team-sui

Švajčiari sa postarali o najväčšiu senzáciu tohtoročných majstrovstiev sveta IIHF. V sobotnom semifinále porazili Kanadu s mnohými hviezdami vedenými Connorom McDavidom 3:2 a postúpili do súboja o zlato. V ňom sa rovnako ako pred piatimi rokmi stretnú so Švédskom, ktoré s prehľadom zdolalo Spojené štáty.

Švajčiarsko - Kanada 3:2
Na sobotu 19. mája budú švajčiarski fanúšikovia ešte dlho spomínať. Milióny divákov pri obrazovkách s otvorenými ústami sledovali, ako ich hrdinovia ukončili zlaté ašpirácie superfavorizovanej Kanady a postúpili do finále šampionátu v Dánsku.
Výber vedený McDavidom s Ryanom O'Reillym, Braydenom Schennom, Marc-Edouardom Vlasicom, Aaronom Ekbladom a Ryanom Nugent-Hopkinsom s mnohými ďalšími mladými hviezdičkami z NHL šokovane sklonil hlavy, na vyrovnanie nestačil ani jeho drvivý záver a po minuloročnom striebre čaká Kanadu 'len' súboj o bronz.

Švajčiari sa v zápase dvakrát dostali do vedenia: prvýkrát po góle Tristana Scherweyho v čase 18:41, druhýkrát v polovici duelu po góle Gregoryho Hofmanna. Kanada dokázala vyrovnať len raz, keď sa v čase 27:20 presadil Bo Horvat.
Mužstvo, ktoré skončilo štvrté v skupine A, totiž v čase 44:14 vďaka zásahu Gaetana Haasa dokázalo odskočiť na dvojgólový rozdiel, ktorý už favorit nedohnal. Aj keď Colton Parayko 127 sekúnd pred koncom skóroval pri hre bez brankára, počas zvyšku zápasu už Švajčiari napriek drvivému tlaku súpera náskok ubránili.
Za postup vďačia predovšetkým brankárovi Leonardovi Genonimu, ktorý chytil 43 zo 45 striel.
Darcy Kuemper na druhej strane naopak nebol istý, hlavne v druhej tretine robil chyby v rozohrávke, čo najprv vyústilo do súperovej presilovky a po ďalšej chybe v nej z toho bol aj gól. Švajčiari naňho vyslali len 17 pokusov, ale tri skončili v bránke.
Švajčiarsko tak po Fínoch vo štvrťfinále vyradilo ďalšieho favorita. Výber z alpskej krajiny na MS IIHF ešte nikdy nezískal zlato, striebro mal zatiaľ len dvakrát - v rokoch 1935 a 2013.
Švédsko - USA 6:0
Premožiteľovi českého výberu vystavili stopku Švédi, ktorí súpera deklasovali aj napriek tomu, že Američania ich prestrieľali v pomere 41:20.
"Celý zápas sme dokázali dodržať taktiku," pochvaľoval si útočník Patric Hornqvist.

Viktor Arvidsson ich už v čase 5:17 dostal do vedenia. Rozhodujúca však bola až fáza v druhej tretine, keď v priebehu troch minút a deviatich sekúnd skórovali Magnus Paajarvi, Patric Hornqvist a Mattias Janmark. Z tejto rany sa už zámorský tím nedostal a všetky jeho hviezdy vrátane Patricka Kanea a Johnnyho Gaudreaua tentoraz vyšli naprázdno. Aj vďaka tomu, že Anders Nilsson pochytal všetkých 41 amerických striel.
"Nepovedal by som, že nás herne prekonali. Ale urobili sme príliš veľa chýb. "A (Švédsko) má na turnaji veľa dobrých hráčov, ktorí tie chyby dokázali potrestať," ľutoval Kane. "Je to ťažké. Prišli sme si sem po zlato. Teraz to bolí, ale budeme sa z toho musieť dostať."
Nilsson bol v americkej bránke skvelý, Keith Kinkaid na druhej strane sa mu nevyrovnal a v čase 48:53 ho Arvidsson svojím druhým gólom v zápase vyhnal z bránky. Adrian Kempe tri minúty pred koncom stanovil konečné skóre a Mikael Backlund si v zápase pripísal tri asistencie.
"Je to pre nás dôležitý krok. Kvôli tomu sme tu. Sme tu preto, aby sme vyhrali," burcoval Hornqvist.
Obhajcovia minuloročného titulu z Paríža a Kolína nad Rýnom predĺžili víťaznú sériu na majstrovstvách sveta už na 16 zápasov v rade a aj do finále idú ako favorit.