Tatar

Hokejisti Philadelphia Flyers zažili prvú porážku po návrate do hry. V druhom súboji série 1. kola sa o to postaral najmä Tomas Tatar, ktorý dal dva góly a priviedol Montreal Canadiens k výhre 5:0. Slovenský krídelník v šiestom vystúpení po obnovení sezóny navyše úplne prvýkrát bodoval.

V Západnej konferencii Colorado Avalanche porazili Arizona Coyotes 3:2 a vedú 2:0 na zápasy. To isté sa podarilo aj Vancouver Canucks, ktorých výhra 4:3 po predĺžení tiež znamenala dvojzápasový náskok. Washington Capitals napriek dvom gólom Alexa Ovečkina prehrali 2:5 a nezvládli ani druhý duel proti New York Islanders. Posledný duel hracieho dňa ovládli Calgary Flames, ktorým výhra 2:0 nad Dallas Stars zariadila náskok v sérii 2:1 na zápasy.

Tatarovo dvojgólové prebudenie

V základnej časti bol Tatar so 61 bodmi za 22 gólov a 39 asistencií zo 68 zápasov najproduktívnejším hráčom Canadiens. Na svoj prvý bod v tohtoročnom play off čakal až do šiesteho zápasu, ale v ňom streleckú pauzu ukončil naozaj bleskovo. Rodák z Ilavy otvoril skóre už po 62 sekundách.

Carter Hart vyrazil bekhendový pokus Brendana Gallaghera pred Tatara, ktorý z pozície medzi kruhmi prelomil svoje trápenie. Canadiens mali ďalšie šance a znova na brankára Flyers vyzreli v 13. minúte, keď Hart ešte strelu Jonathana Drouina z otočky vykopol ľavým betónom, ale na dorážku Jesperiho Kotkaniemiho už nestačil.

Tatar po minúte zariadil náskok Montrealu

Po 85 sekundách druhej tretiny Tatar predviedol svoje znova získané strelecké sebavedomie, keď sa v presilovej hre presadil z ľavého kruhu presne do horného rohu Hartovej bránky. Bol to jeho druhý dvojgólový zápas v play off v kariére.

V 38. minúte Montreal viedol už 4:0. Prihrávku Joela Armiu pred bránkovisko ešte korčuľou nešťastne zrazil do vlastnej bránky obranca Shayne Gostisbehere a Harta vystriedal Brian Elliott. V polovici zápasu zavŕšil výsledok Kotkaniemi, ktorý tiež skóroval druhýkrát v zápase.

Flyers sa presadiť nedokázali a brankár Carey Price si druhýkrát v tohtoročnom play off a celkovo siedmykrát v bojoch o Stanley Cup pripísal čisté konto. S 29 výhrami vo vyraďovacej časti dobehol Gumpa Worsleyho na štvrtom mieste v histórii klubu.

Aj táto séria je teda vyrovnaná a ďalší duel jej účasníci odohrajú v nedeľu, keď nastúpia v Scotiabank Arene v Toronte o 02.00 SELČ.

Ovečkin neodvrátil ďalšiu porážku

Do série vstupovali s nálepkou favorita, ale zatiaľ hu ráči tímu Washington Capitals absolútne nepotvrdzujú. S New York Islanders totiž prehrali aj druhý zápas, tentoraz po výsledku 2:5.

"Pozeráme video, presne vieme, ako chceme hrať, ale do zápasu to nie sme schopní preniesť," hneval sa kapitán Capitals Alex Ovečkin. "Musíme sa zlepšiť. A to veľmi rýchlo."

Washingtonu, ktorý sa musel zaobísť bez zraneného útočníka Nicklasa Bäckströma, k vytúženej výhre nepomohol ani skvelý štart zápasu, keď Ovečkin otvoril skóre už po 56 sekundách.

Islanders za necelé ti minúty druhej časti výsledok otočili. Najprv vyrovnal obranca Nick Leddy a potom sa presadil aj Matt Martin. Na druhej strane síce vyrovnal opäť Ovečkin, ale to bolo zo strany Capitals všetko.

Už o 15 sekúnd neskôr udrel Brock Nelson a v záverečnej časti Islanders svoj náskok ešte zvýšili, keď sa najprv presadil Cal Clutterbuck a strelou do prázdnej bránky aj Anders Lee. Gólman Semyon Varlamov sa na triumfe podieľal 23 úspešnými zákrokmi.

"Hráme presne tak, ako sme si predsavzali," pochvaľoval si tréner víťazov Barry Trotz, ktorý je zároveň bývalým koučom Capitals "Tentoraz sa hralo rýchlejšie, zápas nebol taký zviazaný taktikou a dokázali sme sa prispôsobiť."

Slovenský útočník Richard Panik odohral na krídle štvrtej formácie takmer 10 a pol minúty a dvakrát vypálil na Varlamova. Obranca Martin Fehervary opäť nehral.

