelou zvýšil na 3:1.
"Človek netrafí prázdnu bránku v presilovke a podobné veci. Celú sezónu nám to tam padá, ale teraz sa to nedarí. Na jednej strane trafíme obrancovu hokejku v bránkovisku, oni hneď na to na druhej ujdú a dajú gól," zúfal floridský útočník Jonathan Huberdeau. "Samozrejme, že je to frustrujúce, všetci musíme hrať lepšie a hrať svoj hokej. Oni čakajú na naše chyby a majú dobrý tím na to, aby ich dokázali využiť."
Kráľom blokov je v tohtoročnom play off McDonagh s číslom 31. Hedman ich má 17 a Černák 14. Práve slovenský obranca je však známy svojou obetavosťou - veď v základnej časti sa dvakrát na dlhší čas zranil práve pri 'skákaní do striel' a tento rok rovnako ako v minulosti dostal pukom do tváre.
Jedným z hlavných hrdinov duelu, v ktorom mal Nikita Kucherov štyri body za gól a tri asistencie a brankár Andrei Vasilevskiy 34 úspešných zákrokov, však bol práve košický odchovanec, kto v 3. minúte šikovne prestrelil Sergeja Bobrovského.

Vasilevskij perfektne zastavil Reinharta

"Bola to skvelá práca všetkých spoluhráčov, vyhrali sme buly a našli ma voľného, tak som si len vybral stranu a vystrelil som. Našťastie to tam spadlo a veľmi sa z toho teším," povedal Černák, ktorý po góle od radosti tak vyskočil za bránkou, až zadunelo plexisklo.
Vedel, že jeho tím je na správnej ceste. Že majstri blokov sú aj vďaka svojej obetavosti k postupu do najlepšej štvorky NHL tretíkrát za sebou naozaj veľmi blízko.