Vladislav Kamenev Ottawa Senators 2018 October 26

Piatkový program NHL zo slovenského pohľadu ponúkol súboj útočníka Marka Daňa vo farbách Colorado Avalanche a Christiána Jaroša v drese Ottawa Senators. Oveľa spokojnejší mohol byť Daňo, Colorado si totiž v zápase s chuťou zastrieľalo a vyhralo 6:3.
Hráči tímu Tampa Bay Lightning historicky prvýkrát bodovali proti Vegas Golden Knights. Slávny klub Detroit Red Wings ani na desiaty pokus v sezóne neuhral výhru v riadnom hracom čase a podľahol Winnipeg Jets. Carolina Hurricanes naopak otočili duel proti San Jose Sharks a vyhrali po nájazdoch.

Avalanche štýlovo zabudli na výpadok
Coloradu v predchádzajúcom domácom vystúpení proti Tampe tak zvlhol strelecký prach, že Avalanche sa so svojím obávaným útokom nedokázali ani raz presadiť, prehrali 0:1 a premárnili tak možnosť dostať sa na čelo celej súťaže.
Odpoveď v ich podaní však bola fantastická. Senators, ktorých doma neporazili v predchádzajúcich troch prípadoch a za tri posledné sezóny s nimi uhrali len jediné víťazstvo a utrpeli päť porážok, spláchli výsledkom 6:3.
Marko Daňo sa zo štvrtého útoku posunul do druhého a odohral čas 7:31. Ani v treťom dueli sezóny za Colorado zatiaľ nebodoval.

Rantanen bez prípravy využil presilovku

Matt Duchene sa síce pri svojom prvom návrate do Denveru od výmeny dvakrát gólovo presadil, lenže v domácich farbách už zase po jednozápasovej odmlke žiaril Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog.
Rantanen stihol gól a tri asistencie, vďaka čomu sa s celkovými 20 bodmi (5+15) dostal na čelo celej NHL. Hneď za ním je MacKinnon, ktorý si gólom a dvoma prihrávkami polepšil na 18 bodov (9+9), Landeskog sa vďaka rovnakej bilancii posunul na šiestu pozíciu hneď za Davida Pastrňáka a má 15 bodov (9+6).
Christián Jaroš na druhej strane nepremenil tri strely na bránku a pripísal si jeden hit. Jeho čas na ľade predstavoval 13:38. Za päť zápasov v sezóne má jednu asistenciu.
Bývalá hviezda Colorada Matt Duchene sa prvýkrát po výmene do Ottawy vrátil do Pepsi Center v Denveri a bývalým spoluhráčom dal dva góly, ale nestačilo to.
Colorado sa siedmym úspechom z 11 odohraných zápasov a 16 bodmi dotiahlo na zatiaľ najlepších Nashville Predators.
Dráma v Caroline pre Hurricanes
Carolina po troch zápasoch bez bodového zisku druhýkrát za sebou zvíťazila a úspech proti San Jose je o to cennejší, že Sharks dorazili do PNC Areny na vlne troch výhier, pri ktorých vždy nastrieľali minimálne štyri góly.
Dobré ofenzívne naladenie nakoniec ukazovali aj v piatok. Čas 8:16, na 0:2 po úvodnom góle Anttiho Suomelu zvýšil v presilovke Timo Meier. Dougie Hamilton síce 72 sekúnd po nástupe do druhej časti odpovedal, ale hostia mali dvojgólové vedenie veľmi rýchlo späť.
V 26. minúte sa štvrtýkrát v ročníku zapísal na streleckú listinu Tomáš Hertl, keď v početnej výhode dostal prihrávku pri tyči a strelou bez prípravy nedal Petrovi Mrázkovi v bránke ani najmenšiu šancu.
V 36. minúte sa presadil Teuvo Teravainen a jedenástou asistenciou v sezóne mu pomohol Sebastian Aho a predĺžil tak bodovú sériu od začiatku sezóny na 10 zápasov, čo z neho robí rekordéra Hurricanes.

