Pastrňák vyrovnal po odraze od tyčky

Boston v nedeľu zdolal Montreal 3:1 a vyhral už siedmykrát za sebou. Canadiens tak presne na narodeniny Tomáša Tatara utrpeli už ôsmu porážku v rade. Najlepší strelec ligy David Pastrnak skóroval a dostal sa na métu 25 gólov v sezóne. Mikko Koivu premenil víťazný nájazd Wild proti Dallasu a rozhodol svoj 1000. duel v NHL. Edmonton zase priviedol k výhre nad Vancouverom Leon Draisaitl, ktorý využil dve presilovky.

Pastrňák unikol Ovečkinovi
Boston síce už po 118 sekundách s Montrealom prehrával po góle Joela Armiu, ale vďaka obratu v záverečnej časti natiahol svoju sériu a vrátil sa na čelo celej ligy pred Washington Capitals. Canadiens sa nevydarila odplata za utorkový domáci debakel Bruins 1:8 a predĺžil svoju sériu na porážok na osem zápasov, v ktorých len trikrát bodoval.
Obrat zahájil Pastrňák, ktorý dostal prihrávku o mantinel od Andersa Bjorka a Carey Price na jeho bombu z pravého kruhu nestihol vyraziť. Dvadsaťtriročný forvard v súboji o Maurice Richard Trophy unikol druhému Alexovi Ovečkinovi z Washingtonu na rozdiel piatich gólov.
"Jedným okom som videl, že sa ku mne blíži obranca. Preto som strieľal," vyhlásil Pastrňák. Stal sa prvým hráčom v NHL od sezóny 1996-97, ktorý strelil v prvých 27 zápasoch minimálne 25 gólov. Vtedy sa to podarilo Jaromírovi Jágrovi v drese Pittsburgh Penguins, ktorý ich dal dokonca 27.
"Vždy som vedel, že David je schopný dávať veľa gólov. Že ich bude mať 1. decembra dvadsaťpäť, to by som nepredpovedal, nie som žiadny veštec, ," okomentoval Pastrňákovu streleckú formu kouč Bostonu Bruce Cassidy.
Pri rozhodujúcom góle David Krejci nabil na pravom kruhu Backesovi, ktorý presnou strelou oslávil svoj prvý štart od 2. novembra. Trinásť zápasov totiž vynechal kvôli zraneniu v hornej časti tela.
"Myslím si, že to bolo na mne vidieť. Zažíval som eufóriu. Dal som v prvom zápase po návrate desať minút pred koncom rozdielový gól. A dostal som príležitosť v presilovke, to si vážim," vyhlásil Backes.

Backes rozhodol po prihrávke Krejčího

V 54. minúte ešte spečatil výsledok Jake DeBrusk. Boston uspel aj tretíkrát za sebou napriek tomu, že ešte v tretej tretine prehrával.
Zdeno Chara odohral čas 18:35, dve strely vypálil a dve zablokoval.
"Nemôžem pred našimi fanúšikmi hovoriť, že som spokojný. Oni chcú víťazstvá a my nevyhrávame. Ale hrali sme dobre v defenzíve a súperovi sme veľa nedovolili. Bolo na nich vidieť frustráciu," hľadal pozitíva a zlepšení tréner Montrealu Claude Julien.
Tatar nenadviazal na tri duely v rade, v ktorých bodoval a nazbieral v nich dva góly a dve asistencie. Porážku číslo osem Canadiens utrpeli presne na jeho 29. narodeniny. Rodák z Ilavy s 24 bodmi stále ostáva najproduktívnejším mužom Montrealu.
Koivu štýlovo oslávil jubileum
Kapitán Minnesoty Mikko Koivu si vychutnal svoj tisíci zápas v NHL, ktorý doma v Xcel Energy Center rozhodol v samostatných nájazdoch. Wild si poradili s Dallasom 3:2. Tridsaťšesťročný fínsky center sa o to postaral gólom vo štvrtej sérii a v zápase si pripísal aj asistenciu. Koivu, ktorý odohral všetkých 1000 duelov v drese Wild, si vďaka nej pripísal aj 700. bod.
"Snažil som si to celý deň užiť. Na jednej strane to so všetkým okolo bolo ťažké, ale chcete, aby to bolo dobré a vyhrali sme. Je to len ďalší zápas, ale bol to iný a výnimočný večer," povedal Koivu ktorý má na konte 203 gólov a 497 asistencií. Odohral aj 55 duelov v play off, v ktorých nazbieral 28 bodov za 11 gólov a 17 prihrávok.

Koivu rozhodol vo svojom 1000. dueli v NHL

Napodobil svojho brata Sakua, ktorý odohral 1124 duelov NHL za Montreal a Anaheim Ducks. Stali sa tak šiestou bratskou dvojicou v histórii ligy, ktorá pokorila métu 1000 štartov.
Koivu bol pri prvom góle v zápase v 33. minúte v presilovej hre. Jeho prihrávku usmernil z bránkoviska za Bena Bishopa Kevin Fiala. Dallas však stav otočil. Po necelých troch minútach John Klingberg tiež využil početnú výhodu a v čase 54:09 sa presadil Blake Comeau.
Zach Parise však dve a pol minúty pred koncom tretej tretiny vynútil nastavenie. V nájazdoch diváci videli päť gólov z ôsmich pokusov a tri na strane domáceho tímu.
Minnesota vyhrala tretíkrát za sebou a bodovala deviaty raz v rade. Počas tejto série len trikrát prehrala. Dallas počas šnúry siedmich víťazstiev prehral trikrát v rade.
Obranca Andrej Sekera odohral za Stars takmer 17 minút, stihol jeden hit a jednu zablokovanú strelu.

Draisaitl tvrdo vystrelil a rozhodol

Draisaitl zariadil výhru Oilers
Nemecký útočník Leon Draisaitl ukončil šesťzápasový strelecký pôst a dvomi gólmi sa postaral o obrat Edmontonu vo Vanocuveri a víťazstvo 3:2. Obidva góly strelil v presilovkých hrách. V 34. minúte vyrovnal na 2:2 a po 46 sekundách záverečnej časti rozhodol.
Draisaitl sa vďaka tomu dostal na métu 50 bodov v sezóne za 18 gólov a 32 asistencií. V produktivite ligy je stále druhý za svojím spoluhráčom Connorom McDavidom, ktorý si vďaka dvom asistenciám vylepšil bilanciu na 32 prihrávok a dal aj 19 gólov.
Lídri Edmontonu sa stali prvou dvojicou hráčov od sezóny 1995-96, ktorá sa dostala na päťdesiatbodovú hranicu v úvodných 29 dueloch. Vtedy ich za toto krátke obdobie prekonalo trio z Pittsburgh - Mario Lemieux, Jágr a Ron Francis.