Zostrih: Lehkonen zaistil Montrealu postup do finále

Prvýkrát od roku 1993 oslavuje Montreal Canadiens postup do finále Stanley Cupu. V šiestom zápase semifinále play off NHL zdolali Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení a v sérii zvíťazili 4:2 na zápasy. Celok z Nevady síce dvakrát odpovedal na vedenie domácich, ale po 99 sekundách predĺženia rozhodol fínsky útočník Artturi Lehkonen. Slovenský útočník Tomáš Tatar opäť nenastúpil.

Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights 3:2 po predl. (konečný stav série: 4:2)
Canadiens rozhodli aj tretí duel v domácej hale Bell Centre v predĺžení a môžu sa tešiť na súboj s víťazom súboja medzi Tampa Bay Lightning a New York Islanders, ktorý rozhodne v noci na sobotu až siedmy duel.
"Užívam si to s tými šťastlivcami, ktorí mohli byť priamo na štadióne (3500 fanúšikov). Všetci v meste sú v extáze. Je príjemné byť teraz v Montreale," povedal brankár Carey Price, ktorý 37 úspešnými zákrokmi pomohol k víťazstvu.
Potom, ako bol hlavní kouč Canadiens Dominique Ducharme pozitívne testovaný na koronavírus, viedol Montreal do boja štvrtýkrát po sebe jeho asistent Luke Richardson.

Weber otvoril skóre v presilovej hre

Prvýkrát sa menilo skóre v čase 14:06, keď Montreal využil presilovku pri vylúčení Alexa Pietrangela. Alecovi Martinezovi sa nepodarilo bekhendom vyhodiť puk, ktorý za ľavým kruhom zachytil obranca Shea Weber a strelou k bližšej tyči prekonal gólmana Robina Lehnera. Bol to prvý zásah Webera v tohtoročnom play off.
"Som na všetkých v šatni hrdý a na to, čo sme doteraz dosiahli. Ale máme pred sebou stále ešte ďalšiu prácu," povedal kapitán Montrealu Weber.
Vedenie Montrealu však vydržalo len 48 sekúnd, pretože Shea Theodore ideálne našiel Reillyho Smitha, ktorý usmernil puk o pravú tyčku do odkrytej bránky potom, keď Price nedosiahol na prihrávku pravým betónom.

Price vystihol Janmarkovu prihrávku v prečíslení

Canadiens išli opäť do vedenia v polovici druhej tretiny. Dvadsaťročný nováčik Cole Caufield prevzal dlhý pas od Joela Edmundsona, prekorčuľoval po pravej strane okolo Braydena McNabba a pripísal si už svoj štvrtý gól v sérii aj celkovo v play off.
Po 68 sekundách tretieho dejstva Price neudržal puk po Pietrangelovej strele a z dorážky ho prekonal bek Martinez, ktorý dostal puk do bránky medzi betónmi a vyrovnal na 2:2.

Lehkonen poslal Montreal do finále gólom v predĺžení

Price v predĺžení vyrazil Martinezovu ranu k Brendanovi Gallagherovi, ktorý rozbehol víťazný protiútok. Odovzdal puk Phillipovi Danaultovi, ten bekhendom uvoľnil Lehkonena a po jeho presnom zakončení sa stal Montreal prvým kanadským účastníkom finále od roku 2011.
Poslednýkrát sa tam dostali Vancouver Canucks, ktorí pred desiatimi rokmi podľahli v boji o triumf Boston Bruins 3:4 na zápasy. Zástupca z Kanady čaká na zisk Stanley Cupu od roku 1993, keď to bol práve Montreal, ktorý oslavoval po víťazstve nad Los Angeles Kings 4:1 na zápasy.
"Bol som v tejto sérii mizerný. To sa nesmie stávať. Som kapitán a líder tohto tímu. Beriem na seba veľkú časť zodpovednosti za vyradenie," vyhlásil útočník Golden Knights Mark Stone, ktorý nebodoval posledných sedem zápasov.
Ďalší program
Sobota 26. júna:
2:00 Tampa Bay Lightning - New York Islanders (6. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).