Hertl sa presadil po prihrávke Couturea

V histórii klubu Hurricanes vrátane obdobia, keď bol tím ešte Hartford Whalers, je druhý, komu sa niečo také podarilo. Ron Francis vo farbách Whalers začal sezónu 1984-85 bodovou sériou 11 po sebe idúcich duelov.
Rozhodnutie neprinieslo ani predĺženie, takže víťaza určili samostatné nájazdy. McGinn uspel ako jediný zo všetkých exekútorov na začiatku druhej série a dokonal otočku Hurricanes.
"Bol to naozaj skvelý zápas," radoval sa z úspešného finiša kouč víťazov Rod Brind'Amour. "Je to vzrušujúce. Myslím si, že práve takto by sa mal hokej hrať. Dobre viem, že sme tam urobili veľa chýb, ale taký zápas vás neustále udrží v napätí, ako dopadne."
Hertl nenastúpil na tretiu tretinu kvôli bližšie nešpecifikovanému zraneniu. Jeho stav je zatiaľ označený ako 'day to day' a tak by sa nemalo jednať o nič vážne.
Lightning prvýkrát porazili Golden Knights
Z výsledku 3:2 pre hosťujúcu Tampu je jasné, že to bol atraktívny a dramatický súboj dvoch silných tímov s dobrou aktuálnou formou.
Domáci, ktorí počas svojej prvej sezóny v lige zdolali Lightning 4:3 doma a potom 4:1 aj na ich ľade, však tentoraz ťahali za kratší koniec.
Na úvodný gól Tylera Johnson síce v šiestej minúte veľmi rýchlo odpovedal Shea Theodore a stal sa prvým skórujúcom bekom Golden Knights v sezóne, lenže Brayden Point ešte do prvej prestávky vrátil floridskému tímu vedenie, ktoré J.T. Miller v 25. minúte v presilovke zvýšil.
William Karlsson síce odpovedal, ale autor 29 úspešných krokov Andrei Vasilevskiy už potom ostal neprekonateľný.
"Toto je naozaj veľmi dobrý tím," uviedol bek víťazov Dan Girardi na adresu domácich. "Nestali sa finalistami Stanley Cup len tak pre nič, za nič. Takže tieto dva body naozaj radi berieme. Hrať v tejto hale je naozaj ťažké, ale zároveň aj zábavné."
Detroit potrápil Jets, ale znova prehral
Andreas Athanasiou síce v Little Caesars Arene skóroval ako prvý, čím poslal Red Wings o krok bližšie k vytúženému úspechu, lenže Jimmy Howard napriek slušnej porcii 38 úspešných zákrokov v druhej polovici zápasu dvakrát inkasoval.
Kyle Connor najprv vyrovnal v presilovke a potom prišla veľká chvíľa Dustina Byfugliena, ktorý sa víťazným gólom postaral o štvrtú výhru Jets z posledných piatich zápasov.
Pre ceneného univerzála, ktorý v poslednom čase nastupuje len na pozícii obrancu, sa jednalo o 500. bod v základnej časti NHL. Až 245. hráč draftu 2003 stihol v 836 dueloch 175 gólov a 325 prihrávok.
Je tak ešte len štrnástym hráčom v histórii ligy, ktorý pokoril métu 500 bodov, hoci bol draftovaný až v 8. kole či neskôr. Byfuglien vedie aj poradie stále aktívnych obrancov s 36 víťaznými gólmi.
"On je naozaj veľmi dôležitou súčasťou nášho tímu," vyzdvihol jeho prínos tréner Paul Maurice. "Veľmi ťažko sa zastavuje, navyše výborne číta hru, čo ukázal aj dnes počas zápasu. Takú schopnosť čítať hru ako on má naozaj málo hráčov."