islanders_greiss

Hokejisti Philadelphia Flyers nedotiahli obrat v sérii 2. kola play off zo stavu 1:3 na zápasy a ich sen o zisku Stanley Cupu sa rozplynul. V rozhodujúcom siedmom dueli v Toronte podľahli New York Islanders 0:4 a tím z Long Islandu si prvýkrát od roku 1993 zahrá vo finále Východnej konferencie. Čaká ho súboj s Tampa Bay Lightning. Nemecký brankár Thomas Greiss k postupu pomohol svojím premiérovým čistým kontom v play off.

Tridsaťštyriročný Greiss vychytal výhru aj vo svojom druhom štarte od začiatku v tohtoročných bojoch o Stanley Cup. V nedeľu sa 36 úspešnými zákrokmi podieľal na víťazstve 3:2 v dueli číslo 4, vďaka ktorému Islanders získali vedenie 3:1 na zápasy.
Greiss sa stal druhým brankárom v histórii Islanders, ktorý vychytal v čisté konto v siedmom zápase play off. Pred ním sa to vo štvrťfinále NHL v roku 1975 podarilo Glennovi Reschovi pri výhre nad Pittsburgh Penguins 1:0.
"Bol to neuveriteľný zápas. Najlepší, aký som od nášho tímu videl. Spoluhráči takmer nepustili súpera do šancí. Som šťastný, že sme vyhrali," povedal Greiss.
K prvej nulu v 16. dueli a 13. štarte v play off mu v sobotu stačilo iba 16 zákrokov. Greiss, ktorý po porážkach Islanders v utorok 3:4 po predĺžení a vo štvrtok 4:5 po druhom predĺžení nahradil jednotku Semjona Varlamova, bol napriek tomu vyhlásený za druhú hviezdu zápasu za útočníkom Brockom Nelsonom, autorom troch bodov za gól a dve asistencie.
Nelson sa nepodieľal len na úvodnom góle, ktorý dal v 10. minúte Scott Mayfield po prihrávke Devona Toewsa. Obranca Islanders prekonal Cartera Harta strelou z pravého kruhu nad vyrážačku.
V čase 13:13 už mali Newyorčania dvojgólový náskok. Derick Brassard z pravého kruhu ideálne pripravil pozíciu pre beka Andyho Greenea, ktorý trafil odkrytú časť bránky Philadelphie.
Aj v 32. minúte sa po kombinácii Islanders, ktorí súpera v zápase prestrieľali v pomere 26-16, Hart nestihol včas presunúť a Nelson premenil prihrávku Josha Baileyho na svoj siedmy gól v tohtoročnej vyraďovacej časti.
Tréner Islanders Barry Trotz, ktorý prišiel do klubu v roku 2018 po zisku Stanley Cupu s Washington Caitals, si pripísal jubilejné 70. víťazstvo v play off, čo sa mu podarilo ako 15. trénerovi v histórii.
"Páčilo sa mi, ako sme hrali. Z psychickej stránky sme to zvládli dobre a predvádzali sme svoju hru. Skórovali dvaja obrancovia, bolo tak niekoľko pekných akcií, brankár chytal dobre a špeciálne tímy odviedli skvelú prácu. Keď sa hrá takto, tím má šancu vyhrať," vyhlásil Trotz.
Jeho tím po Florida Panthers v kvalifikácii play off (3:1 na zápasy) a Washington Capitals (4:1) v prvom kole zdolal ďalšiu prekážku a útočí na piaty zisk Stanley Cupu v dejinách klubu, ktorý kraľoval NHL bez prestávky medzi rokmi 1980 až 1983.
Philadelphia sa rozhodla pre hru bez brankára už necelých sedem minút pred koncom a v čase 53:42 zavŕšil výsledok Anthony Beauvillier, ktorý je s ôsmimi gólmi najlepším strelcom Islanders v tomto play off.
"V zápasoch číslo 5 a 6 sme odviedli dobrú prácu, podarilo sa nám dať dôležité góly a hrali sme tak, ako sme mali. V siedmom dueli sa nám to bohužiaľ nepodarilo," ľutoval kapitán Flyers Claude Giroux.
Philadelphia, ktorá na Východe ovládla skupinu o nasadenie do play off a išla do boja z 1. miesta, sa aj napriek vyradeniu dostala najďalej od roku 2012, keď tiež skončila v semifinále konferencie.
Islanders sa teraz presúvajú do Edmontonu na finále Východnej konferencie proti Tampa Bay Lightning. Prvý zápas ich čaká v noci z pondelka na utorok o 2.00 SELČ.