blue jackets 0405

Predposledný hrací deň základnej časti NHL odtajnil meno 16. účastníka play off. Columbus v piatok vyhral na ľade New York Rangers 3:2 po nájazdoch a tretíkrát za sebou sa môže tešiť na boje o Stanley Cup. O nádej získať poslednú voľnú postupovú pozíciu naopak prišli Montreal Canadiens, takže Tomáš Tatar si o titul nezahrá.

Blue Jackets vybojovali play off
Columbus na ľade Rangers potvrdil formu a šiestou výhrou z posledných siedmich zápasov úspešne zavŕšil cestu do play off. Vo Východnej konferencii má pred Montrealom dvojbodový náskok a o tri výhry viac v riadnom hracom čase a po predĺžení, čo v prípade rovnosti bodov rozhoduje.
Canadiens, ktorí v sobotu uzavrú sezónu doma proti Toronto Maple Leafs, ešte v dramatickej koncovke vykresal nádej Pavel Buchnevich. Sedem sekúnd pred koncom tretej tretiny totiž vyrovnal pri hre Rangers bez brankára na 2:2. Ale v nájazdoch rozhodol Artemi Panarin.
"Je to úľava, že máme šancu hrať ďalej a bojovať o Stanley Cup. S tým sme išli do sezóny a teraz máme ďalšiu šancu," povedal kapitán Blue Jackets Nick Foligno. Columbus narazí buď na najlepší tím súťaže Tampa Bay Lightning, alebo na obhajcov triumfu Washington Capitals.
Má totiž ešte šancu bodovať o prvú divokú kartu vo Východnej konferencii, ktorú držia Carolina Hurricanes. Blue Jackets na nich strácajú jeden bod. Aby sa posunuli nahor, musia v dueli na ľade Ottawa Senators získať o bod viac ako Carolina na klzisku Philadelphia Flyers.
"Nezáleží na tom, s kým budeme hrať. Obidva tímy sú kvalitné, ale to aj my. Keď budeme predvádzať našu hru, tak budeme ťažkým súperom pre každého," vyhlásil Foligno.
Blue Jackets v Madison Square Garden prehrávali od úvodu druhej tretiny, keď otvoril skóre Chris Kreider. V tretej tretine Ryan Dzingel a Panarin otočili stav v prospech hostí.
Buchnevichov vyrovnávajúci gól musel potvrdiť videozáznam, ktorý neukázal, že by bol pred ním nedovolene atakovaný brankár Sergei Bobrovsky. Panarin bol v nájazdoch jediným úspešným exekútorom a vystrelil Blue Jackets istotu.
"Som na chlapcov hrdý. Tím naozaj drží spolu. Som na nich pyšný nielen za dnešok, keď v tomto bláznivom zápase našiel cestu k víťazstvu, ale za celú sezónu," vyhlásil kouč Blue Jackets John Tortorella.

Panarin rozhodol v nájazdoch proti Rangers

Dallas sa v tabuľke neposunul
Dallas premárnil šancu, aby si definitívne zaistil prvú divokú kartu v Západnej konferencii. Na tejto pozícii má jednobodový náskok pred Colorado Avalanche. V sobotu mu na to bude stačiť akýkoľvek zisk v dueli proti Minnesote alebo strata Colorada na ľade San Jose Shakrs.
"Náš výkon bol zlý. Urobili sme také chyby, aké sa nám dlho nestali. Musíme sa dať dokopy, zajtra vyhrať a ísť do play off v lepšej nálade," povedal po zápase útočník Stars Jason Spezza.
Vo farbách Dallasu chýbali brankár Ben Bishop, kapitán Jamie Benn, ďalší útočník Mats Zuccarello aj český obranca Roman Polák, ktorí dostali pred sobotným duelom s Minnesota Wild voľno.
Patrick Kane prispel k víťazstvu Blackhawks dvomi gólmi. Posunul tak svoj osobný rekord na 109 bodov a so 44 gólmi len o dva zaostáva za výkonom z ročníka 2015-16. Viac v drese Chicaga nazbieral len Denis Savard v sezónach 1985-86 (111 bodov) a 1988-89 (110).
Duel v bránke Chicaga nedochytal Corey Crawford, ktorý musel v 27. minúte odstúpiť kvôli zraneniu triesla. Dovtedy stihol pochytať deväť striel. Nahradil ho Cam Ward, ktorý vo svojom jubilejnom 700. dueli v NHL prispel k výhre 25 úspešnými zákrokmi.
O posledný domáci duel Chicaga v sezóne neprišiel ani David Kämpf, ktorý sa zranil v prvej tretine sobotného duelu na ľade Los Angeles a potom musel ďalšie dva vynechať. V 34. minúte asistoval pri góle Chrisa Kunizta na 3:0.

Kane dal úvodný gól proti Dallasu

Víťazné lúčenie Ducks
Anaheim v poslednom vystúpení v sezóne vyhral nad Los Angeles 5:2 a pripísal si piate víťazstvo z uplynulých siedmich duelov. Prvýkrát po šiestich rokoch sa Ducks končí ročník už po základnej časti.
Pod úspech v derniére sa 44 úspešnými zákrokmi podpísal brankár gólman John Gibson. Jakob Silfverberg pomohol k víťazstvu gólom a asistenciou, Max Jones a Cam Fowler zaznamenali dve prihrávky.