KaneBlues

Tri dni pred koncom základnej časti sa v NHL odohrali len tri zápasy. Chicago porazilo St. Louis 4:3 po nájazdoch, ich hlavná hviezda Patrick Kane dosiahol kariérny rekord v bodoch a kapitán Jonathan Toews nastrieľal najvyšší počet gólov v kariére. Henrik Lundqvist sa opäť nemohol radovať z 450. triumfu v kariére, pretože Rangers prehrali 1:4 s Ottawou, za ktorých sa predstavil Christián Jaroš.

Blues sa nedotiahli na čelo
St. Louis podľahlo v Chicagu 3:4 po nájazdoch a nevyužilo šancu, aby sa na čele Centrálnej divízie bodovo vyrovnalo prvému Winnipegu a druhému Nashvillu. Aspoň bod zaistil Blues gólom 39 sekúnd pred koncom tretej tretiny Tyler Bozak, Blackhawks zaistil víťazstvo ako jediný úspešný exekútor v penaltách Jonathan Toews.
Blues strácajú na prvé dva tímy divízie bod a do konca základnej časti ešte všetkým ostávajú dva zápasy. "Je to dôležitý bod. Nehrali sme tak, ako sme potrebovali, ale dokázali sme ho získať," považoval to obranca St. Louis Alex Pietrangelo vzhľadom na priebeh duelu za zisk.
Patrick Kane sa podieľal na víťazstve Chicaga gólom a asistenciou a so 107 bodmi za 42 gólov a 65 prihrávok zo 79 duelov vytvoril svoj osobný kariérny rekord. V ročníku 2015-16, keď získal Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča, si pripísal 106 bodov za 46 gólov a 60 prihrávok v 82 zápasoch.
V riadnom hracom čase trafil aj kapitán Toews, ktorý so s 35 gólmi tiež stanovil svoje osobné maximum. Doteraz ním bolo 34 gólov zo sezóny 2008-09. "Sú to skvelí hráči, ktorí každý zápas bojujú, milujú hokej a víťazstvá. Chcú byť pri kľúčových situáciách a to sú hráči, ktorých tréneri potrebujú," povedal kouč Blackhawks Jeremy Colliton.
V zostave Chicaga opäť chýbal český forvard David Kämpf, ktorý má po zranení tváre z prvej tretiny sobotného duelu na ľade Los Angeles problémy so zubami.

Kane sa presadil parádnou bekhendovou strelou

Lundqvist stále nedosiahol jubileum
New York Rangers doma prehrali s Ottawou 1:4 a brankár Henrik Lundqvist sa ani na šiesty pokus nedočkal 450. víťazstva v NHL. Tridsaťsedemročný gólman čaká na úspešný výsledok od 9. marca a od 2. februára vychytal zo šestnástich duelov len dve víťazstvá. Chýba mu ešte päť výhier, aby sa posunul na piate miesto historickej tabuľky, ktoré patrí Curtisovi Josephovi.
"Neviem, či si teraz zaslúžim chytať. (Dvojka Alexander) Georgiev vyhráva a predvádza naozaj výborné výkony. Mne sa nedarí nájsť cestu k víťazstvu," vyhlásil Lundqvist, ktorý inkasoval štyrikrát z 31 striel.
V prvej tretine ho prekonali Bobby Ryan v presilovej hre a Zach Smith vo vlastnom oslabení. V úvode druhého dejstva zvýšil v ďalšej početnej výhode Brady Tkachuk. Vzápätí síce Lias Andersson znova v oslabení znížil, ale v 55. minúte spečatil úspech Senators Brian Gibbons.
Obranca Christián Jaroš si na strane víťazov pripísal dve strely, dva hity a jeden plusový bod. Po 59 dueloch základnej časti doteraz nazbieral 10 bodov za gól a deväť asistencií.

Smith sa presadil v oslabení

Rittich porážke nezabránil
Calgary si v nedeľu výhrou na klzisku San Jose Sharks 5:3 definitívne zaistilo triumf v Západnej konferencii aj v Pacifickej divízii a teraz prvýkrát na tripe v Kalifornii neuspelo. Po pondelkovej výhre nad Los Angeles Kings 7:2 totiž nestačilo na Anaheim. Prehru neodvrátil ani gólman David Rittich, ktorý predviedol 29 úspešných zákrokov.
Flames však nechali oddychovať niekoľko opôr. Chýbali druhý a tretí najproduktívnejší hráč tímu Sean Monahan a Elias Lindholm a v obrane aj kapitán Mark Giordano. Forvard Johnny Gaudreau nastúpil, pretože sa snaží zaútočiť na hranicu 100 bodov. Proti Ducks vďaka asistencii pripísal bod číslo 98.
Ducks otvorili skóre v šiestej minúte, keď útočník Sam Steel prekonal Ritticha strelou z pozície medzi kruhmi a po 117 sekundách zvýšil ďalší nováčik Max Jones. Obišiel bránku a v súboji s Oliverom Kylingtonom sa presadil pokusom z otočky.
Po minúte a pol znížil Derek Ryan, ale v 25. minúte Ryan Getzlaf prekonal Ritticha presnou strelou z pravého kruhu do horného rohu. Tridsaťtriročná opora Ducks tak oslávila návrat do zostavy po štyroch zápasoch, v ktorých Getzlaf chýbal kvôli problémom s chrbtom.