Sweden-Slovakia

Slovenskí reprezentanti na majstrovstvách sveta v Kanade po úvodnej tesnej prehre s 1:2 s USA nezvládli ani druhý zápas na juniorskom šampionáte. Štvrtkový súboj s ďalším z favoritov zo Švédska sa pre nich skončil porážkou 2:5 a po dvoch zo štyroch duelov v základnej skupine sú zatiaľ bez bodu.

Po stredajšej premiére Samuela Hlavaja sa do bránky postavil ďalší debutant Juraj Sklenár, ktorý zastavil 21 z 26 streleckých pokusov súpera. O góly Slovákov sa postarali Adam Liška a Miloš Fafrák.
"Tento výkon na takého kvalitného súpera stačiť nemohol. Keď sa pozrieme len na presilové hry, tak my sme ich mali šesť, využili sme jednu, naopak súper mal tri presilovky, v ktorých nám dal dva góly. Mohli sme teda vidieť rozdiel v efektivite a v rozdielových hráčov na súperovej strane a na našej strane." povedal po druhej prehre tréner Ernest Bokroš podľa hockeyslovakia.sk.
Po prvých nevyužitých početných výhodách z oboch strán sa Švédi dostali do vedenia v 12. minúte, keď Lucas Elvenes využil prečíslenie. O 2 minúty neskôr vrátil Slovákom nádeje Adam Liška, ktorý ako jediný Slovák v zápase zužitkoval početnú výhodu.
Útočník Slovana Bratislava v Kontinentálnej hokejovej lige po prihrávke Patrika Hrehorčáka prestrelil švédskeho gólmana Samuela Erssona a vyrovnal stav na 1:1.
Veľký tlak minuloročných strieborných medailistov však neustal a Švédi sa ešte do konca prvej tretiny dostali do vedenia vďaka gólu Emila Bemstroma.
Ten sa ako jediný hráč presadil aj v druhej tretine, keď po kombinácii využil presilovú hru a zariadil Švédom už dvojgólový náskok. V polovici záverečnej časti kapitán Erik Brannstrom bleskovo využil ďalšiu presilovku.
V polovici posledného dejstva Slovensko predsa len znížilo. Švédsky útočník Filip Sveningsson posunul puk do vlastnej bránky a gól bol pripísaný útočníkovi Milošovi Fafrákovi.
Skóre uzavrel dvojbodový Isac Lundestrom, ktorý sedem minút pred koncom po chybe slovenskej obrany neomylne prekonal Sklenára.
"Nemyslím si, že sme hrali tak dobre ako včera, (2:1 proti Fínsku), ale výhra je výhra, takže to beriem," uviedol po zápase kapitán víťazov Brannstrom.
Slováci napriek dvom úvodným porážkam nestrácajú nádej na postup do vyraďovacej časti.
"Skrátka sa musíme držať plánu a hrať najlepšie, ako vieme," veril útočník Adam Ružička, ktorý hrá už na treťom juniorskom šampionáte. "Dúfam, že zápasy proti Fínsku a Kazachstanu zvládneme a skončíme na treťom mieste (v skupine)," dodal pre oficiálny web šampionátu.
V piatok má slovenská reprezentácia deň voľna a znova nastúpi až v sobotu (nedeľa 0:30 SEČ), keď bude čeliť Fínsku. Základnú skupinu Slováci uzavrú v nedeľnom súboji s Kazachstanom, nováčikom medzi elitou.