hall_100118

Hokejoví fanúšikovia vo Švajčiarsku po siedmich rokoch znovu videli klub NHL na vlastnom ľade a štart tohtoročnej Global Series v Berne sa naozaj vydaril. Počas minuloročného predstavenia zástupca najlepšej ligy sveta New York Rangers v roku 2011 prehral na ľade EV Zug 4:8. Aj tentoraz bol domáci klub pre New Jersey Devils ťažkým sokom a podľahol 2:3 až po predĺžení.

Ale v súbojoch zástupcov NHL s európskymi klubmi ide o výsledky až na poslednom mieste. Aj v Berne to bola opäť predovšetkým veľká šou. Devätnásťročný útočník Nico Hischier priviezol domov tím Devils, ktorý si ho minulý rok vybral ako historicky prvú švajčiarsku jednotku draftu.
Tweet from @NJDevils: A moment they'll never forget. Welcome home, @nicohischier and @muellermirco.#DevilsGoAbroad | #NHLGlobalSeries pic.twitter.com/xtpmIoIxLh
Hischier si dres najnavštevovanejšieho klubu mimo NHL na krátky čas obliekol v ročníku 2015/16 a o sezónu neskôr potom zamieril do QMJHL do Halifax Mooseheads. Teraz sa vrátil ako jedna z hviezd Devils. Zožal aplauz vypredanej PostFinance-Areny pre viac ako 17 tisíc fanúšikov. V úvodnej zostave Devils bol spolu s ďalším Švajčiarom, bekom Mircom Muellerom.
"Mal som z toho zimomriavky. Bolo to úžasné privítanie. Užili sme si to. V Severnej Amerike nie sú na taký druh fandenia zvyknutí," vychutnal si Hischier publikum v Berne.
"Aj priebeh zápasu bol pre divákov skvelý. Bolo to vyrovnané, oba tímy mali šance a nikto v skóre nijak neutiekol," dodal rodák z Vispu.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Dvadsaťtriročný Mueller síce zatiaľ nepatrí medzi stabilných členov základnej zostavy, ale v Berne odchovanec Winterthuru a bývalý hráč Klotenu dostal šancu nastúpiť v elitnej formácii.
"To bolo skvelé. Naozaj som si to dnes užil pred skvelým publikom. Bola to výborná skúsenosť," vyhlásil Mueller.
Ani jeden z nich sa do štatistík zápasu nezapísal a Devils v dueli dvakrát prišli o náskok. Pri góle Bena Lovejoya z 33. minúty na 2:1 pre Devils asistoval český útočník Pavel Zacha, pre ktorého to bol prvý bod v tohtoročnej príprave.
Skvelé publikum sprevádzalo vrcholiaci zápas aplauzom postojačky a vychutnalo si nielen vyrovnanie Marka Arcobella v 58. minúte, ale aj rozuzlenie, hoci domácim prinieslo porážku.

Hall v predĺžení rozhodol o výhre Devils v Berne

V hlavnej úlohe bol držiteľ Hart Trophy z minulého ročníka Taylor Hall. Po brejku sa krásnou a rýchlou kľučkou zbavil beka Erica Bluma a rozhodol strelou mimo dosahu Leonadra Genoniho.
"Tu v Berne bola krásna atmosféra, úžasný zážitok. Chceme divákom poďakovať," vyhlásil Hall.
Pre Devils je pobyt vo Švajčiarsku prípravou na vstup do ligy. Ten ich čaká v sobotu v Göteborgu proti Edmonton Oilers, ktorí sú teraz v Nemecku. Posledným testom pre kanadský celok bude v stredu zápas proti Kolínu nad Rýnom.