h

Počas deviatich zápasov sobotného programu NHL sa odohralo mnoho zaujímavých udalostí z pohľadu slovenských fanúšikov. Jaroslav Halák predviedol skvelý výkon v derby New York Islanders proti New York Rangers, keď kryl 37 streleckých pokusov súpera a priviedol Islanders k vysokej výhre 7:2.

Richard Pánik zaznamenal premiérový bod v drese Arizona Coyotes, ktorí napriek jeho asistencii nakoniec podľahli San Jose Sharks po predĺžení. Detroit Red Wings zase nestačila prihrávka Tomáša Tatara a z triumfu sa tešili domáci Pittsburgh Penguins.
Boston Bruins vyhrali v Montreale, kde museli domáci Canadiens prehryznúť porážku 3:4 po nájazdoch a navyše prišli o útočníka Phillipa Danaulta, ktorého zasiahol projektil z hokejky Zdena Cháru, jedného z hráčov s úplne najtvrdšou strelou v NHL. Slovenský kapitán Bruins predtým stihol asistovať.
New York Rangers - New York Islanders 2:7
Newyorské derby sa skončilo poriadnym výpraskom domácich Rangers. V bránkovisku víťazov kraľoval Halák, ktorý si pripísal 37 zákrokov. Duel sa naopak nevydaril Ondřejovi Pavelcovi. Ten pustil za chrbát päť z 19 striel a za stavu 1:5 prenechal svoje miesto medzi tyčami Henrikovi Lundqvistovi.
Pri pátraní po podobne vysokom víťazstve v derby medzi obidvoma sokmi sa treba vrátiť až do posledných dní roka 2010, keď sa zápas v Madison Square Garden skončil úplne rovnakým výsledkom, len s tým veľkým rozdielom, že výhru vtedy oslavovali Rangers.
Islanders sa vo vzájomných bitkách radovali už piatykrát za sebou. A to aj napriek tomu, že tretíkrát v rade hrali v domácom prostredí Rangers. Obrovský podiel na tom mala trojica z jedného útoku Mathew Barzal, Jordan Eberle a Anthony Beauvillier. Všetci traja si spolu pripísali 12 bodov.
Eberle zažiaril štyrmi asistenciami, dvadsaťročný Barzal, ktorý mal pred začiatkom sezóny na konte len dva štarty, stihol už druhýkrát päťbodový zápas. Tentoraz si pripísal dva góly a tri prihrávky, kým 5. novembra proti Colorado Avalanche nazbieral päť asistencií.
"Ale bola to tímová práca," zdôraznil Barzal. "Beauvillier to tvrdo odpracuje a vyhrá všetky súboje, Eberle tvorí hru a ja som mal jeden z tých dní, keď sa darí všetko, na čo siahnete, a zo všetkého padajú góly."

San Jose Sharks - Arizona Coyotes 6:5 po predĺžení
Dramatický duel sa skončil až po predĺžení, keď Marc-Edouard Vlasic v čase 62:42 rozhodol o výhre domácich Sharks. Gól bol potvrdený až po zhliadnutí videa.
Pánik bol blízko prvého víťazného zápasu v novom drese, Coyotes viedli ešte 16 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Potom však Joonas Donskoi strelil svoj druhý gól v zápase, hostia už nestihli zareagovať a duel dospel do predĺženia.
Víťazi sa dostali do vedenia v šiestej minúte zápasu. Skóre otvoril Joe Thornton, ktorý si pripísal 1421. bod v NHL a posunul sa na 17. miesto v histórii NHL. Sharks aj vďaka nemu ukončili sériu troch porážok, Coyotes naopak tretiu pridali.
Pánik si pripísal prvý bod v novom klube už v prvej tretine, keď asistoval pri góle Dereka Stepana na 1:1. Bodoval v druhom odohranom zápase za Coyotes potom, ako ho Chicago Blackhawks v stredu vymenili za Anthonyho Duclaira. Pridal svoj 17 bod v sezóne.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 3:4 po nájazdoch
Obavy o dvadsaťštyriročného Danaulta vyčnievali vysoko nad výsledkom. Chára ho nešťastne zasiahol do hlavy strelou bez prípravy od modrej čiary, keď bol trochu v záklone a nemal tvrdú strelu úplne pod kontrolou.
Bell Centre na dlho onemelo a hra bola na dlho prerušená. Ležiaci Danault, ktorého Chára starostlivo sledoval a niekoľkokrát zisťoval jeho stav, strávil na ľade cez desať minút a následne ho opúšťal na nosidlách. Potom ihneď zamieril na vyšetrenie do nemocnice.
Danault stihol ešte predtým asistenciu, ktorou vylepšil svoje čísla v sezóne na 23 bodov (7+16) z 43 odohraných zápasov. Zatiaľ však nie je jasné, kedy bude môcť pripojiť ďalšie štarty.
"Chcel som sa uistiť, že je v poriadku," opísal Chára, ktorý sa ešte pri naložení Danaulta pretlačil k nosidlám a k obeti svojho nešťastného zásahu. "Hovoril so mnou a reagoval, vďaka čomu sa mi trochu uľavilo. Verím, že sa čoskoro zotaví."
Chára si ešte pred incidentom pripísal asistenciu, keď v úvode tretej tretiny prihral na gól Jakea DeBruska na 2:1. Pridal tak svoj dvanásty bod v sezóne a deviatu asistenciu. Bruins prvýkrát nastúpili proti svojmu bývalému koučovi Claudeovi Julienovi, ktorého prepustili zo svojich služieb 7. februára minulého roka. Duel dospel až do nájazdov, jedným z neúspešných exekútorov bol aj David Pastrňák. Nemuselo ho to však veľmi mrzieť, lebo rozhodol jeho spoluhráč Brad Marchand.

