Pavelski dal dva presilovkové góly za 16 sekúnd

Obranca Andrej Sekera z Dallasu bol jediným slovenským aktérom pondelkového trojzápasového programu NHL a navyše sa aj bodovo presadil. Jednou asistenciou pomohol Stars poraziť Rangers 5:3. Hviezdou večera bol bek Floridy aktuálne nastupujúci v útoku Mark Pysyk, ktorý hetrikom zariadil víťazstvo Panthers v Toronte 5:3. Maple Leafs sa zranil prvý brankár Frederik Andersen.

Sekera prispel k úspechu Stars
Dallas prvýkrát po mesiaci dokázal streliť v zápase viac ako tri góly v zápase. Poslednýkrát sa mu do podarilo 3. januára pri domácej výhre nad Detroitom 4:1. Na prelomení tejto hranice sa podieľal aj Sekera. Brankár Alexandar Georgijev v šiestej minúte tretej časti síce jeho strelu ešte zastavil, ale Corey Perry pohotovo dorazil puk do bránky a Dallas viedol o tri góly.
Tridsaťtriročný bek z Bojníc bodoval presne po mesiaci, naposledy na prelome rokov nastrieľal dva góly v rade. Podarilo sa mu to v novoročnom víťaznom dueli Winter Classic proti Nashvillu a následne aj pri výhre nad Detroitom. Po 46 odohraných zápasoch má na konte 8 bodov a 9 kladných zápisov v plus/mínus.
Stars v predchádzajúcich deviatich dueloch strelili vždy maximálne tri góly, ale aj tak im to v tomto období stačilo na päť výhier. Henrik Lundqvist v bránke Rangers nenadviazal na sobotnú nulu proti Detroitu, ktorou vychytal triumf 1:0. Tentoraz inkasoval štyri góly z 15 striel a vystriedal ho Georgijev.
Ako prví išli do vedenia v tretej minúte Rangers. V presilovej hre od ľavého mantinelu prekvapil Antona Chudobina Pavel Bučnevič. Stars však pred polovicou úvodnej tretiny za 16 sekúnd otočili stav vďaka dvom rýchlym gólom Joea Pavelskiho v početných výhodách. V piatich zápasoch pritom Stars nedali v presilovkách ani jeden gól a premárnili ich spolu štrnásť.
V úvodnom dejstve v Madison Square Garden však boli obidva tímy vo svojich početných výhodách stopercentne úspešné. Zlé striedanie Dallasu v 16. minúte viedlo k presilovkovému gólu Bretta Howdena, ktorý upravil na 2:2.
V 28. minúte obranca Stephen Johns vrátil Dallasu vedenie strelou od modrej čiary a skóroval tak prvýkrát od 16. februára 2018. Celý ročník a úvodných 47 zápasov tejto sezóny musel vynechať kvôli následkom otrasu mozgu.
"Bolo to o to výnimočnejšie, že pri tom boli rodičia. Zažíval som ťažké časy. Rodičia sa mi snažili pomáhať. Teraz boli pri tom. Som si istý, že otec plakal. Teším sa, až ich uvidím a obidvoch ich objímem," opisoval Johns svoje pocity tesne po zápase.
Rozhodujúci gól duelu strelil Blake Comeau, ktorý po asistenciách Radka Faksu a Tylera Seguina zvýšil na 4:2. Na začiatku tretej časti ho so Sekerovou asistenciou nasledoval Corey Perry. Rangers sa ešte tretíkrát presadili v presilovej hre, ale Brendan Lemieux tečom Howdenovej strely už len zmiernil prehru tímu z Manhattanu.
Pysykov premiérový hetrik
Florida sa radovala zo siedmeho úspechu z posledných ôsmich duelov, v noci na utorok vyhrala v Toronte 5:3. Prvým hetrikom v NHL to zariadil univerzál Pysyk, ktorý v 399. zápase zaokrúhlil svoju zbierku gólov ešte len na dvadsať a v tejto sezóne skóroval sedemkrát.
Maple Leafs v prvej tretine prišli o brankára Frederika Andersena, ktorý utrpel zranenie v hornej časti tela a od druhého dejstva ho nahradil Michael Hutchinson.
Dvadsaťosemročný Pysyk začal svoje strelecké predstavenie v 12. minúte, keď ho bekhendom našiel medi kruhmi Mike Matheson a najlepší hráč zápasu prekonal Andersena. Gólman Toronta pred svojím odstúpením zo zápasu inkasoval jeden gól z ôsmich striel.