Druhý zápas: Islanders - Capitals 5:2

Avalanche aj uspeli aj druhýkrát

V bránke Avalanche sa aj druhýkrát v sérii predstavil Philipp Grubauer. V stredajšom dueli s Coyotes puk za svoj chrbát nepustil, takže Arizona naňho našla recept až po celkovo 76 minútach a 49 sekundách, navyše dosť nešťastne.

Nemecký brankár po akcii Taylora Halla ešte stihol strelu Claytona Kellera stlmiť a puk ostal pred bránkovou čiarou, ale Vladislav Namestnikov pri pokuse odpáliť ho trafil hokejku Samuela Girarda a puk skončil v bránke Colorada. Coyotes sa tak radovali z vyrovnania na 1:1, pretože už vo štvrtej minúte získal Avalanche vedenie Nathan MacKinnon.

V 24. minúte sa tím z Denveru opäť dostal do náskoku, keď sa tečom strely Caleho Makara presadil Tyson Jost. Po 89 sekundách vyrovnal stav Michael Grabner, ktorý si na pravom kruhu pripravil ideálnu pozíciu a strelou na lapačku prekonal Grubauera.

Na ďalší gól Avalanche už Arizona odpovedať nedokázala. Strela Nazema Kadriho sa odrazila pred Burakovskyho, ktorý zamieril do odkrytej bránky. Bilancia postupu tímov, ktoré vedú 2:0 v sériách na štyri víťazné zápasy je 324-51, teda úspešnosť 86,4 percenta.

Tretí duel hostí Rogers Place v Edmontone v sobotu od 21.00 SEČ.

Druhý zápas: Arizona - Colorado 2:3

Úradujúci šampióni v problémoch

Do ešte väčších problémov sa dostali obhajcovia Stanley Cupu zo St. Louis Blues, ktorí ani na druhý pokus nenašli recept na výborne hrajúci tím Vancouver Canucks. Mužstvo z Missouri prehralo 3:4 po predĺžení a v sérii stráca už 0:2 na zápasy.

Rovnako ako v prvom zápase udreli ako prví Canucks. A opäť to bol Bo Horvat, ktorý sa tentoraz presadil vo vlastnom oslabení. V druhom dejstve Vancovuer zdvojnásobil náskok, keď Tanner Pearson zužitkoval presilovku.

"Neodohrali sme zlý zápas, ale musíme limitovať chyby. Opäť sme ich urobili pomerne veľa," upozornil tréner St. Louis Craig Berube. "Sme v ťažkej situácii. Nasledujúci zápas musíme bezpodmienečne zvládnuť."

Ešte do druhej sirény sa Blues vrátili do zápasu. Na trestnej lavici pykal veterán Jay Beagle a šampióni využili svoju šancu. Ryan O'Reilly predviedol skúsenosť, keď si počkal na vhodnú chvíľu a potom zápästím prekonal gólmana Jacoba Markströna.

V treťom dejstve najprv Elias Pettersson vrátil Vancouveru dvojgólový náskok, ale potom začali úradovať Blues. Na rozdiel jedného gólu svojich kolegov priblížil Sammy Blais, ktorý využil kardinálnu chybu Alexandera Edlera v rozohrávke a svižne zakončil.

Len sedem sekúnd pred záverečnou sirénou pri hre bez brankára vyrovnal Jaden Schwartz a poslal dramatickú bitku do predĺženia. V ňom však eufória Blues rýchlo vyprchala. V čase 65:55 totiž druhýkrát v zápase a šiestykrát v play off zamieril presne Horvat, takže aj druhý duel série sa skončil výhrou Vancouveru.

Druhý zápas: Canucks - Blues 4:3 pp

Talbot vychytal Flames druhú výhru

Znovu sú vo vedení. Hráči tímu Calgary Flames v treťom zápase série zdolali Dallas Stars 2:0 a ujali sa vedenia 2:1 na zápasy.

Hlavnou oporou kanadského mužstva bol brankár Cam Talbot, ktorý zastavil všetkých 25 streleckých pokusov Stars a vychytal čisté konto.

Flames dali prvý gól v čase 25:58, keď vo vlastnom oslabení udrel Mikael Backlund. Následne prevzal iniciatívu Dallas, ale v koncovke sa trápil. Hráči boli buď nepresní, alebo narazili na skonsolidovanú defenzívu súpera. Flames dokázali zablokovať až 22 pokusov klubu z Texasu.

V polovici záverečnej časti dodal Calgary potrebný pokoj T.J. Brodie, ktorý strelou od modrej čiary prepálil tlačenicu pred bránkou a prekonal brankára Antona Chudobina.

Flames sa tak dostali do vedenia 2:1 na zápasy a k postupu sú bližšie. Štvrtý duel série je na programe už v nedeľu od 20.00 SELČ. Opäť pri tom s veľkou pravdepodobnosťou bude aj obranca Andrej Sekera, ktorý skončil piatkový duel s jedným záporným bodom v hodnotení plus/mínus a pripísal si dva hity.