Los Angeles Kings - Anaheim Ducks 2:4
Ondřej Kaše sa vrátil do zostavy Anaheim Ducks prvýkrát od konca minulého roku. Po jednom zápase za farmársky tím v San Diegu v nižšej AHL, kde sa bol rozohrať po chorobe, jasne ukázal, že chrípka je definitívne zažehnaná.
Svojím výkonom si dokonca vyslúžil vyhlásenie za prvú hviezdu zápasu. Najprv v siedmej minúte otvoril skóre, keď svojou strelou z veľké uhla prekvapil Jonathana Quicka, potom bol pri druhom góle Ducks z hokejky Ryana Keslera a v 43. minúte zvýšil na 3:0 dôležitým gólom, ktorý sa ukázal ako víťazný.
Marián Gáborík v drese porazených nebodoval v treťom dueli v rade a nepremenil jednu strelu na bránku súpera.

Vegas Golden Knights - Edmonton Oilers 2:3 po predĺžení
Tím Edmonton Oilers sa stal ešte len tretím súperom, ktorý počas posledných 17 zápasov Vegas Golden Knights nevyzrel na nováčika ligy. Vedúci tím Západnej konferencie však počas tejto šnúry bodoval v 16 dueloch.
Tentoraz mu ale na výhru nestačil ani náskok 2:1 po dvoch tretinách. Pat Maroon v 29. minúte otvoril skóre, ale o necelé dve minúty neskôr kontroval Reilly Smith a William Karlsson v čase 39:53 poslal svojím dvadsiatym tretím gólom sezóny domácich do vedenia.
Ale v treťom dejstve rýchlo vyrovnal Drake Caggiula a Darnell Nurse už po 53 sekundách predĺženia rozhodol o druhej výhre Oilers po predchádzajúcej sérii troch zápasov bez bodového zisku.

Výsledky ostatných sobotných zápasov:
Minnesota Wild - Winnipeg Jets 4:1
Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 4:1
Dallas Stars - Colorado Avalanche 1:4
New Jersey Devils - Philadelphia Flyers 3:5
Flyers vyhrali štvrtýkrát v rade, keď si poradili s New Jersey Devils. Veľký podiel na výhre mal Sean Couturier, ktorý si pripísal dva góly a prihrávku. Najlepší nahrávač ligy Jakub Voráček pomohol k triumfu dvoma asistenciami a posunul sa na piatu priečku v bodovaní celej ligy.
Minnesota uspela prvýkrát na štvrtý pokus v sezóne vo vzájomných súbojoch proti Winnipegu. Jets tak druhýkrát za sebou nebodovali, obranca Matt Dumba stihol v drese víťazov dva góly, Marko Daňo nebodoval.
Pittsburgh Penguins porazili rovnakým výsledkom Detroit Red Wings, v ktorých drese si Tomáš Tatar pripísal jeden bod za asistenciu. Evgeni Malkin predviedol štvorbodové predstavenie (2+2) a bol tak pri všetkých góloch Penguins.
Rozbehnutých hokejistov Colorado Avalanche nezastavil ani Dallas. Stars podľahli pred svojimi divákmi 1:4, Colorado tak predĺžilo svoju doteraz najlepšiu sériu v ročníku už na šesť víťazstiev.

Hviezdy večera:
1. Mathew Barzal (NYI): 2 góly, 3 asistencie, 4 strely, plus/mínus 5, čas na ľade 17:25
2. Jordan Eberle (NYI): 4 asistencie, 2 strely, plus/mínus 4, čas na ľade 14:55
3. Ondřej Kaše (ANA): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely, plus/mínus 1, čas na ľade 13:58