sens 1919

V stredu sa v NHL odohrali len tri zápasy. Ottawa Senators zvládli súboj tímov, ktoré ťažila séria ôsmich porážok v rade, a porazili Anaheim Ducks 2:1 po predĺžení. Chicago Blackhawks doma podľahli Nashville Predators 3:4 rovnako po predĺžení vďaka gólu Filipa Forsberga. O triumf Calgary Flames sa postarali českí hokejisti, útočník Michael Frolík dal víťazný gól a výhru 5:3 nad Colorado Avalanche istil z bránky David Rittich.

Senators okúsili chuť výhry
Obidva tímy nastupovali v Anaheime s istotou, že jeden z nich sa dočká a ukončí biednu sériu ôsmich porážok, ktorú mali za sebou. O to horšie to však teraz musí byť na strane porazených.
Ducks mali piaty domáci zápas za sebou nádejne rozohraný, lebo v deviatej minúte ich Jakob Silfverberg dostal do vedenia. V Honda Center sa potom na ďalší gól čakalo až do polovice tretej tretiny, keď vyrovnal Bobby Ryan.
Dlhé čakanie na víťazstvo pokračuje v tíme Ducks, lebo hosťom sa v predĺžení podarilo zápas otočiť a tešili sa potom, ako v čase 61:34 Colin White rozhodol po prihrávke Marka Stonea.
Švédsky brankár Anders Nilsson pomohol k úspechu 32 úspešnými zákrokmi. Christián Jaroš nazbieral jednu strelu, jeden hit a dva bloky. Dvadsaťdvaročný bek naposledy bodoval 21. decembra a v 30 zápasoch sezóny si pripísal 5 bodov za gól a štyri asistencie.

White rozhodol po Stoneovej prihrávke v predĺžení

Frolíkov gól rozhodol, Rittich žiaril
Flames ako druhý tím ligy dosiahli métu 60 bodov. Pridali sa tak k suverénnemu lídrovi, ktorým sú Tampa Bay Lightning. Calgary sa tak naďalej vyhrieva na čele Západnej konferencie.
Míľnik 60 bodov dosiahli rýchlejšie len raz v histórii klubu - v sezóne 1988-89, keď preleteli až k zisku doteraz jediného Stanley Cupu, im na to stačilo 41 zápasov. Tentoraz ich potrebovali 45.
Do zápasu zasiahlo aj trio hráčov z najlepšieho kvarteta bodovania ligy a bodovo to pre nich dopadlo remízou. Domáci Johnny Gaudreau (0+2) a hosťujúci Mikko Rantanen (1+1) s Gabrielom Landeskogom (0+2) si pripísali dva body.
Nad nimi všetkými vyčnieval kapitán Flames Mark Giordano, ktorý sa na víťazstve podieľal troma asistenciami.
Flames rýchlo viedli 2:0, lenže ešte do prvej prestávky stihli o náskok prísť. V 33. minúte už však boli zase o kúsok vpredu, keď sa v presilovke presadil Elias Lindholm.
Následne prišli najdôležitejšie príspevky v českom balení. V 50. minúte tečujúci Frolík usmernil Giordanovo nahodenie a zvýšil na 4:2.
Potom vytiahol skvelé zákroky Rittich. Ian Cole sa napriahol od modrej čiary, Landeskog ešte stihol jeho bombu presmerovať tečom, ale český gólman si poradil, bleskovo zareagoval aj na Landeskogovu okamžitú dorážku a udržal puk kúsok pred bránkovou čiarou.
Avalanche v závere siahli po hre bez gólmana, pri ktorej nevyužil svoju šancu Gaudreau a namiesto neho znížil Rantanen. Ale Matthew Tkachuk desať sekúnd pred sirénou spečatil výsledok do prázdnej bránky.
Rittich bol napriek menšiemu zaváhaniu pri treťom inkasovanom góle vyhlásený za prvú hviezdu zápasu, pripísal si 32 zákrokov. Brankár Semyon Varlamov na druhej strane len 11.

Frolík nohou tečoval Giordanovo nahodenie

Forsberg potešil Predators
Nashville Predators sú napriek nedávnej sérii šiestich prehier stále medzi prenasledovateľmi Flames v silnej prvej skupine Západnej konferencie spolu s Vegas Golden Knights, San Jose Sharks a Winnipeg Jets. Flames na prvom a Jets na piatom mieste pritom delia len štyri body.
Predators bodovali po slabšom období šiestykrát v rade, z toho päť zápasov vyhrali. Hostia mali na ľade Blackhawks od začiatku navrch, hoci na úvodný gól Coltona Sissonsa dokázal v presilovke odpovedať Alex DeBrincat a dal tak 21. gól v sezóne.
Predators však ešte do prvej prestávky opäť viedli, lebo už osem sekúnd po DeBrincatovi sa medzi strelcov zapísal Viktor Arvidsson.
Početnú výhodu potom využili vďaka Forsbergovmu prvému zásahu večera aj hostia a v 37. minúte viedli už 3:1. Ale v čase 39:40 oživil nádeje domácich vo vlastnom oslabení Jonathan Toews.
V treťom dejstve sa už zdalo, že Nashville o svoju výhru nestratí, lenže Blackhawks sa s tým odmietli zmieriť a Artem Anisimov v čase 57:39 vyrovnal.
Patrik Kane si pri jeho góle pripísal prihrávku číslo 34 v sezóne a celkovo to preňho bola už 550. prihrávka v kariére, vďaka čomu sa odpútal od Bobbyho Hulla (549), ku ktorému priskočil po asistencii na gól DeBrincata. Na tretieho Douga Wilsona Kane stráca ďalšie štyri asistencie.
Duel sa dostal až do predĺženia, v ktorom Forsberg presne po odohraní jednej minúty rozhodol svojím druhým gólom v zápase. Chicago sa tak muselo zmieriť so štvrtou prehrou z posledných piatich zápasov.
Forsberg, ktorý má na konte už 27 víťazných gólov a v tomto smere je druhý v histórii klubu za Davidom Legwandom (41), v pondelok proti Toronto Maple Leafs naskočil do hry po viac ako mesačnej absencii. Zranenie v hornej polovici tela si vyžiadalo pauzu dlhú 17 zápasov.
Domáci sa museli zaobísť bez chorého obrancu Brenta Seabrooka.
"Myslím si, že dnes sme nehrali tak dobre ako v posledných dvoch zápasoch, ale našli sme cestu k víťazstvu, takže berieme dva body a ideme ďalej," vyhlásil kouč víťazov Peter Laviolette. "Ale potrebujeme byť dôslednejší v tom, čo robíme."