Zranil sa po kolízii s útočníkom Frankom Vatranom 96 sekúnd pred prvou pauzou, ale zvyšok úvodného dejstva ešte dochytal. "Bolo mi povedané, že sa už cíti lepšie, ale uvidíme ráno," komentoval stav brankárskej jednotky Maple Leafs Sheldon Keefe. Potvrdil, že Andersen absolvoval testy na podozrenie na otras mozgu.
Toronto v druhej tretine vývoj duelu otočilo. Najskôr v 24. minúte John Tavares využil presilovú a v čase 39:05 len dve sekundy po skončení ďalšej početnej výhody William Nylander usmernil za Sergeja Bobrovského prihrávku Kasperiho Kapanena.
Po 38 sekundách zvýšil na 3:1 po rýchlom brejku nepokrytý Auston Matthews, lenže štvrtú výhru zo štyroch duelov po 2020 Honda NHL All-Star Game Maple Leafs už nedosiahli. V 43. minúte rozbehol obrat Pysyk a o 58 sekúnd neskôr vyrovnal Jonathan Huberdeau.
V čase 50:13 po strele Aarona Ekblada odrazenej od zadného mantinelu zaznamenal so šťastím víťazný gól Mike Hoffman. Cody Ceci totiž jeho bekhendovú zadovku korčuľou zrazil za Hutchinsona. V závere pri hre domácich bez gólmana Pysyk obral o puk Mitchella Marnera a hrdina večera z pozície kľačiaceho strelca zavŕšil hetrik.
"Mal som šťastie, získal som puk a bola prázdna bránka. Bál som sa, či trafím. Bol som trochu nervózny," vyhlásil Pysyk. "Prvé dve tretiny sme nehrali tak, ako dokážeme. Na začiatku tretej tretiny sme inkasovali, ale dokázali sme to otočiť. Je to pre nás skvelá výhra."
Slovenský bek Toronta Martin Marincin nehral.
Elliottova nula proti Detroitu
Hráči Red Wings utrpeli deviatu prehru v rade, tentoraz doma podľahli Philadelphii 0:3. Pod víťazstvo Flyers sa 16 úspešnými zákrokmi podpísal gólman Brian Elliott, ktorý vychytal druhé čisté konto v sezóne a celkovo 40. v NHL.
Philadelphia sa vďaka výhre v tabuľke posunula na pozíciu prvej divokej karty vo Východnej konferencii o jeden bod pred New York Islanders. "Keď sme hrali v Kalifornii (na konci decembra), premárnili sme príliš veľa zápasov. Teraz sa snažíme zbierať každý bod," pochvaľoval si Laughton ďalší zisk.
"Brian nemusel predviesť veľa zákrokov, ale niektoré boli ťažké a všetky zvládol," chválil Elliotta tréner Flyers Alain Vigneault. "Aj chlapci pred ním predviedli veľmi kvalitný výkon," doplnil spokojný kouč, ktorého tím bodoval tretíkrát za sebou a z toho druhýkrát vyhral.
Prvý gól padol až v polovici zápasu, keď sa po prihrávke Michaela Raffla presadil Scott Laughton. V 43. minúte zvýšil vo vlastnom oslabení Kevin Hayes a na konci pri hre Red Wings bez gólmana ešte zavŕšil výsledok Matt Niskanen.