Penguins win

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 3:2 v 2. predl. (konečný stav série 4:3)
Pittsburgh zvládol rozhodujúci siedmy zápas finále Východnej konferencie a po zisku Prince of Wales Trophy bude mať možnosť bojovať o obhajobu Stanley Cupu. Svojím druhým gólom v zápase o tom v čase 85:09 rozhodol prebudený strelec Chris Kunitz. Finále proti Nashville Predators začnú Penguins v pondelok na svojom ľade v PPG Paints Arene.

"Myslím, že nie je veľmi dôležité, kto dal gól. Boli sme hlavne šťastní, že zápas sa skončil, my sme boli na víťaznej strane a máme šancu hrať o ďalší Stanley Cup. Podľa môjho názoru je strelený gól práca každého, kto je na ľade," povedal hrdina zápasu Kunitz.
Kunitzovi prihral Sidney Crosby za ľavý kruh a tridsaťsedemročný kanadský útočník poslal puk z prvej okolo brániaceho Jeana-Gabriela Pageauho nad pravé plece brankára Craiga Andersona. Zobral tak Ottawe šancu na druhú účasť vo finále v histórii klubu. Senators v ňom v roku 2007 prehrali s Anaheim Ducks.
Tréner Ottawy Guy Boucher prežíval so svojimi zverencami veľké sklamanie, ale bol na tím za celú sezónu veľmi hrdý. "Obetovali tomu úplne všetko. Dali do hry svoju dušu a teraz je to veľmi ťažké," opísal rozpoloženie štyridsaťpäťročný kouč Senators.
Penguins v zápase dvakrát viedli a skóre otvorili až v polovici druhej tretiny. Conor Sheary v prečíslení dvoch na jedného proti obrancovi Erikovi Karlssonovi uvoľnil Kunitza, ktorý zamieril medzi betóny presúvajúceho sa Craiga Andersona. Pre Kunitza, ktorý na konci základnej časti a na štarte play off vynechal celkovo 10 zápasov pre zranenie v dolnej časti tela, to bol prvý gól od 16. februára.
Z náskoku sa ale Pittsburgh tešil len 20 sekúnd. Karlsson na pravom kruhu prihral lepšie postavenému Markovi Stoneovi, ktorý zamieril presne nad lapačku Matta Murrayho, ktorý sa radoval z prvého zásahu v sérii a ukončil šesťzápasové čakanie na gól.
V 52. minúte Penguins znovu získali vedenie pri vylúčení Diona Phaneufa po faule na Phila Kessela, ktorý si následne pripísal aj asistenciu pri góle. Vymenil si puk si Justinom Schultzom, ktorého strela od modrej čiary cez clonu pred Andersonem prešla presne k ľavej tyčke. Skóroval tretíkrát v tohtoročnom play off.
V čase 54:41 Senators vyrovnali a vynútili si predĺženie. Karlsson trafil od modrej čiary pravú tyčku, puk sa od Murrayho chrbta odrazil pred Ryana Dzingela, ktorý dorazil puk do prázdnej bránky. Ukončil tak svoje jedenásť zápasov trvajúce čakanie na gól.
Pittsburgh bol blízko rozhodujúceho gólu už na konci tretej tretiny a v závere prvého predĺženia. Najproduktívnejší hráč play off Evgeni Malkin však v 57. minúte pred odkrytou bránkou zamieril len do pravej tyčky. Tri a pol minúty pred koncom prvého nadstavenia sa po Kesselovom prieniku puk odrazil od hornej žŕdky.
Anderson nezabránil porážke 39 úspešnými zákrokmi a nemohol uveriť, že cesta Senators sa skončila. "Hrali sme srdcom a dali sme do toho úplne všetko. Nemáme sa za čo hanbiť. Chlapci boli uťahaní ako psi, bojovali, ale karty dnes bohužiaľ neboli rozdané pre nás," uviedol Anderson.
Pittsburgh zvládol rozhodujúci siedmy zápas rovnako ako v sérii 2. kola proti Washington Capitals, ktorý vyhral na ich ľade 2:0. "Celú sériu to bol tvrdý boj a vedeli sme, že v rozhodujúcom zápase to bude rovnaké. Ottawa má naozaj dobrý tím. Nedostali sa sem náhodou. Sú veľmi ťažkým súperom. Som hrdý na naše mužstvo, predviedlo v tejto sérii veľkú odolnosť," podotkol tréner Pittsburghu Mike Sullivan.
Hrdina zápasu: Chris Kunitz (PIT)
Skúsený tridsaťsedemročný útočník čakal na svoj premiérový zásah v tohtoročnom play off až do svojho 14. zápasu. Strelecký pôst ukončil v 30. minúte a na úvodný gól zápasu nadviazal ešte jedným v kľúčovej chvíli. V čase 85:09 strelil víťazný gól duelu a so šiestimi pokusmi bol najaktívnejším strelcom.