lee wsh

Máte chuť si trochu oddýchnuť od náročného programu prvého kola play off? Nech sa páči. Vo štvrtok (v piatok ráno SELČ) sa hrajú len dva zápasy. Obidva sa však môžu skončiť postupom tímu, ktorý doplní štvoricu Vegas Golden Knights, Tampa Bay Lightning, Boston Bruins a Colorado Avalanche, pretože tá to už dokázala v priebehu utorkových a stredajších zápasov.

Tu je päť otázok pred najbližšími duelmi v Toronte a v Edmontone:

1. Zvládnu Capitals odvrátiť druhý mečbal?

Prvú hrozbu vyradenia Washington Capitals prekonali najmä vďaka streleckému apetítu Alexandra Ovečkina. Kapitán zavelil k obratu v poslednej chvíli, pretože jeho mužstvo vo štvrtom dueli proti New York Islanders rýchlo prehrávalo 0:2 a pomaly už sedelo v lietadle smerom na dovolenku.

"Ak budeme hrať takto, tak máme šancu ešte sa vrátiť do hry," povedal Ovečkin o viditeľnom zlepšení v čase, keď začali blikať červené kontrolky. "Ale stále je to len jedna výhra a my potrebujeme ďalšie."

Pokračovanie je tu (piatok 2.00 SELČ) a zverencov Todda Reirdena v ňom môže nakopnúť úspešný obrat.

2. Potvrdia Stars prevahu?

Od druhého zápasu, v ktorom prevzali aktivitu, Dallas Stars vystrelili na bránku Calgary Flames celkovo 165 striel. Posledné dva duely vyhrali - najprv po bláznivej prestrelke 5:4 po predĺžení, potom s umierneným skóre 2:1 - a zrazu sú len krok od postupu.

Aktívni budú chcieť byť aj naďalej, pretože to prináša vytúžené výsledky.

"Všeobecne platí, že najťažšia výhra je tá štvrtá. Súper je totiž v situácii, v ktorej si nesmie dovoliť akékoľvek zaváhanie a zvyčajne zo seba dostane to najlepšie," povedal tréner Stars Rick Bowness. Viditeľne chce udržať tím v napätí. "Očakávame, že presne toto sa stane aj vo štvrtok. Bude to veľmi náročných 60 minút."

Náročný zápas (piatok 4.30 SELČ) však môže mať pre Dallas krásne rozuzlenie v podobe postupu do druhého kola, ktoré hral aj pred rokom.

3. Skúsia Flames zmenu v bránkovisku?

Calgary viedlo v sérii s Dallasom 2:1 na zápasy, ale to už dávno neplatí. Najprv tesne pred koncom prišlo o vedenie vo štvrtom dueli a potom rozhodlo v predĺžení. Neskôr prehralo aj ďalší zápas a zrazu musí odvracať mečbal súpera.

Tréner Geoff Ward by teda mohol minimálne zvážiť, či neskúsiť v bránke českého gólmana Davida Ritticha, ktorý za chrbtom Cama Talbota trpezlivo čaká na šancu v play off. Bol by to pekný darček k jeho stredajším 28. narodeninám. A zaujímavý impulz pre Flames.

Talbot štvrtýkrát vychytal nulu v play off

4. Odštartovali hviezdy Dallasu veľkú jazdu?

Hlavné esá Dallasu v sérii dlho mlčali, ale teraz sa to pomaly, ale isto mení.

Alexander Radulov rozhodol predĺženie štvrtého zápasu, duo Jamie Benn - Tyler Seguin zase výrazne prispelo k úspechu v tom nasledujúcom. Forma hráčov, ktorí v úvode play off stagnovali, sa viditeľne zlepšila. "Od týchto hráčov očakávame veľké veci," neskrýva očakávania od hviezd tréner Bowness. "Seggy hrá s nasadením, aké som uňho už dlho nevidel. Poctivo pracuje v obrane a je zodpovedný. Nášmu elitnému útoku naozaj verím."

Benn sa presadil po prihrávke Seguina

Hráči spolu s ďalšou skúsenou tvárou Joeom Pavelskim si jeho dôveru pochopiteľne cenia a začínajú to dokazovať vo chvíľach, keď to mužstvo potrebuje.

"Zápasy si teraz užívame. Cítime, že sme v stále lepšej forme," povedal Seguin. "Máme veľmi dobre poskladaný tím. Máme skvelých brankárov a drží nám obrana. Z toho vychádzame."

Je to celé ešte len začiatok veľkej jazdy hviezd?

5. Presadí sa konečne Vrána?

Útočník Jakub Vrana nezažíva úspešné play off a ani zďaleka nepripomína hráča, ktorý v úvode základnej časti strieľal jeden gól za druhým a bol potrebnou zbraňou Capitals. Tretí najlepší strelec Washingtonu v základnej časti s bilanciou siedmich záporných bodov v hodnotení plus/mínus, nulami v kolónke gólov a asistencií aj s chybami, ktoré urobil, určite nepotešil ani seba samého, ani trénera Reirdena.

Kedy však prebrať zabrzdeného strelca ak nie vo chvíli, keď to tím najviac potrebuje? V ďalších troch zápasoch, ktoré Washingtonu chýbajú na obrat série Islanders, Ovečkin výhru ťažko zariadi sám.