PHI

Aj po dvoch utorkových dueloch sú zatiaľ jediným známym semifinalistom Stanley Cupu Tampa Bay Lightning, pretože New York Islanders ani Vegas Golden Knights svoje prvé mečbaly nepremenili. Newyorčania v piatom zápase série Východnej konferencie podľahli Philadelphia Flyers 3:4 po predĺžení. Na Západe tím z Nevady nestačil na Vancouver Canucks a prehral 1:2.

Laughton odvrátil vyradenie Flyers
Philadelphia síce v závere tretej tretiny stratila vedenie 3:1, ale stále má nádej na zisk Stanley Cupu. Udržala si ju vďaka gólu v čase 72:20 v podaní Scotta Laughtona, ktorý tečoval strelu Ivana Provorova od modrej čiary.
"Je to jeden z najdôležitejších gólov mojej kariéry. Je to príjemný pocit. Snažil som sa ísť pred bránku a tečovať to hokejkou. Bol som nadšený, ale v sérii prehrávame a ešte je pred nami veľa práce," povedal Laughton.
Po bezgólovom úvodnom dejstve sa ako prví radovali Islanders. Najprv dostal puk za Cartera Harta Mathew Barzal, ktorý sa presadil v presilovej hre po 80 sekundách druhej tretiny. Gól neodvrátila ani trénerská výzva Flyers. V bránkovisku síce úspešný strelec rozhodil brankára Philadelphie, ale puk tam natlačil Tyler Pitlick.

V čase 35:45 sa svojho prvého gólu v 14. zápase play off dočkal kapitán Claude Giroux, ktorý odpovedal tečom strely Phillippea Myersa od modrej čiary. V predchádzajúcich dueloch nazbieral päť asistencií.
O obrat v skóre sa 102 sekúnd pred druhou pauzou postarala ďalšia opora Philadelphie, ktorá vymazala nulu v kolónke strelených gólov. Laughton v prečíslení dvoch na jedného nabil Jamesovi van Riemsdykovi, ktorý vo svojom 10. dueli po obnovení sezóny prvýkrát bodoval.
V 45. minúte už Flyers viedli 3:1, keď Semjona Varlamova z pravého kruhu prekonal obranca Matt Niskanen a tiež si pripísal premiérový gól v play off.
Sľubný náskok Philadelphia sa však rozplynul. V čase 55:46 znížil bombou takmer od modrej čiary Brock Nelson a po 93 sekundách si vynútil predĺženie Derick Brassard, štvrtý strelec svojho prvého gólu po návrate do hry. Skóroval do odkrytej bránky po skvelej individuálnej akcii Cala Clutterbucka, ktorý mu predložil puk po zadovke bekhendom.
"Samozrejme, že sme to dnes chceli uzavrieť. Play off je dlhé, musíte bojovať s nepriazňou osudu a nájsť cestu k úspechu. Na ďalší zápas budeme zase stopercentne pripravení," vyhlásil Bailey, autor dvoch asistencií.
Philadelphia však Islanders prvý postup do finále konferencie od roku 1993 nedovolila a vďaka Laughtonovmu gólu si udržala nádej na to, že ako 30. tím v histórii otočí sériu play off z 1:3 na zápasy. V 285 prípadoch mužstvá takýto náskok dotiahli do postupového konca.
Šiesty zápas sa hrá v Toronte v noci zo štvrtka na piatok a čas bude známy neskôr.

demko

Pettersson a Demko udržali Canucks v hre
Podobne ako Flyers sa môže pokúsiť zhoršiť úspešnosť 90,8 percenta tímov s vedením 3:1 na zápasy aj Vancouver. Jeho výhru vystrelil v 44. minúte ofenzívny líder Elias Pettersson. Výrazný podiel na úspechu mal vo svojom úplne prvom štarte od začiatku play off v kariére brankár Thatcher Demko, ktorý si pripísal 42 úspešných zákrokov a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.

Pettersson dal rozhodujúci gól tečom

Pettersson, ktorý najskôr hral s Tylerom Toffolim a Tannerom Pearsonom, sa na tretiu tretinu presunul do stredu prvej formácie k Millerovi a Boeserovi namiesto kapitána Bo Horvata.
"Hrali sme spolu celú sezónu, funguje nám to spolu. Podľa mňa bolo to prehodenie útoku dobré, pretože úvodné dve tretiny sa nám nevydarili. Tréner (Travis Green) to zmenil a fungovalo to," pochvaľoval si Pettersson, ktorý si polepšil na 18 bodov (7+11) zo 14 zápasov.
Dvadsaťštyriročný nováčik Demko sa dočkal po tom, ako bola jednotka Canucks Jacob Markstrom oficiálne nespôsobilá hrať. Kluby v tohtoročnom play off podľa pravidiel návratu do hry dôvody absencie nezverejňujú.
Zatiaľ jediným vystúpením v bojoch o Stanley Cup bolo pre Demka 8 minút a 26 sekúnd v závere úvodného duelu série, keď pri porážke 0:5 nahradil Markströma a z piatich striel ani raz neinkasoval.
"Je to skvelé. Od detstva som si želal chytať v play off. Je pre mňa naozaj výnimočné, že som tú šancu dostal. Naďalej chcem tímu čo najviac pomáhať," vyhlásil Demko.
Tentoraz si udržal čistý štít do času 35:12, keď predviedol skvelú akciu obranca Vegas Shea Theodore. Od modrej čiary sa prekľučkoval medzi kruhy, odkiaľ jedného z hrdinov večera prekonal strelou na lapačku.
Vancouver odpovedal bleskovo, už po 24 sekundách. Brock Boeser si pri rýchlom protiútoku narazil puk s J.T. Millerom a tečoval ho za Robina Lehnera, ktorý sa vrátil do bránky Golden Knights po nedeľnom vystúpení Marca-Andreho Fleuryho pri víťazstve 5:3.
Asistenciu si pripísal aj Quinn Hughes, ktorý si 13 prihrávkami vytvoril nováčikovský rekord medzi obrancami v jednom play off. Predtým boli rekordérmi Al MacInnis za Calgary Flames v roku 1984 a Janne Niinimaa za Philadelphiu o 13 rokov neskôr, ktorí si pripísali 12 asistencií.

Piaty zápas: Vancouver - Vegas 2:1

Vegas síce v zápase súpera prestrieľalo v pomere 43-17, ale z výhry sa radoval efektívny Vancouver. Jeho najproduktívnejší hráč Pettersson dorazil za Lehnera Boesorovu strelu a rozhodol.
"Musíme si pozrieť video. Urobili sme chyby, ktoré sa skončili gólmi v našej sieti. To sa v tejto fáze sezóny nesmie stávať. Musíme sa znova sústrediť a byť pripravení na ďalší zápas," podotkol Theodore.
Šiesty duel sa v Edmontone odohrá v noci zo štvrtka na piatok a čas vedenie NHL určí neskôr.